Jižní Koreji došla trpělivost. Zničí Pchjongjang, pokud bude KLDR hrozit jadernými zbraněmi

Podle výpovědi zdroje z vojenských jednotek Jižní Korey má Soul v plánu vyslat na Kim Čong-una balistické střely, které by zničily většinu Pchjongjangu, pokud by se zdálo, že hodlá aktivovat jaderné zbraně.

Agentura Yonhap News Agency citovala anonymní vojenský zdroj, který tvrdil, Soul hodlá zabít Kim Čong-una, i kdyby měl zničit Pchjongjang. „Každá čtvrť Pchjongjangu, především tam, kde sídlí vedení KLDR, bude zničené balistickými střelami a dělostřeleckými granáty, jakmile KLDR ukáže známky využívání nukleární zbraně,“ řekl zdroj agentuře.

Poslední jaderný test KLDR provedla 4. července 2017 a podle Kim Čong-una by svými zbraněmi KLDR byla schopná zasáhnout většinu USA. KLDR tvrdí, že standardizovala své nukleární hlavice a je schopná vyslat je na balistických střelách.

Plán Jižní Korey „Korea Massive Punishment and Retaliation“ se podobá výhrůžkám KLDR, která poměrně pravidelně vyhrožuje, že promění Seoul v moře plamenů. KLDR má přitom stovky různých zbraní s dlouhým dostřelem, které jsou neustále namířené tak, aby v případě konfliktu mohly bombardovat Soul. Ačkoliv KLDR pravděpodobně účinnost zbraní přehání, pořád by takový útok mohl zabít tisíce.

Zdroj Yonhap News Agenci prohlásil, že v případě jaderného útoku na Jižní Koreu „bude hlavní město KLDR vymazáno z mapy a proměněno v prach“. Armádní vedení v Soulu prohlašovalo něco podobného, naznačovalo, že Soul má plán pro případ konfliktu.

„Pokud bude Severní Korea pokračovat se svými provokacemi, které by ohrožovaly života a bezpečí našich občanů, naše armáda tvrdě potrestá zdroj provokace, její podpůrné síly a velení,“ prohlásil major generál Kim Yong Hyun v roce 2013. V té době obě strany prováděly mnoho vojenských cvičení v oblasti Demilitarizované Zóny a vládlo mezi nimi silné napětí.

A ačkoliv obvykle velení znamená vojenské velitele, v tomhle případě by Soul zaútočil přímo na hlavní vedení celého režimu, včetně Kim Čong-una. Podle The Telegraph se brigádní generál Cho Sang Ho zmínil, že Jižní Korea „vyvine strategie, které jí poskytnou výhodu nad Severem, jako je psychologické válčení, schopnost přesných zásahů a úderů na vedení.“

Takový úder by pravděpodobně spoléhal na rychle se pohybující balistické střely, střely s přesným mířením a válečná letadla. Soul představil, že takové zbraně má, jen není jisté, kolik přesně jich je. Ví se však, že vlastní minimálně 200 střel s krátkých dosahem ATACMS, které si koupil krátce po roce 2000 od Spojených států. Mají sice krátký dosah, ovšem do Pchjongjangu je to z demilitarizované zóny vzdušnou čarou necelých 150 kilometrů, což by tyto střely zvládly.

Je tedy jasné, že Jižní Korea má možnosti, jak vedení KLDR napadnout. Problémem je, že tyto údery málokdy vyjdou. Většinou je důvodem to, že vedení skrývá svoje pozice. A lokace cílů je velmi důležitá, pokud má existovat naděje.

Podle serveru War is Boring má Kim Čong-un pravděpodobně plán v případě, že by se musel před útokem skrýt pod zemí. Bylo by šokující, kdyby nemusel. USA se pokoušela udělat množství úderů na Saddáma Husajna a další irácké vedení. Místo toho tyto údery zabily tucty nevinných.

KLDR by pravděpodobně jakoukoliv válku prohrála, ovšem je jasné, že má tendence bouřit se. To, že Jižní Korea výrazně naznačuje, že hodlá masivně opětovat útoky, naznačuje, že moc jinou šanci nemá.

Pokud KLDR zaútočí, Jižní Korea zaútočí zpátky stejnou silou. Tímto stylem by však konflikt mohl vyeskalovat a zničit celý poloostrov. Prohlášení, že má Soul plán vyslat úder až ke Kim Čong-unovi do ložnice, pravděpodobně diktátora nepřesvědčí, aby přestal zbrojit. Ne, že by to udělal tak jako tak, uzavírá War is Boring.

Související

armáda Jižní Korea (Republic of Korea army - ROK army)

Politico: Ani Ukrajina, ani Blízký východ. Třetí světová začne v ještě žhavějším regionu

Východní Asie je podle serveru Politico nejvážnější hrozbou pro světový mír. Agrese, která zde panuje, je větší než cokoliv, co by si Střední východ nebo Evropa dokázaly představit. Agresivní válka Číny a Ruska proti Ukrajině sblížila Jižní Koreu a Japonsko, se spoustou americké pomoci na pozadí. Udržet je pohromadě, aby odradily Peking, bude pro Donalda Trumpa jedním z nejdůležitějších zahraničněpolitických úkolů.

Více souvisejících

Jižní Korea Severní Korea (KLDR) Kim Čong-un Jaderné zbraně Atomová bomba

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy