Nejhorší železniční katastrofa v historii: Vlna srazila vlak, zabila tisíce lidí

Dva dny po Vánocích, 26. prosince 2004, postihlo oblast západního pobřeží indonéského ostrova Sumatra mohutné zemětřesení. Zabilo přes 200 tisíc lidí a stalo se jednou z nejsmrtonosnějších přírodních katastrof v historii. Kromě toho má ale na kontě i jedno prvenství, vyvolala vlnu tsunami, která se postarala o nejhorší železniční katastrofu všech dob.

Podmořské zemětřesení postihlo v neděli 26. 12. 2004 v 07:58:53 místního času oblast západního pobřeží indonéského ostrova Sumatra. Kromě toho, že jde o třetí nejsilnější zemětřesení zaznamenané seismografem, vypuklo po hlavním otřesu v celé oblasti dalších několik desítek zemětřesení s amplitudou větší než 5 stupňů Richterovy stupnice. S délkou trvání 8,3 až 10 minut tak jde o nejdéle trvající zemětřesení, které kdy bylo pozorováno. 

Zemětřesení následované vlnou tsunami bylo citelné v Bangladéši, Indii, Malajsii, Myanmaru, Thajsku, Singapuru a na Maledivách. Způsobilo, že se dlouhé rovné úseky mořského dna vymrštily, což vyústilo v nárůst výšky a rychlosti vln, které kompletně zničily město indonéské Lhoknga.

Tsunami, která zasáhla pobřeží Indonésie a jižní Asie, dosahovala v oblastech severní Sumatry a Nicobarských a Andamanských ostrovů výšky až 17 metrů. Pobřeží Thajska tsunami zasáhla asi po 50 minutách, Srí Lanku po 2 hodinách a Indii asi za 2–3 hodiny.

Vlna tsunami vyvolaná zemětřesením ale nezabíjela jen ve městech a na vesnicích. Srazila také vlak na trati mezi městy Kolombo a Galle. Podle odhadů si katastrofa vyžádala nejméně 1700 mrtvých, podle některých zdrojů dokonce přes 2000. Jedná se tak o největší železniční neštěstí všech dob.

Nehodu přežilo pouze 150 pasažérů a více než 200 mrtvých nikdy nebyly identifikovány. Jisté je, že lidé neměli šanci přežít. Již do tak plného vlaku se snažili schovat další místní lidé, kteří věřili, že je mohutný stroj ochrání před masou vody, která se na ně po otřesech řítila. Právě to se jim ale stalo osudné.

Osm vagonů bylo natolik plných lidí, že jejich dveře nešly otevřít. Jakmile se přes vlak přehnala vlna, odmrštila jej mezi stromy, a lidé uvnitř se začali topit. Neměli sebemenší na záchranu, stejně jako lidé, kteří se před vlnou schovávali za vlakem. Ty odmrštěné vagony doslova rozmačkaly.

Asie má ale na kontě více železničních neštěstí. 18. února 2004 došlo v Íránu k požáru a následnému výbuchu vykolejených železničních vagonů nákladního vlaku převážejícího benzin a průmyslové chemikálie, které se daly samovolně do pohybu na železniční stanici nedaleko Nejšapúru v severovýchodním Íránu. Podle úřadů zemřelo 295 lidí, většinou hasičů a záchranářů.

Výbuch nákladu vlaku zničil v tomtéž roce, 22. dubna 2004, nádraží a okolí i v severokorejském městě Jongčchonu u hranic s Čínou. Exploze nastala pár hodin poté, co projel zvláštní vlak s tehdejším vůdcem KLDR Kim Čong-ilem. Příčinou exploze byl hořlavý náklad ve vlaku; objevily se ale spekulace o atentátu.

Související

armáda Jižní Korea (Republic of Korea army - ROK army)

Politico: Ani Ukrajina, ani Blízký východ. Třetí světová začne v ještě žhavějším regionu

Východní Asie je podle serveru Politico nejvážnější hrozbou pro světový mír. Agrese, která zde panuje, je větší než cokoliv, co by si Střední východ nebo Evropa dokázaly představit. Agresivní válka Číny a Ruska proti Ukrajině sblížila Jižní Koreu a Japonsko, se spoustou americké pomoci na pozadí. Udržet je pohromadě, aby odradily Peking, bude pro Donalda Trumpa jedním z nejdůležitějších zahraničněpolitických úkolů.
Americký prezident Joe Biden.

Američanům se děje přesně to, co si nepřáli. Jde o vliv v Asii

Spojeným státům se nedaří uplatnit svůj vliv v Asii. Po dlouhou dobu se Američané snažili přenést svou pozornost z Blízkého východu, administrativy jednotlivých prezidentů ale jednaly nekoherentně a Washington to stálo důležité mocenské postavení. Čína je teď na vzestupu a USA s tím nemohou moc dělat. 

Více souvisejících

Asie Vlaková neštěstí Tsunami Zemětřesení

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 31 minutami

před 40 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy