Jižní Koreji došla trpělivost. Zničí Pchjongjang, pokud bude KLDR hrozit jadernými zbraněmi

Podle výpovědi zdroje z vojenských jednotek Jižní Korey má Soul v plánu vyslat na Kim Čong-una balistické střely, které by zničily většinu Pchjongjangu, pokud by se zdálo, že hodlá aktivovat jaderné zbraně.

Agentura Yonhap News Agency citovala anonymní vojenský zdroj, který tvrdil, Soul hodlá zabít Kim Čong-una, i kdyby měl zničit Pchjongjang. „Každá čtvrť Pchjongjangu, především tam, kde sídlí vedení KLDR, bude zničené balistickými střelami a dělostřeleckými granáty, jakmile KLDR ukáže známky využívání nukleární zbraně,“ řekl zdroj agentuře.

Poslední jaderný test KLDR provedla 4. července 2017 a podle Kim Čong-una by svými zbraněmi KLDR byla schopná zasáhnout většinu USA. KLDR tvrdí, že standardizovala své nukleární hlavice a je schopná vyslat je na balistických střelách.

Plán Jižní Korey „Korea Massive Punishment and Retaliation“ se podobá výhrůžkám KLDR, která poměrně pravidelně vyhrožuje, že promění Seoul v moře plamenů. KLDR má přitom stovky různých zbraní s dlouhým dostřelem, které jsou neustále namířené tak, aby v případě konfliktu mohly bombardovat Soul. Ačkoliv KLDR pravděpodobně účinnost zbraní přehání, pořád by takový útok mohl zabít tisíce.

Zdroj Yonhap News Agenci prohlásil, že v případě jaderného útoku na Jižní Koreu „bude hlavní město KLDR vymazáno z mapy a proměněno v prach“. Armádní vedení v Soulu prohlašovalo něco podobného, naznačovalo, že Soul má plán pro případ konfliktu.

„Pokud bude Severní Korea pokračovat se svými provokacemi, které by ohrožovaly života a bezpečí našich občanů, naše armáda tvrdě potrestá zdroj provokace, její podpůrné síly a velení,“ prohlásil major generál Kim Yong Hyun v roce 2013. V té době obě strany prováděly mnoho vojenských cvičení v oblasti Demilitarizované Zóny a vládlo mezi nimi silné napětí.

A ačkoliv obvykle velení znamená vojenské velitele, v tomhle případě by Soul zaútočil přímo na hlavní vedení celého režimu, včetně Kim Čong-una. Podle The Telegraph se brigádní generál Cho Sang Ho zmínil, že Jižní Korea „vyvine strategie, které jí poskytnou výhodu nad Severem, jako je psychologické válčení, schopnost přesných zásahů a úderů na vedení.“

Takový úder by pravděpodobně spoléhal na rychle se pohybující balistické střely, střely s přesným mířením a válečná letadla. Soul představil, že takové zbraně má, jen není jisté, kolik přesně jich je. Ví se však, že vlastní minimálně 200 střel s krátkých dosahem ATACMS, které si koupil krátce po roce 2000 od Spojených států. Mají sice krátký dosah, ovšem do Pchjongjangu je to z demilitarizované zóny vzdušnou čarou necelých 150 kilometrů, což by tyto střely zvládly.

Je tedy jasné, že Jižní Korea má možnosti, jak vedení KLDR napadnout. Problémem je, že tyto údery málokdy vyjdou. Většinou je důvodem to, že vedení skrývá svoje pozice. A lokace cílů je velmi důležitá, pokud má existovat naděje.

Podle serveru War is Boring má Kim Čong-un pravděpodobně plán v případě, že by se musel před útokem skrýt pod zemí. Bylo by šokující, kdyby nemusel. USA se pokoušela udělat množství úderů na Saddáma Husajna a další irácké vedení. Místo toho tyto údery zabily tucty nevinných.

KLDR by pravděpodobně jakoukoliv válku prohrála, ovšem je jasné, že má tendence bouřit se. To, že Jižní Korea výrazně naznačuje, že hodlá masivně opětovat útoky, naznačuje, že moc jinou šanci nemá.

Pokud KLDR zaútočí, Jižní Korea zaútočí zpátky stejnou silou. Tímto stylem by však konflikt mohl vyeskalovat a zničit celý poloostrov. Prohlášení, že má Soul plán vyslat úder až ke Kim Čong-unovi do ložnice, pravděpodobně diktátora nepřesvědčí, aby přestal zbrojit. Ne, že by to udělal tak jako tak, uzavírá War is Boring.

Související

Více souvisejících

Jižní Korea Severní Korea (KLDR) Kim Čong-un Jaderné zbraně Atomová bomba

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 1 hodinou

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy