Praha/Peking - Prohlubování čínsko-českých vztahů v posledních letech vyvolává řadu reakcí - podnikatelé to s vidinou velkých obchodů vítají, naopak obhájci lidských práv tento krok kritizují. Populární Youtube kanály China Uncensored a VisualPolitik společně vytvořily video, kde nabízejí zajímavý pohled cizinců na situaci.
Pokud si politici myslí, že přátelství s Čínou je založeno na rovnoprávném postavení obou států, měli by se podívat do historie. Až do Opiových válek měla Čína vždycky navrch a od založení ČLR se pokouší znovu upevnit svou mocenskou pozici. To znamená, že uzavírají jen ty smlouvy, ze kterých budou čerpat víc. I kdyby to mělo být jen tajně.V politicko-satirickým snímku se autoři obávají, že za přátelstvím s Českou republikou stojí především snaha proniknout hlouběji do Evropy. A naši zemi si nevybrali jen tak náhodou. Podle China Uncensored jsme státem s nejvyšší spotřebou piva na hlavu, ale také nejúspěšnější zemí bývalého Východního bloku ve střední Evropě. Na rozdíl od ostatních postkomunistických států se těšíme rychle rostoucí ekonomice a upřímně řečeno, zdejší lidé nikdy neměli Sověty příliš v lásce. Připomínají tak několik dekád komunistického režimu včetně okupace v roce 1968. Tohle vše patří naštěstí do historie. Problém je, že dějiny mají tendenci se opakovat.Autoři mají za to, že od sametové revoluce a bývalého prezidenta Václava Havla, který je i v zahraničí znám svým přátelstvím s dalajlámou, se situace změnila s úřadem prezidenta Miloše Zemana. Současného českého státníka vidí jako fanouška čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a za poslední tři roky se spolu setkali hned šestkrát. V říjnu 2014 se Zeman stal prvním prezidentem České republiky, který oficiálně navštívil ČLR. O rok později se zúčastnil největší vojenské přehlídky v historii moderní Číny jako jediný západní státník. Setkat se tam naopak mohl s Vladimírem Putinem a média spekulovala i o přítomnosti Kim Čong Una.
Si Ťin-pching měl být na oplátku pozván i do Prahy a uskutečnit se tak mělo v roce 2016. Jen pár dní před oficiální návštěvou však do Prahy zavítal dalajláma, a narozdíl od Václava Havla se nynější český prezident od tibetského duchovního vůdce distancoval. Jako by to nestačilo, VisualPolitik poukazuje na to, jak zahraniční média vnímala odepření medaile Jiřímu Bradymu. Prý to byl trest za setkání s dalajlámou.Návštěva nicméně přinesla ovoce a a cestovní kanceláře v Číně zaznamenaly nárůst zájmu o Prahu. Bank of China zde otevřela pobočku a byla podepsána řada obchodních smluv a dohod o spolupráci a investic. Nicméně o rok později střídá nadměrná očekávání spíše zklamání a řada ohlášených vstupů čínských firem na český trh má zpoždění.Prezident Zeman však neztrácí naději a sám se vyjádřil, že by rád, kdyby se Česká republika stala pro Čínu vstupním bodem do Evropy. Peking se snaží proniknout ve větším do EU už dlouhodobě, ale dosavadní snahy vykázaly jen malý úspěch. Evropskému parlamentu mimo jiné vadí (ne)dodržování lidských práv v Číně a tlačí na vládu, aby to řešila.Peking se tak možná rozhodl změnit strategii a na EU už nebude apelovat jako na celek, ale uzavře řadu líbivých slibů s menšími státy jako je ČR, a tím si zajistí lepší postavení. VisualPolitik upozorňuje, že tohle není pro Čínu žádná novinka. Stejnou taktiku už použili na rozvrácení ASEANu - organizace, která sdružuje státy jihovýchodní Asie.
Související
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
Čína , Česká republika , Miloš Zeman , Si Ťin-pching , návštěva činského prezidenta v ČR
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 2 hodinami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 3 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 4 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 5 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 6 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 6 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 7 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 7 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 8 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 8 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 8 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 8 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 8 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 9 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 9 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 10 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 10 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 11 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 11 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák