Začal proces s exprezidenkou Pak Kun-hje. Dorazila v poutech, hrozí jí doživotí

Soul - V Jižní Koreji dnes začal proces s bývalou prezidentkou Pak Kun-hje, která čelí obvinění z korupce a zneužití moci. K soudu dorazila s policejní eskortou a v poutech. Veškerá obvinění popřela.

Prokuratura exprezidentku obvinila, že zneužívala své pravomoci a přiměla firmy k poskytnutí úplatků ve výši desítek milionů dolarů. Pokud bude Pak Kun-hje shledána vinnou z přijímání úplatků od vedoucích představitelů firem a prozrazení tajných dokumentů, hrozí jí doživotní vězení. Očekává se, že proces potrvá několik měsíců.

Jen od šéfa Samsungu I Če-jonga přijala exprezidentka údajně úplatky rovnající se zhruba 26,65 milionu dolarů. I Če-jong již dříve popřel, že by dával Pak Kun-hje peníze výměnou za výhody pro Samsung.

"Obviněná Pak Kun-hje se spikla se svou přítelkyní Čche Son-sil... zneužívala moc a nutila firmy k dávání úplatků, z nichž měla osobní prospěch," řekl prokurátor I Won-sok u soudu.

Značná část úplatků podle prokuratury proudila ke dvěma nadacím, které řídila přítelkyně exprezidentky Čche Son-sil. Prokurátor rovněž exprezidentku obvinil, že svou přítelkyni Čche Son-sil nechala zasahovat do státních záležitostí, ačkoli neměla žádnou oficiální funkci.

U soudu byla přítomna i Čche Son-sil. Soudce Kim Se-jun uvedl, že se rozhodl případy obou žen spojit, a slíbil spravedlivý verdikt v souladu se zákony země. Obhájci exprezidentky požadovali, aby byly případy řešeny odděleně.

Bývalá prezidentka veškerá obvinění odmítla. "Nebyl důvod, aby prezidentka Pak nutila firmy darovat peníze, které sama nemohla použít," uvedl u soudu obhájce exprezidentky Ju Jong-Ha.

Související

Jun Sok-jol

Jun Sok-jol šlapal politikům na paty. Teď si na něj došlápli oni sami

Jun Sok-jol, celým jménem Yoon Suk-yeol, je jednou z nejvýznamnějších postav současné jihokorejské politiky. Tento právník a politik, narozený 18. prosince 1960 ve městě Soul, se v roce 2022 stal prezidentem Jižní Koreje. Jeho kariéra, názory i rozhodnutí však vyvolávají jak obdiv, tak kontroverze.
Jun Sok-jol

Jun Sok-jol končí? Parlament napodruhé schválil impeachment

Jihokorejský parlament schválil v sobotu impeachment prezidenta Jun Sok-jola. Jde o mimořádný politický otřes a druhý případ za poslední desetiletí, kdy bylo vůči jihokorejskému prezidentovi zahájeno řízení o odvolání z funkce. Důvodem impeachmentu je prezidentovo kontroverzní vyhlášení stanného práva, které vedlo k politické krizi a pobouření veřejnosti.

Více souvisejících

Jižní Korea Pak Kun-hje - Korupce Samsung Čche Son-sil

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Islámský stát (ISIS)

USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa

Spojené státy oznámily, že při náletu v Sýrii zabily vůdce Islámského státu (IS) Abu Yusifa, známého také jako Mahmud. Operaci provedly síly Centrálního velení USA (Centcom) ve východní části země.

včera

Ilustrační foto

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.

včera

Pákistán

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

včera

Proč nemá Ukrajina zajatce? Bývalý člen armády vysvětlil, proč nejde severokorejské vojáky vzít do zajetí

Haneul, bývalý severokorejský voják, si ze své služby nejvíce pamatuje neustálý pocit hladu. Během prvního měsíce v armádě ztratil 10 kilogramů, protože strava sestávala pouze z popraskané kukuřice a plesnivého zelí. Po třech měsících výcviku byla téměř celá jeho jednotka těžce podvyživená a musela být převezena do zotavovacího centra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy