V Barmě lehlo popelem 200 rohingských vesnic. Su Ťij strká hlavu do písku, tvrdí organizace

Neipyijto - Podle organizace Human Rights Watch (HRW) bylo na území Barmy v posledních týdnech vypáleno přes 200 rohingských vesnic. Mají to dokazovat satelitní snímky. OSN označuje dění v Barmě za "učebnicový příklad etnické čistky", což tamní špičky odmítají.

Do Bangladéše z Arakanského státu na západě Barmy za necelý měsíc uprchlo již 421.000 Rohingů.

Společně s Amnesty International (AI) dnes zástupci HRW kritizovaly barmskou vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij po jejím projevu o hromadném útěku Rohingů. "Do Aun Schan Su Ťij dnes potvrdila, že ona a její vláda stále ukrývají hlavy do písku před hrůzami, které se dějí v Arakanském státě. Místy nebyl její projev nic víc než směs nepravd a házení viny na oběti," řekl po projevu barmské vůdkyně ředitel AI pro Jihovýchodní Asii a Oceánii James Gomez.

Web deníku The Guardian uvádí, že čerstvé satelitní snímky AI potvrzují pravdivost reportáže z počátku měsíce o zničení vesnice Tula Toli. Místní obyvatelé novinářům v Bangladéši řekli, že na jejich obydlí zaútočili vojáci na konci srpna, zabili desítky lidí, zbylé vyhnali a následně osadu vypálili.

Zasaženou oblast se o víkendu podařilo zachytit na satelitních fotografiích, když se po dlouhé době na chvíli rozestoupila monzunová mračna. Je z nich patrné, že vesnice byla nedávno zničena. Fotografie navíc potvrzují výpovědi o tom, že útok zasáhl pouze část obce, ve které žili Rohingové a naopak nedotčena zůstala obydlí buddhistů.

Související

OSN, ilustrační foto

OSN požádala asijské státy o pomoc Rohingům na unášeném člunu

Andamanským mořem je unášen porouchaný člun, na němž jsou uprchlíci z menšinového etnika Rohingů. Upozornil na to dnes Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), podle jehož informací někteří z nich již zemřeli kvůli nedostatku jídla a vody. Úřad vyzval vlády jihoasijských zemí, aby uprchlíkům pomohly.

Více souvisejících

Rohingové barma Human Rights Watch amnesty international Aun Schan SuŤij

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy