Existuje něco horšího než nacistický koncentrační tábor? Ano, říká přeživší Osvětimi

Pchjongjang - Politické vězeňské nebo pracovní tábory v Severní Koreji jsou minimálně stejně hrozivé nebo dokonce i horší než nacistické koncentrační a vyhlazovací tábory za holokaustu, uvedl Thomas Buergenthal, přeživší z Osvětimi a jeden ze tří mezinárodních soudců, kteří se domnívají, že by měl být severokorejský vůdce Kim Čong-un postaven před soud za zločiny proti lidskosti.

"Po zhlédnutí všech důkazů jsem přesvědčen o tom, že situace v severokorejských táborech je stejně strašlivá nebo dokonce horší než to, co si pamatuji z nacistických koncentračních táborů ze svého mládí," uvedl Buergenthal, který se jako dítě ocitl v několika táborech po Polsku. Prý nemůže hrozné poměry v Severní Koreji přirovnat ani k ohavnostem, kterých byl svědkem za celou svou kariéru aktivisty za lidská práva.

Kromě Buergenthala se nyní Severní Korejou zabývají i další dva soudci. Jedním z nich je Navi Pillay, bývalý komisař OSN pro lidská práva a předseda tribunálu za válečné zločiny v Rwandě, a Mark Harmon, který má zkušenosti se soudem zabývajícím se Rudými Khméry v Kambodži. Všichni tři společně vyslechli výpovědi uprchlíků, bývalých vězňů a dozorců ze Severní Koreje.

Přesná zpráva bude zveřejněná příští týden, už nyní mají však soudci jasno v tom, že je dost důkazů, aby Kim Čong-una obžalovali z nejméně 10 typů zločinů proti lidskosti. Tyto zrůdnosti zahrnují sexuální násilí, zotročování, mučení nebo vraždy, ke kterým dochází každodenně v politických vězeňských táborech na rozkaz vůdce země a dalších členů předsednictva vlády.

"Tohle opravdu nemá žádné srovnání na světě, něco tak hrozného se nedělo v minulosti ani teď," řekl Navi Pillay. "Jsou to opravdu zvěrstva na maximální úrovni, tato taktika je používána k zastrašování a ovládnutí obyvatelstva," domnívá se soudce. Dynastie Kimů vládne KLDR po tři destinace, kdy vůdci udržují absolutní kontrolu nad chodem země a životy obyvatelstva. Kdokoliv se vzepře, je označen za nepřítele lidu a režimu a skončí on i celá jeho rodina včetně dětí ve vězeňských táborech.

Kromě těchto brutálních táborů si udržuje režim i instituci "převýchovy". Ta je stejně hrozivá, ale odsouzení zde jsou držení jen na konkrétní období a pak propuštění, zatímco ve vězeňských táborech máte doživotní trest, který se může přenášet i na vaše potomky a jejich děti. Dnes analytikové odhadují, že je v táborech drženo až 130 tisíc lidí.

Tři soudci se zabývali výpověďmi svědků, kteří pokryli zhruba roky od 1970 až 2006. ve svědectvích se mluvilo o hladovějících vězních, kteří byli zastřeleni poté, co byli nachytáni při pokusu sehnat si jídlo. Tisíce lidí pak zemřelo na podvýživu či přepracovanost, pracovní doba v táborech je kolem 20 hodin denně v dolech. Ženy nejčastěji čelí zase znásilnění a úmrtím jako následek amatérské lékařské péče, na kterou jsou donucené jít, když se u nich zjistí těhotenství.

Jedním ze svědků byl i bývalý severokorejský diplomat Tche Jong-ho, který utekl s rodinou ze země, protože nechtěl být nadále "moderním otrokem" a nepřál si, aby jeho syn vedl stejný život. Tche před svým útěkem sloužil na ambasádě v Londýně, je tak jedním z nejvýše postavených úředníků KLDR, kteří zemi opustili. Tche sice v táborech osobně nebyl, ale jako člen úřednictva o nich věděl. Znal taky vysoce postavené členy strany, kteří byli do táborů posláni jako součást čistek následovaných po popravě Kimova strýce a rádce.

Severní Korea striktně žaloby odmítá a tvrdí, že veškeré "důkazy" jsou zfalšované a svědci placení agenti USA. Mezinárodní právo je však také skeptické v možnosti, že by Kim Čong-un skutečně povstal před mezinárodním tribunálem, protože k jeho zřízení je potřeba souhlas pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN. Rusko i Čína přitom dlouhodobě nepřipouští tuto možnost a dále nad severokorejským vůdcem drží ochranou ruku.

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Soudnictví Haagský tribunál Koncentrační tábory Kim Čong-un

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy