Vízum pro uprchlíky před klimatickými změnami? Státy se připravují na exodus

Wellington - Tisíce lidí musí každoročně utéct před přírodními katastrofami vyvolané klimatickými změnami. A do budoucna bude mnohem hůř. Nedávná studie varovala, že uprchlická krize teprve začne, z Afriky bude proudit do Evropy deset až dvacet milionů uprchlíků, kteří se budou chtít schovat před globálním oteplováním.

Státy proto už nyní přemýšlejí nad tím, jak budou s krizí bojovat. Nejpokrokovější jsou přitom v otázce lidé na Novém Zélandu, kde se nyní přemýšlí o vytvoření víz pro uprchlíky, kteří budou muset hledat nový domov kvůli klimatickým změnám. Program prozatím bude garantovat ochranu pro 100 lidí ročně.

Projekt země zatím cílí především na ostrovní národy v Pacifickém oceánu, kde už nyní mizí vesnice z pobřeží kvůli zvyšování hladin oceánů na základě tání ledovců. Podle expertu přijde každou vteřinu jeden člověk o domov v důsledku klimatických změn. A ten počet se bude v následujících letech neustále zvyšovat.

"Vlády, které se připravují už nyní, dělají skutečně moudré rozhodnutí," tvrdí Geoff Dabelko z Univerzity v Ohiu. Nový Zéland je v tomhle směru skutečně revoluční, země přitom patří k té skupině států, kde víza získáte v tom nejsložitějším a nejdelším procesu. Úřady každého, i turistu, chtějí pečlivě zkontrolovat.

Podle studie už o své domovy od roku 2006 přišlo kolem 25,4 milionů lidí, do roku 2050 se očekává útěk až 200 milionů uprchlíků z rovníkové oblasti. Austrálie a Nový Zéland očekávají nápor z pacifických ostrovů, zatímco sahelská Afrika spíše zvolí útočiště v Evropě.

Nový Zéland se rozhodl jednat s předstihem, i když žádná oficiální diskuze na toto téma se na půdě Organizace spojených národů ještě neuskutečnila. Podle nynějších zákonů by uprchlík před klimatickými změnami měl být považován za nelegálního migranta.

Podle Ženevské úmluvě o uprchlících z roku 1951, je uprchlík právní termín používaný pro ty, kteří potřebují ochranu kvůli perzekucím, které jim hrozí na základě "rasy, náboženství, národnosti či příslušenství k nějaké politické skupině". Žádný stát zatím nevnímá klimatické změny jako důvod k perzekucím.

Podle výzkumu Univerzity z Yorku v roce 2016 se státy příliš nehrnou do toho, aby vytvořili novou kategorii či rozšířili definici uprchlíka, pokud k tomu nemají nějaký historický precedent. Důvody, proč lidé migrují, jsou odjakživa velmi různorodé a málokdy lze najít pouze jeden faktor. Klimatické změny se však do budoucna stanou jedním z hlavních vlivů.

Související

Smog

Jak Evropa bojuje se změnami počasí? Emise rapidně klesají, ani zdaleka to ale nestačí

Evropská unie učinila v oblasti snižování emisí skleníkových plynů významný krok, když v roce 2023 došlo k poklesu o osm procent. Údaj zveřejněný Evropskou agenturou pro životní prostředí (EEA) a ukazuje, že emise jsou nyní o 37 procent nižší než v roce 1990. Nicméně dosažený pokles stále zaostává za ambiciózními cíli, které si Unie stanovila.

Více souvisejících

globální oteplování pařížská klimatická dohoda uprchlíci

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 25 minutami

před 58 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy