Čínská invaze do Evropy: Je vstupní bránou Česká republika?

Praha/Peking - Prohlubování čínsko-českých vztahů v posledních letech vyvolává řadu reakcí - podnikatelé to s vidinou velkých obchodů vítají, naopak obhájci lidských práv tento krok kritizují. Populární Youtube kanály China Uncensored a VisualPolitik společně vytvořily video, kde nabízejí zajímavý pohled cizinců na situaci.

Pokud si politici myslí, že přátelství s Čínou je založeno na rovnoprávném postavení obou států, měli by se podívat do historie. Až do Opiových válek měla Čína vždycky navrch a od založení ČLR se pokouší znovu upevnit svou mocenskou pozici. To znamená, že uzavírají jen ty smlouvy, ze kterých budou čerpat víc. I kdyby to mělo být jen tajně.V politicko-satirickým snímku se autoři obávají, že za přátelstvím s Českou republikou stojí především snaha proniknout hlouběji do Evropy. A naši zemi si nevybrali jen tak náhodou. Podle China Uncensored jsme státem s nejvyšší spotřebou piva na hlavu, ale také nejúspěšnější zemí bývalého Východního bloku ve střední Evropě. Na rozdíl od ostatních postkomunistických států se těšíme rychle rostoucí ekonomice a upřímně řečeno, zdejší lidé nikdy neměli Sověty příliš v lásce. Připomínají tak několik dekád komunistického režimu včetně okupace v roce 1968. Tohle vše patří naštěstí do historie. Problém je, že dějiny mají tendenci se opakovat.Autoři mají za to, že od sametové revoluce a bývalého prezidenta Václava Havla, který je i v zahraničí znám svým přátelstvím s dalajlámou, se situace změnila s úřadem prezidenta Miloše Zemana. Současného českého státníka vidí jako fanouška čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a za poslední tři roky se spolu setkali hned šestkrát. V říjnu 2014 se Zeman stal prvním prezidentem České republiky, který oficiálně navštívil ČLR. O rok později se zúčastnil největší vojenské přehlídky v historii moderní Číny jako jediný západní státník. Setkat se tam naopak mohl s Vladimírem Putinem a média spekulovala i o přítomnosti Kim Čong Una.

Si Ťin-pching měl být na oplátku pozván i do Prahy a uskutečnit se tak mělo v roce 2016. Jen pár dní před oficiální návštěvou však do Prahy zavítal dalajláma, a narozdíl od Václava Havla se nynější český prezident od tibetského duchovního vůdce distancoval. Jako by to nestačilo, VisualPolitik poukazuje na to, jak zahraniční média vnímala odepření medaile Jiřímu Bradymu. Prý to byl trest za setkání s dalajlámou.Návštěva nicméně přinesla ovoce a a cestovní kanceláře v Číně zaznamenaly nárůst zájmu o Prahu. Bank of China zde otevřela pobočku a byla podepsána řada obchodních smluv a dohod o spolupráci a investic. Nicméně o rok později střídá nadměrná očekávání spíše zklamání a řada ohlášených vstupů čínských firem na český trh má zpoždění.Prezident Zeman však neztrácí naději a sám se vyjádřil, že by rád, kdyby se Česká republika stala pro Čínu vstupním bodem do Evropy. Peking se snaží proniknout ve větším do EU už dlouhodobě, ale dosavadní snahy vykázaly jen malý úspěch. Evropskému parlamentu mimo jiné vadí (ne)dodržování lidských práv v Číně a tlačí na vládu, aby to řešila.Peking se tak možná rozhodl změnit strategii a na EU už nebude apelovat jako na celek, ale uzavře řadu líbivých slibů s menšími státy jako je ČR, a tím si zajistí lepší postavení. VisualPolitik upozorňuje, že tohle není pro Čínu žádná novinka. Stejnou taktiku už použili na rozvrácení ASEANu - organizace, která sdružuje státy jihovýchodní Asie.

Související

Více souvisejících

Čína Česká republika Miloš Zeman Si Ťin-pching návštěva činského prezidenta v ČR

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy