Soul/Peking/Tokio/Washington - KLDR podle jihokorejské armády dnes ráno místního času vystřelila ze svého východního pobřeží balistickou raketu krátkého doletu. Střela spadla do japonské výlučné hospodářské zóny. Dolétla asi 450 kilometrů a přistála v moři.
Americké tichomořské velení sdělilo, že raketa byla vypálena z blízkosti severokorejského přístavu Wonsan a ve vzduchu byla šest minut, než dopadla do moře.
Jihokorejští představitelé uvedli, že se pravděpodobně jednalo o balistickou střelu typu Scud. Jak uvedla agentura Reuters, KLDR má velkou zásobu střel krátkého doletu, které byly původně vyvinuty Sovětským svazem.
Verze raket Scud mohou mít podle agentury Reuters dolet až 1000 kilometrů. Podle expertů je možné, že KLDR odpaly, jako byl ten dnešní, testují nové schopnosti raket, jež by přispěly k vývoji mezikontinentální balistické střely s jadernou hlavicí schopné doletět na pevninské území Spojených států. "Mohl to být například test jiného typu motoru," prohlásil vojenský expert na univerzitě v jihokorejské metropoli Soulu Kim Tong-jup. Podle jiných odborníků se Severní Korea těmito odpaly snaží ukázat, že je schopna zasáhnout americké a jihokorejské vojáky působící v regionu, napsala agentura AP.
Japonsko se proti testu rakety KLDR ohradilo. Tyto testy jsou velmi problematické kvůli bezpečnosti lodí a letecké přepravy a je jasné, že porušují rezoluci Rady bezpečnosti OSN, uvedl mluvčí japonské vlády Jošihide Suga.
Vláda nového jihokorejského prezidenta Mun Če-ina uvedla, že opakované testy Pchjongjangu maří naděje na mír na Korejském poloostrově. Prezident Mun údajně kvůli testu vyzval k nové schůzce Rady bezpečnosti OSN.
Rusko, které je stálým členem RB OSN s právem veta, nejnovější severokorejskou zbrojní zkoušku odsoudilo. Zároveň ale vyzvalo světové společenství k umírněnosti.
Americký prezident Donald Trump v reakci na další severokorejský raketový test na svém twitterovém účtu napsal, že KLDR prokázala neúctu vůči svému hlavnímu spojenci Číně. "Severní Korea projevila velkou neúctu vůči svému sousedovi, Číně, když odpálila další balistickou střelu... ale Čína se velmi snaží!" napsal Trump.
Čína zdůraznila, že rezoluce Rady bezpečnosti OSN mají "jasná pravidla" pro severokorejské raketové aktivity a vyzvala Pchjongjang, aby se jim neprotivil. "Situace na Korejském poloostrově je složitá a citlivá. Všechny zúčastněné strany by měly zachovat klid a zdrženlivost a přispět tím k uvolnění situace tak brzy, jak bude možné. Pak by se tato otázka měla vrátit ke správnému způsobu řešení prostřednictvím dialogu," uvedlo v prohlášení čínské ministerstvo zahraničí.
Související
Jihokorejský prezident se omluvil KLDR za dronový incident z ledna
Severokorejští hackeři zřejmě pronikli do softwaru, který využívají tisíce společností
Severní Korea (KLDR) , Severokorejské zbraně , Jižní Korea , Japonsko , Donald Trump , Čína
Aktuálně se děje
před 32 minutami
BBC: V USA bují znepokojivý trend. Obchodníci sázejí miliony pár minut před zásadním oznámením Trumpa
před 1 hodinou
Japonsko zasáhlo silné zemětřesení. Blíží se vlny tsunami, úřady zahájily evakuaci
před 1 hodinou
Prokáže věk, umožní elektronický podpis. Do roku 2030 bude moci mít digitální identitu každý, plánuje EU
před 2 hodinami
Írán dal Trumpovi košem. Odmítnul další jednání s USA
před 3 hodinami
Ceny ropy po uzavření Hormuzského průlivu opět strmě rostou
před 3 hodinami
Rozsáhlý požár v Brně. Hoří sklad výrobků z plastu, lidé nemají větrat
před 4 hodinami
Příměří se hroutí. USA zadržely íránský tanker, Teherán poslal na americká vojenská plavidla drony
před 5 hodinami
Počasí bude jako na houpačce, naznačuje předpověď na tento týden
včera
StarDance nevynechá ani tentokrát. Prágr je posledním potvrzeným účastníkem
včera
Tenistce Vondroušové hrozí velký problém. Může dostat až čtyřletý trest
včera
Daňová přiznání už jsou přijímána jen elektronicky. Čas máte do začátku května
včera
Primátorka Vaňková po volbách nebude pokračovat. Musela na několik operací
včera
S diskařem Bugárem se loučili Šebrle, Kratochvílová či Fibingerová
včera
Pátrání po exmanželce bývalého prince Andrewa je u konce. Našli ji v zahraničí
včera
Klempíř prozradil, co si myslí o StarDance v ČT. Argumenty ministra ale pokulhávají
včera
Trumpovi dochází trpělivost. Írán opět varoval před ničivými americkými útoky
včera
Výročí nejznámějšího pochodu. Mezi Prahou a Prčicemi se chodí již 60 let
včera
Nebezpečná výživa je i v Česku, přiznala firma. Hygienici varovali rodiče
včera
Hormuzský průliv zůstává uzavřen. Dva tankery se přes Íránce nedostaly
včera
Vystrčil nemůže letět armádním letounem na Tchajwan, rozhodla vláda
Babišova vláda neumožní předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS) letět na Tchajwan armádním letounem. Premiér Andrej Babiš (ANO) to odůvodnil současnou politikou k Číně, která si ostrov dlouhodobě nárokuje.
Zdroj: Jan Hrabě