Peking - Rychlý vývoj Číny a vzestup mocenských ambicí vyvolává v zámoří a jihovýchodní Asii obavy. Prakticky všechny země v regionu byly v minulosti kolonizovány a prošly si dlouhými a krutými boji za nezávislost. Rozpínání Číny tak vidí jako možnou hrozbu státní suverenity.
Mnohé státy jihovýchodní Asie proto vítají americkou vojenskou přítomnost v regionu. V žádném případě nechtějí stát na straně USA proti Číně, ale země jihovýchodní Asie už z dob studené války praktikují taktiku nezainteresované strany a drží se mimo konflikt dvou velmocí. USA tak není žádaným spojencem, ale očekává se od nich, že udrží strategickou rovnováhu.
Oproti tomu je Čína často považována za revizionistickou moc, která má v úmyslu přetvořit regionální uspořádání a bezpečnostní opatření. Čínské nároky v jihočínském a východočínském moři jen dokazují, že země zavádí geopolitiku, která jí bude co nejvíce vyhovovat.
Jaké uspořádání v regionu by se teda Číně líbilo? Podle časopisu The National Interest v první řadě nechce žádnou anti-čínskou koalici, zvláště pokud je vedená Spojenými státy. Za druhé, Čína nestojí o politicky rozdělený a nestabilní region. To by poskytlo cizí moci - zejména USA - záminku k tomu, aby zasahovalo do záležitostí jihovýchodní Asie.
Z pohledu Číny by jakékoli významné zapojení "cizí moci" do jejího sousedství bylo považováno za potenciální hrozbu. Jak už historie ukázala mnohokrát, politická turbulence v jihovýchodní Asii mohou vyvolat vlny proti-čínských aktivit a obětními beránky se stanou zejména Číňané žijící v zahraničí.
Ekonomicky nerozvinutá a roztříštěná jihovýchodní Asie není žádoucí pro Čínu. Z prosperujícího regionu by nejvíc těžila právě země, která je považována za národ globálního obchodu. Proto Čína poskytla všem státům v regionu v minulých letech a zejména během asijské finanční krize obrovskou rozvojovou pomoc. Hlavní prioritou tedy je zabránit oblasti, aby se jako celek spojila s USA nebo Japonskem.
Spojené státy by dlouhodobě nedokázaly udržet konfrontaci s Čínou, pokud by neměly podporu zemí jihovýchodní Asie, které jim poskytnou území pro vojenské základny. Za předpokladu, že region zůstane ve sporu mezi USA a Čínou neutrální, může Čína v této oblasti v konečném důsledku převládat, vzhledem k její rychle rostoucí ekonomické a politické síle a geopolitické blízkosti.
Země jihovýchodní Asie nejsou ale přesvědčeny, že přístup Číny přinese v tomto regionu mír a prosperitu. Hlavním ohniskem problémů se jeví spory o ostrovy v Jihočínském moři. Mezi nejdotčenější země patří Vietnam, který do jisté míry vítá intervenci USA za účelem udržet mír a stabilitu. Čína po přímé konfrontaci se Spojenými státy netouží, ale zintenzivňují svoje vojenské operace na sporném území. Chtějí tak ukázat masivní cenu, kterou by USA zaplatilo, kdyby k vojenskému střetu došlo.
Řešení sporu může navíc významně zasáhnout do hospodářství zemí jihovýchodní Asie, protože Čína má za cíl podpořit ty, kteří spolupracují, a naopak vyvíjet tlak na ty země, které vzdorují. Čína také striktně odmítá internacionalizaci sporů v oblasti Jihočínského moře a podařilo se jí úspěšně rozvrátit ASEAN, který představoval v minulosti překážku. Dnes, když je velká část členů ekonomicky závislá na Číně, nemůže sdružení států jihovýchodní Asie jednotně vystupovat.
Související

Trump: Evropská unie je v mnoha ohledech hnusnější než Čína

První vystoupení od uzavření příměří: Si Ťin-pching Trumpa obvinil z šikany a popsal, co mohlo následovat
Čína , USA (Spojené státy americké) , ASEAN , Jihočínské moře
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Co se stovkami ruských miliard? Rodí se nový plán
před 2 hodinami

USA dochází trpělivost: Nejsme žádná charita, zní z OSN
před 2 hodinami

První ztráta pro českou reprezentaci. Na hokejovém MS už nebude pokračovat Kondelík
před 3 hodinami

Slovinci nadále čekají na výhru na MS. Norové po Češích nestačili ani na Němce
před 3 hodinami

Trump opět zahýbal ekonomikou. Chce mít ceny léků jako zbytek světa
před 4 hodinami

Zelenskyj: Na jednání jsme pozvali i Trumpa. Pokud Putin nepřijede, nechce ukončit válku
před 5 hodinami

"Teď jde o všechno." Koalice Spolu zahájila předvolební kampaň, podpořil ji Bolek Polívka
před 5 hodinami

Jen jeden z nich je čestný a důstojný muž, Zelenskyj nemá důvod Putinovi věřit, říká Midttun pro EZ
před 6 hodinami

Proč opět Saúdské Arábie? Pro cíl Trumpovy první zahraniční cesty existuje jednoduché vysvětlení
před 7 hodinami

Zatímco svět řeší Ukrajinu, Trump v tichosti přetváří globální strategii USA. Zaměřuje se na pět klíčových uzlů
před 7 hodinami

Květen není jen o prvním máji. Přináší patnáct dní, kdy jsou Češi jednotní
před 8 hodinami

Měl by Pákistán šanci porazit Indii? Má eso v rukávu, na které největší země světa nestačí
před 8 hodinami

Fico se bojí kritiků. Svolává Bezpečnostní radu, che zrušit víkendové politické debaty
před 9 hodinami

Trump dorazil do Saúdské Arábie. Na první zahraniční cestu si s sebou vzal Muska
před 10 hodinami

Izrael čelí tvrdému obvinění: Palestince týrá hlady, zadržuje humanitární pomoc
před 11 hodinami

Gérard Depardieu je vinen. Za obtěžování ale vyvázl jen s podmínkou
před 11 hodinami

Trumpovy nemístné výhrůžky. Exšéf NATO se ohradil, jde o Grónsko
před 12 hodinami

Mimořádná zpráva Setkání, které vstoupí do historie. Trump možná poletí do Turecka na schůzku Putina se Zelenským
před 12 hodinami

Rozhodnuto. Prezident Pavel vyhlásil termín sněmovních voleb
před 12 hodinami
Trump: Evropská unie je v mnoha ohledech hnusnější než Čína
Americký prezident Donald Trump označil Evropskou unii za „hnusnější“ než Čínu. Řekl to navzdory nedávné chvále na adresu šéfky unijní exekutivy Ursuly von der Leyenové, kterou dokonce označil za „fantastickou“. Obchodní válka nad Atlantikem se tedy zřejmě teprve blíží.
Zdroj: Jakub Jurek