"Kéž bych byla mrtvá," přeje si uprchlice. Ve válce je znásilňování žen stále silnou zbraní

Bangládeš/Barma - Rashida Begum, jedna z přeživších mezi Rohingy, ukazuje novinářům svůj krk. Má tam rudé jizvy po bičování. Pro ženu jsou připomínkou pekla, kterým si prošla. Přesto je teď ukazuje hrdě vše, aby jim dala najevo, že tvrdě bojovala. A bitvu svádí i nadále, hrůzostrašné vzpomínky ji nejspíš nikdy neopustí.

"Viděli jsme vojáky, jak kopou jámu pro masový hrob. Bylo nás tam pět žen i s dětmi, některé ještě nemluvňata," popisuje Rashida Begum chvíle, kdy se jí zhroutil svět. Vojáci poté ženy odtáhli do domu, kde je hromadně znásilnili. Malé batole bylo Rashidě Begum vytrženo z náručí a před jejími očima popraveno.

"Všechny jsme plakaly a křičely, jenže vojáci nám nerozuměli. Potom, co jsme ztratily vědomí, nás zanechaly v domě, který následně podpálili," vypravuje žena. Myslela si, že je mrtvá, ale když ucítila, jak jí plameny pálí kůži, probudila se. Z domu utekla nahá a schovala se v polích. Rashida Begum sice přežila, ale její rodina je ztracená.

"Přála bych si, abych tehdy umřela, protože bych na to nemusela už vzpomínat," říká žena, které vojáci zabili rodiče, dítě i manžela. Pětadvacetiletá žena však zůstala na živu a nyní ji spaluje vášeň po pomstě. "Doufám, že je všechny oběsí. Jedině tak se možná dočkám klidu," tvrdí přeživší.

Rashida Begum není ve svém trápení sama, podobnou brutalitu zažilo tisíce žen, které utekly před etnickou čistkou do Bangladéše. Barma tvrdí, že cílem vojenských operací je čistka se cílem vypátrat teroristy, podle humanitárních pracovníků je však situace daleko vážnější. jenom na hranicích s Bangladéšem nyní žije v táborech přes 600 tisíc Rohingů, kteří se nemají kam vrátit.

"Jedna z nejobávanějších zbraní v rukou armády je masové znásilňování žen," tvrdí organizace Human Rights Watch. Barmská armáda však obvinění odmítá a tvrdí, že k násilnostem dochází je v sebeobraně, když etnická menšina brání vojákům ve výkonu práce. OSN ovšem situaci v Barmě (Myanmaru) označila za učebnicový příklad genocidy.

Podle humanitárních pracovníků je těžké odhadnout, kolik žen bylo znásilněno, mnoho z nich o svých zkušenostech nemluví a snaží se na ně zapomenout. Lékaři bez hranic však urgují oběti, aby vyhledaly lékařskou pomoc. Někteří proto učí uprchlice píseň, ve kterých je nabádá k tomu, aby s k lékaři dostavily co nejdříve.

"Samozřejmě jsou traumatizované, bojí se těhotenství a sexuálně přenosných nemocí. Přesto zdejší ženy jsou determinované postarat se o své děti. Musí nakrmit potomky a nemyslet na prožité peklo," tvrdí pracovnice Aerlyn Pfeil. Jenom hrstka znásilněných žen dostala zdravotnickou pomoc, polovinu z nich přitom tvořily ještě nezletilé dívky.

S podobným traumatem se rozhodla svěřit i sedmatřicetiletá Aisha. Tu manžel ve strachu před vojáky opustil a utekl, nechal tak ženu a pět děti napospas osudu. "Už ve dveřích jsem viděla, že po mě něco chtějí. Jeden vstoupil do místnosti a namířil na mě pistolí. Moje děti byly zbity a pak utekly, doteď nevím, kde se nachází," popisuje matka pěti dětí.

Rohingové mluví jinou řečí, než je národní barmština. Vojáci jim tak v naprosté většině případů nerozumí. Aisha však barmsky uměla a slyšela každé slovo, které vojáci řekli. "Vyhrožoval, že mě zabije. Jestli se pohnu, jestli zakřičím, tak mě zabije," popisuje žena hrůzné okamžiky. Nakonec musela nehybně ležet a čelit namířené zbrani, zatímco ji voják znásilnil.

"Pokaždé, když si na to vzpomenu, tak se rozbrečím. Proč to udělali, proč mě?" ptá se Aisha. "Znásilnili mnoho žen ve vesnici, protože věděli, že nechceme odejít. Používají sexuální násilí na ženách jako válečnou zbraň, aby nás vyhnali," domnívá se žena a doufá, že pokud bude svět informován o nelidských poměrech v Barmě, pak by se mohlo konečně něco změnit.

Podle Aerlyn Pfeil je zarážející ještě jiná věc. "Chybí nám tu zásoby, kromě jídla a vody potřebujeme i oblečení. je neuvěřitelné, že spoustu žen stále nosí ty samé sukně, ve kterých byly znásilněny, protože nemají nic jiného, do čeho se můžou obléknout," řekla humanitární pracovnice. "Je to srdcervoucí, když je vidím, jak si i tři měsíce po znásilnění musí obléknout pořád tu samou sukni," dodává.

Související

OSN, ilustrační foto

OSN požádala asijské státy o pomoc Rohingům na unášeném člunu

Andamanským mořem je unášen porouchaný člun, na němž jsou uprchlíci z menšinového etnika Rohingů. Upozornil na to dnes Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), podle jehož informací někteří z nich již zemřeli kvůli nedostatku jídla a vody. Úřad vyzval vlády jihoasijských zemí, aby uprchlíkům pomohly.

Více souvisejících

Rohingové Znásilnění barma uprchlíci

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy