Fakta a domněnky: Co všechno víme o jaderném programu KLDR?

Pchjongjang - Pomalu každý měsíc slýcháme o vystřelení severokorejské rakety a o hrozbě jaderného konfliktu. Jaderný program KLDR a snaha dostat se do "jaderného klubu" však vzbuzuje stále velké otazníky. Jak na tom Kimův režim skutečně je co do vývoje účinných nukleárních zbraní?

Ujasněme si, co můžeme o jaderném programu Severní Koree bezpečně tvrdit. Některé informace, které totiž předkládá státní severokorejská televize, mohou být pouhou propagandistickou hrou. 

Vlastní KLDR atomovou bombu?

Technicky vzato ji má. Režim Kim Čong-una provedl několik testů s jadernými bombami. Aby však KLDR mohla zasáhnout Japonsko, Jižní Koreu nebo cílové Spojené státy, musí umět tyto bomby nasadit na hlavice raket. Jaderný nosič musí být dostatečně malý, aby do střely zapadl.

Zatímco Severní Korea tvrdí, že úspěšně "miniaturizovala" jaderné hlavice, mezinárodní odborníci dlouhodobě pochybují o těchto tvrzeních. V srpnu tohoto roku unikla pro deník Washington Post informace, že členové americké rozvědky věří, že Severní Korea má kapacity k tomu, aby jadernou hlavici zmenšila.

Jak silné jsou bomby KLDR?

Režim deklaruje, že úspěšně provedl pět jaderných testů. V letech 2006, 2009, 2013 a dva v loňském roce. Účinky bomb jsou s časem čím dál větší. V září 2016 měl výbuch bomby účinek mezi 10 až 30 kilotonami, jednalo by se tak o nejsilnější jaderný test vůbec.

Velkou otázkou je, zda všechny testované bomby byly atomové nebo vodíkové, které jsou silnější. Test té druhé zmiňované provedl režim dnes. Testy z let 2006, 2009 a 2013 se týkaly atomových bomb. Test z ledna loňského roku byl podle režimu testem vodíkové bomby. Experti jsou však skeptičtí, velikost exploze spíše naznačuje, že se o vodíkovou bombu nejednalo.

Jaký materiál KLDR využívá - plutonium nebo uran?

Podle analytiků se v případě prvních dvou testů jednalo o využití plutonia, startovní materiál však není jasný v případě testu z roku 2013. Úspěšný uranový test by znamenal významný krok vpřed v jaderném programu Severní Koree. Zásoby plutonia jsou doložené, ale pokud by režim měl zařízení na obohacování uranu, mohl by budovat pořádnou jadernou zásobu. Obohacování plutonia se odehrává ve velkých zařízeních, která jsou snadno dostupná, zatímco obohacování uranu lze snadněji provádět v utajení.

Může KLDR bombu dopravit za pomoci rakety?

V této otázce nepanuje konsensus. Není jasné, zda režim umí umenšit jaderný nosič do té míry, aby ho mohla nést raketa. Podle některých zdrojů už režim zná technologie, které by mu to umožnily. Tuto možnost připouští také japonské ministerstvo obrany. 

Tato zpráva se objevila krátce poté, co letos v létě Pchjongjang deklaroval, že provedl úspěšný test mezikontinentální střely ICBM, která by mohla zasáhnout Havajské ostrovy nebo Aljašku. 

Kde je hlavní zařízení, který vyvíjí jaderné zbraně?

Mělo by jít o místo v horách nedaleko města Yongbyon na severu od Pchjongjangu. V Yongbyonu dochází ke zpracování vyhořelého paliva z elektráren, které je zdrojem plutonia pro program Severní Koreje v oblasti jaderných zbraní. Země se může pyšnit i bohatými zásobami uranové rudy.

Související

Na této fotografii, kterou poskytla severokorejská vláda, severokorejský vůdce Kim Čong-un ve středu dohlíží na zkušební odpálení nového vícenásobného raketového systému na neznámém místě v Severní Koreji 10. května 2024.

Kim Čong-un má novou zbraň. Dohlížel na ostrý test

Podle severokorejských státních médií KLDR zařadí od letošního roku do výzbroje nový salvový raketomet ráže 240 milimetrů. Server NBC News s odkazem na agenturu AP dodal, že tato změna představuje „významný posun“ v bojových schopnostech dělostřelectva armády.

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Jaderné zbraně jaderný výzkum bomby Kim Čong-un

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

před 6 hodinami

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 11 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Ukrajinské drony napadly ruské černomořské základny. Rusko jich údajně sestřelilo přes sto

Více než 100 bezpilotních letadel zneškodnily ruské systémy protivzdušné obrany v noci na pátek nad oblastmi na východě a jihovýchodě Ruska, nad Černým mořem i anektovaným poloostrovem Krym. Oznámilo to ruské ministerstvo obrany, informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy