Nejhorší železniční katastrofa v historii: Vlna srazila vlak, zabila tisíce lidí

Dva dny po Vánocích, 26. prosince 2004, postihlo oblast západního pobřeží indonéského ostrova Sumatra mohutné zemětřesení. Zabilo přes 200 tisíc lidí a stalo se jednou z nejsmrtonosnějších přírodních katastrof v historii. Kromě toho má ale na kontě i jedno prvenství, vyvolala vlnu tsunami, která se postarala o nejhorší železniční katastrofu všech dob.

Podmořské zemětřesení postihlo v neděli 26. 12. 2004 v 07:58:53 místního času oblast západního pobřeží indonéského ostrova Sumatra. Kromě toho, že jde o třetí nejsilnější zemětřesení zaznamenané seismografem, vypuklo po hlavním otřesu v celé oblasti dalších několik desítek zemětřesení s amplitudou větší než 5 stupňů Richterovy stupnice. S délkou trvání 8,3 až 10 minut tak jde o nejdéle trvající zemětřesení, které kdy bylo pozorováno. 

Zemětřesení následované vlnou tsunami bylo citelné v Bangladéši, Indii, Malajsii, Myanmaru, Thajsku, Singapuru a na Maledivách. Způsobilo, že se dlouhé rovné úseky mořského dna vymrštily, což vyústilo v nárůst výšky a rychlosti vln, které kompletně zničily město indonéské Lhoknga.

Tsunami, která zasáhla pobřeží Indonésie a jižní Asie, dosahovala v oblastech severní Sumatry a Nicobarských a Andamanských ostrovů výšky až 17 metrů. Pobřeží Thajska tsunami zasáhla asi po 50 minutách, Srí Lanku po 2 hodinách a Indii asi za 2–3 hodiny.

Vlna tsunami vyvolaná zemětřesením ale nezabíjela jen ve městech a na vesnicích. Srazila také vlak na trati mezi městy Kolombo a Galle. Podle odhadů si katastrofa vyžádala nejméně 1700 mrtvých, podle některých zdrojů dokonce přes 2000. Jedná se tak o největší železniční neštěstí všech dob.

Nehodu přežilo pouze 150 pasažérů a více než 200 mrtvých nikdy nebyly identifikovány. Jisté je, že lidé neměli šanci přežít. Již do tak plného vlaku se snažili schovat další místní lidé, kteří věřili, že je mohutný stroj ochrání před masou vody, která se na ně po otřesech řítila. Právě to se jim ale stalo osudné.

Osm vagonů bylo natolik plných lidí, že jejich dveře nešly otevřít. Jakmile se přes vlak přehnala vlna, odmrštila jej mezi stromy, a lidé uvnitř se začali topit. Neměli sebemenší na záchranu, stejně jako lidé, kteří se před vlnou schovávali za vlakem. Ty odmrštěné vagony doslova rozmačkaly.

Asie má ale na kontě více železničních neštěstí. 18. února 2004 došlo v Íránu k požáru a následnému výbuchu vykolejených železničních vagonů nákladního vlaku převážejícího benzin a průmyslové chemikálie, které se daly samovolně do pohybu na železniční stanici nedaleko Nejšapúru v severovýchodním Íránu. Podle úřadů zemřelo 295 lidí, většinou hasičů a záchranářů.

Výbuch nákladu vlaku zničil v tomtéž roce, 22. dubna 2004, nádraží a okolí i v severokorejském městě Jongčchonu u hranic s Čínou. Exploze nastala pár hodin poté, co projel zvláštní vlak s tehdejším vůdcem KLDR Kim Čong-ilem. Příčinou exploze byl hořlavý náklad ve vlaku; objevily se ale spekulace o atentátu.

Související

armáda Jižní Korea (Republic of Korea army - ROK army)

Politico: Ani Ukrajina, ani Blízký východ. Třetí světová začne v ještě žhavějším regionu

Východní Asie je podle serveru Politico nejvážnější hrozbou pro světový mír. Agrese, která zde panuje, je větší než cokoliv, co by si Střední východ nebo Evropa dokázaly představit. Agresivní válka Číny a Ruska proti Ukrajině sblížila Jižní Koreu a Japonsko, se spoustou americké pomoci na pozadí. Udržet je pohromadě, aby odradily Peking, bude pro Donalda Trumpa jedním z nejdůležitějších zahraničněpolitických úkolů.
Americký prezident Joe Biden.

Američanům se děje přesně to, co si nepřáli. Jde o vliv v Asii

Spojeným státům se nedaří uplatnit svůj vliv v Asii. Po dlouhou dobu se Američané snažili přenést svou pozornost z Blízkého východu, administrativy jednotlivých prezidentů ale jednaly nekoherentně a Washington to stálo důležité mocenské postavení. Čína je teď na vzestupu a USA s tím nemohou moc dělat. 

Více souvisejících

Asie Vlaková neštěstí Tsunami Zemětřesení

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy