Plány Pentagonu na zničení KLDR? Výhrůžky nemohou krizi vyřešit, ozvala se Čína

Peking - Čína dnes ostře reagovala na výrok amerického ministra obrany Jima Mattise, který v pondělí naznačil, že existují vojenské plány na ukončení krize kolem KLDR, které by zároveň nepřinesly zkázu jihokorejské metropoli Soul.

"Ano, (takové plány) jsou. Ale o detailech mluvit nebudu," řekl podle agentury Reuters novinářům Mattis. Podle Pekingu hrozby, ať už v podobě slov nebo činů, nepovedou k tomu, že Severní Korea začne vyjednávat o ukončení svého jaderného a raketového programu. "Naopak, pouze to zvyšuje napětí a komplikuje dosažení cíle, kterým je jaderné odzbrojení," řekl mluvčí ministerstva zahraničí Lu Kchang.

Čínský prezident Si Ťin-pching v pondělí o situaci hovořil telefonicky se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem a podle Bílého domu se lídři shodli na potřebě udržovat ekonomický tlak na KLDR a vymáhat dodržování hospodářských sankcí.

Nad Korejským poloostrovem zároveň v pondělí proletěly americké stíhačky a bombardéry. Krátce poté začalo u Vladivostoku, jen něco přes 100 kilometrů od území KLDR, rusko-čínské námořní cvičení. Agentura Reuters jej označila jako demonstraci síly směrem k severokorejskému komunistickému režimu, zatímco státní agentura Nová Čína souvislost s děním v KLDR neuváděla.

Jakákoli vojenská konfrontace na Korejském poloostrově by mohla vést ke krveprolití minimálně srovnatelnému s korejskou válkou z let 1950 až 1953, při které zahynuly nejméně tři miliony lidí.

Související

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

Více souvisejících

Čína James Mattis Severní Korea (KLDR) USA (Spojené státy americké) Pentagon

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy