Papež míří do Barmy a Bangladéše, má zakázáno používat výraz Rohingové

Dháka/Vatikán - Papež František dnes večer odletí na týdenní návštěvu Barmy a Bangladéše. Region v současné době přitahuje pozornost především kvůli uprchlické krizi, během níž od konce srpna uprchlo z Barmy 620 tisíc Rohingů.

Podle analytiků bude nadcházející papežova mise, která potrvá do 2. prosince, zatím největší prověrkou jeho oceňovaných diplomatických schopností.

Nejvyšší katoličtí představitelé země již předem vyzvali papeže, aby během svého pobytu v zemi nepoužíval výraz Rohingové, který je zapovězený buddhistickou většinou země, jež Rohingy žijící v Barmě po generace neuznává jako etnikum a považuje je za nelegální přistěhovalce z Bangladéše bez práva na barmské občanství. "Požádali jsme papeže, aby se vyhýbal užívání termínu Rohingové, protože toto slovo je nepřijatelné pro armádu, pro vládu i pro barmský lid," řekl barmský kardinál Charles Bo počátkem tohoto měsíce.

Podle místních katolických duchovních by papežovo poukazování na Rohingy mohlo vyvolat odvetu vůči křesťanské menšině ze strany barmské armády. Papež ale již koncem srpna otevřeně vyjádřil obavy o osud Rohingů v Barmě, když hovořil o "pronásledování našich rohingských bratrů a sester" a modlil se, aby jim "byla udělena plná práva".

Podle expertů má papež František největší šanci přinést alespoň nějakou změnu, když bude při svých veřejných projevech i při soukromých schůzkách poukazovat na společné hodnoty křesťanů a buddhistů, jako je soucit a láska k bližním.

Podle statistik Vatikánu z roku 2015 žije v 52milionové Barmě asi 659.000 katolíků a v Bangladéši, který má zhruba 159 milionů obyvatel, jich je asi 375.000. Buddhisté tvoří přibližně 90 procent barmské populace, v Bangladéši je 90 procent populace muslimské.

Papež František by měl podle plánu do Asie odletět z Říma dnes ve 21:40 SEČ, v největším barmském městě Rangúnu bude v pondělí po poledni. Jeho oficiální program začíná v úterý 28. listopadu, kdy se v barmské metropoli Neipyijtu setká se Su Ťij, prezidentem Tchin Ťjoem a dalšími politickými představiteli Barmy. Ve středu bude papež František sloužit v Rangúnu mši pro místní katolickou komunitu a sejde se s buddhistickými vůdci.

Nově byla do papežova programu zařazena také schůzka s mocným šéfem armády generálem Min Aun Hlainem, která je plánována na 30. listopadu v Rangúnu. Týž den papež odcestuje do Bangladéše, kde bude jednat také s premiérkou Šajch Hasínou Vadžídovou, s bangladéšskými biskupy a zúčastní se mezináboženského mírového setkání. Po schůzkách s mladými Bangladéšany a s knězi se František vrátí 2. prosince zpět do Říma.

Související

Volodymyr Zelenskyj na návštěvě ve Vatikánu u papeže Františka (13. května 2023).

Zelenskyj dovezl papeži Františkovi netradiční dar

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v pátek setkal s papežem Františkem na soukromé audienci ve Vatikánu, během níž mu předal symbolický dar – olejomalbu inspirovanou vražděním civilistů v Buči, kyjevském předměstí, kde v prvních týdnech ruské invaze došlo k masakru.  

Více souvisejících

Papež František Rohingové barma Bangladéš Aun Schan SuŤij

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy