Co skrývají Kimovy arzenály? Profesor varuje před podceněním KLDR

NÁZOR – Je chybou představovat si jakoukoliv potenciální válku s KLDR jako gentlemanskou šachovou partii, v níž se strany střídají v tazích a dobře rozumějí útoku i obraně, deklaruje profesor mezinárodního práva Alexander Gillespie z novozélandské University of Waikato. V komentáři pro server Al-Džazíra tvrdí, že toto chybné vnímání se zřetelně projevuje především ve dvou ohledech.

Rakety různých typů

Zaprvé se předpokládá, že protiraketová obrana momentálně rozmístěná v Jižní Koreji a Japonsku by ochránila tyto země před střelami krátkého, středního i dlouhého doletu vypálenými ze Severní Koreje, konstatuje odborník. Vysvětluje, že tyto naděje pocházejí z pozoruhodných úspěchů, které dané systémy dosahují při sledování a ničení raket.

Za příklad dává Gillespie americké systémy Aegis a THAAD, které jsou určeny proti střelám středního dosahu, přičemž dosahují úspěšnosti 83, resp. 100%. Obrana proti raketám krátkého doletu, jako americký systém Patriot, v poslední době rovněž zaznamenala výrazné zlepšení, dodává odborník.

„Ačkoliv tato čísla zní impozantně, narušuje je mnoho pochybností,“ píše profesor. Připomíná, že byť míra úspěšnosti při ničení střel krátkého a středního doletu je zdánlivě dobrá, v případě mezikontinentálních balistických raket činí pouze okolo 50%. Navíc, většina testů se provádí v ideálních podmínkách, v nichž je pečlivě sledován a ničen jeden cíl a počet rozmístěných systémů je ve skutečnosti nízký, poukazuje Gillespie. Konstatuje, že americká obrana proti mezikontinentálním raketám nyní čítá jen 44 střel, v Jižní Koreji se nachází jediná baterie systému THAAD s 48 střelami, kterou doplňuje 16 baterií systému Patriot, každá o 16 střelách.

I za podpory dalších protiraketových technologií tyto počty nestačí k zastavení nejméně dvou set severokorejských baterií střel krátkého dosahu s 600-1000 střelami a možná až stovky severokorejských raket středního a dlouhého doletu, varuje expert. Přitom se podle něj dá očekávat, že KLDR by tyto prostředky odpalovala velmi rychle s cílem zmást, zničit, přečíslit a oklamat protiraketovou obranu, tudíž by se zdaleka nejednalo o ideální podmínky, v nichž většina současných testů probíhá.

Chemické a biologické zbraně

Druhou chybou je dle profesora předpoklad, že ačkoliv KLDR preferuje své rakety osadit jadernými hlavicemi, nepočítá s nasazením dalších zbraní hromadného ničení, jmenovitě chemickými a biologickými zbraněmi, které může vlastnit.

„Základním problémem zde je, že ačkoliv se mezinárodní společenství shodlo na zákazu chemických i biologických zbraní jako metody válčení v roce 1925 a následně tento zákaz aktualizovalo pro biologické zbraně v roce 1972 a chemické zbraně v roce 1993, není jasné, zda se Severní Korea cítí těmito okolnostmi vázána,“ píše Gillespie. Podotýká, že KLDR sice přistoupila k dohodě z roku 1925, ale nikoliv k té z roku 1993, a přestože podepsala dohodu z roku 1972, v dané oblasti nenaplňuje ani základní očekávání.

Nejsilnějším důkazem, že Severní Korea vlastní chemické zbraně, byla vražda Kim Čong-nama plynem VX v Malajsii, která přišla po desítkách let spekulací, zda KLDR tyto prostředky vyrábí, deklaruje odborník. Odkazuje na jihokorejské odhady, podle nichž má Pchjongjang zásoby chemických zbraní v rozmezí 2.500 a 5.000 tun, přičemž tyto prostředky lze nasadit pomocí raket, letadel i lidské síly, ale v severokorejském případě by se zřejmě jako nosič posloužilo 5.400 raketometů a 4.400 děl, které komunistická země údajně vlastní.

Ačkoliv některé analýzy vysoce medializovaných návštěv Kim Čong-una ve zdánlivě nevýznamných továrnách na pesticidy a laboratořích tvrdí, že může jít o znak tajného programu biologických zbraní, podle profesora v dané oblasti pouze hádáme. Za pravděpodobnou sice považuje možnost, že KLDR vyvíjí tyto zbraně od 60. let a zřejmě jich má až 13 jejich typů, připouští však, že o existenci úspěšného a rozsáhlého programu biologických zbraní v Severní Koreji chybí nezpochybnitelný důkaz.

„Momentálně existují černé díry v informacích ohledně toho, zda Severní Korea biologický materiál úspěšně převedla do (podoby) zbraní a překonala bariéry, které zastavily jiné (státy),“ píše Gillespie. Dodává, že stejně tak není zřejmé, zda KLDR disponuje potřebnými nosiči a účinnými opatřeními bránícími rozšíření patogenů v její vlastní populaci.

Nedostatek informací o zemi zahalené v tajemství, která nepřestává překvapovat mezinárodní společenství postupem v jaderné a raketové technologii, podle experta za žádných okolností nesmí být považován za důkaz, že KLDR nemá účinné biologické zbraně. Efektivní prostředky k ochraně Jižní Koreji, Japonska a dalších zemí pro případ, že se Severní Korea rozhodne jít do války, tedy jednoduše neexistují, uzavírá rázně profesor.

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Chemické zbraně Jaderné zbraně biologické zbraně Severokorejské zbraně

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy