NÁZOR – Je chybou představovat si jakoukoliv potenciální válku s KLDR jako gentlemanskou šachovou partii, v níž se strany střídají v tazích a dobře rozumějí útoku i obraně, deklaruje profesor mezinárodního práva Alexander Gillespie z novozélandské University of Waikato. V komentáři pro server Al-Džazíra tvrdí, že toto chybné vnímání se zřetelně projevuje především ve dvou ohledech.
Rakety různých typů
Zaprvé se předpokládá, že protiraketová obrana momentálně rozmístěná v Jižní Koreji a Japonsku by ochránila tyto země před střelami krátkého, středního i dlouhého doletu vypálenými ze Severní Koreje, konstatuje odborník. Vysvětluje, že tyto naděje pocházejí z pozoruhodných úspěchů, které dané systémy dosahují při sledování a ničení raket.
Za příklad dává Gillespie americké systémy Aegis a THAAD, které jsou určeny proti střelám středního dosahu, přičemž dosahují úspěšnosti 83, resp. 100%. Obrana proti raketám krátkého doletu, jako americký systém Patriot, v poslední době rovněž zaznamenala výrazné zlepšení, dodává odborník.
„Ačkoliv tato čísla zní impozantně, narušuje je mnoho pochybností,“ píše profesor. Připomíná, že byť míra úspěšnosti při ničení střel krátkého a středního doletu je zdánlivě dobrá, v případě mezikontinentálních balistických raket činí pouze okolo 50%. Navíc, většina testů se provádí v ideálních podmínkách, v nichž je pečlivě sledován a ničen jeden cíl a počet rozmístěných systémů je ve skutečnosti nízký, poukazuje Gillespie. Konstatuje, že americká obrana proti mezikontinentálním raketám nyní čítá jen 44 střel, v Jižní Koreji se nachází jediná baterie systému THAAD s 48 střelami, kterou doplňuje 16 baterií systému Patriot, každá o 16 střelách.
I za podpory dalších protiraketových technologií tyto počty nestačí k zastavení nejméně dvou set severokorejských baterií střel krátkého dosahu s 600-1000 střelami a možná až stovky severokorejských raket středního a dlouhého doletu, varuje expert. Přitom se podle něj dá očekávat, že KLDR by tyto prostředky odpalovala velmi rychle s cílem zmást, zničit, přečíslit a oklamat protiraketovou obranu, tudíž by se zdaleka nejednalo o ideální podmínky, v nichž většina současných testů probíhá.
Chemické a biologické zbraně
Druhou chybou je dle profesora předpoklad, že ačkoliv KLDR preferuje své rakety osadit jadernými hlavicemi, nepočítá s nasazením dalších zbraní hromadného ničení, jmenovitě chemickými a biologickými zbraněmi, které může vlastnit.
„Základním problémem zde je, že ačkoliv se mezinárodní společenství shodlo na zákazu chemických i biologických zbraní jako metody válčení v roce 1925 a následně tento zákaz aktualizovalo pro biologické zbraně v roce 1972 a chemické zbraně v roce 1993, není jasné, zda se Severní Korea cítí těmito okolnostmi vázána,“ píše Gillespie. Podotýká, že KLDR sice přistoupila k dohodě z roku 1925, ale nikoliv k té z roku 1993, a přestože podepsala dohodu z roku 1972, v dané oblasti nenaplňuje ani základní očekávání.
Nejsilnějším důkazem, že Severní Korea vlastní chemické zbraně, byla vražda Kim Čong-nama plynem VX v Malajsii, která přišla po desítkách let spekulací, zda KLDR tyto prostředky vyrábí, deklaruje odborník. Odkazuje na jihokorejské odhady, podle nichž má Pchjongjang zásoby chemických zbraní v rozmezí 2.500 a 5.000 tun, přičemž tyto prostředky lze nasadit pomocí raket, letadel i lidské síly, ale v severokorejském případě by se zřejmě jako nosič posloužilo 5.400 raketometů a 4.400 děl, které komunistická země údajně vlastní.
Ačkoliv některé analýzy vysoce medializovaných návštěv Kim Čong-una ve zdánlivě nevýznamných továrnách na pesticidy a laboratořích tvrdí, že může jít o znak tajného programu biologických zbraní, podle profesora v dané oblasti pouze hádáme. Za pravděpodobnou sice považuje možnost, že KLDR vyvíjí tyto zbraně od 60. let a zřejmě jich má až 13 jejich typů, připouští však, že o existenci úspěšného a rozsáhlého programu biologických zbraní v Severní Koreji chybí nezpochybnitelný důkaz.
„Momentálně existují černé díry v informacích ohledně toho, zda Severní Korea biologický materiál úspěšně převedla do (podoby) zbraní a překonala bariéry, které zastavily jiné (státy),“ píše Gillespie. Dodává, že stejně tak není zřejmé, zda KLDR disponuje potřebnými nosiči a účinnými opatřeními bránícími rozšíření patogenů v její vlastní populaci.
Nedostatek informací o zemi zahalené v tajemství, která nepřestává překvapovat mezinárodní společenství postupem v jaderné a raketové technologii, podle experta za žádných okolností nesmí být považován za důkaz, že KLDR nemá účinné biologické zbraně. Efektivní prostředky k ochraně Jižní Koreji, Japonska a dalších zemí pro případ, že se Severní Korea rozhodne jít do války, tedy jednoduše neexistují, uzavírá rázně profesor.
20. prosince 2024 10:17
Malajsie obnovila pátrání po troskách zmizelého letu Malaysia Airlines MH370
Související
Proč nemá Ukrajina zajatce? Bývalý člen armády vysvětlil, proč nejde severokorejské vojáky vzít do zajetí
Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové
Severní Korea (KLDR) , Chemické zbraně , Jaderné zbraně , biologické zbraně , Severokorejské zbraně
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek