Existuje něco horšího než nacistický koncentrační tábor? Ano, říká přeživší Osvětimi

Pchjongjang - Politické vězeňské nebo pracovní tábory v Severní Koreji jsou minimálně stejně hrozivé nebo dokonce i horší než nacistické koncentrační a vyhlazovací tábory za holokaustu, uvedl Thomas Buergenthal, přeživší z Osvětimi a jeden ze tří mezinárodních soudců, kteří se domnívají, že by měl být severokorejský vůdce Kim Čong-un postaven před soud za zločiny proti lidskosti.

"Po zhlédnutí všech důkazů jsem přesvědčen o tom, že situace v severokorejských táborech je stejně strašlivá nebo dokonce horší než to, co si pamatuji z nacistických koncentračních táborů ze svého mládí," uvedl Buergenthal, který se jako dítě ocitl v několika táborech po Polsku. Prý nemůže hrozné poměry v Severní Koreji přirovnat ani k ohavnostem, kterých byl svědkem za celou svou kariéru aktivisty za lidská práva.

Kromě Buergenthala se nyní Severní Korejou zabývají i další dva soudci. Jedním z nich je Navi Pillay, bývalý komisař OSN pro lidská práva a předseda tribunálu za válečné zločiny v Rwandě, a Mark Harmon, který má zkušenosti se soudem zabývajícím se Rudými Khméry v Kambodži. Všichni tři společně vyslechli výpovědi uprchlíků, bývalých vězňů a dozorců ze Severní Koreje.

Přesná zpráva bude zveřejněná příští týden, už nyní mají však soudci jasno v tom, že je dost důkazů, aby Kim Čong-una obžalovali z nejméně 10 typů zločinů proti lidskosti. Tyto zrůdnosti zahrnují sexuální násilí, zotročování, mučení nebo vraždy, ke kterým dochází každodenně v politických vězeňských táborech na rozkaz vůdce země a dalších členů předsednictva vlády.

"Tohle opravdu nemá žádné srovnání na světě, něco tak hrozného se nedělo v minulosti ani teď," řekl Navi Pillay. "Jsou to opravdu zvěrstva na maximální úrovni, tato taktika je používána k zastrašování a ovládnutí obyvatelstva," domnívá se soudce. Dynastie Kimů vládne KLDR po tři destinace, kdy vůdci udržují absolutní kontrolu nad chodem země a životy obyvatelstva. Kdokoliv se vzepře, je označen za nepřítele lidu a režimu a skončí on i celá jeho rodina včetně dětí ve vězeňských táborech.

Kromě těchto brutálních táborů si udržuje režim i instituci "převýchovy". Ta je stejně hrozivá, ale odsouzení zde jsou držení jen na konkrétní období a pak propuštění, zatímco ve vězeňských táborech máte doživotní trest, který se může přenášet i na vaše potomky a jejich děti. Dnes analytikové odhadují, že je v táborech drženo až 130 tisíc lidí.

Tři soudci se zabývali výpověďmi svědků, kteří pokryli zhruba roky od 1970 až 2006. ve svědectvích se mluvilo o hladovějících vězních, kteří byli zastřeleni poté, co byli nachytáni při pokusu sehnat si jídlo. Tisíce lidí pak zemřelo na podvýživu či přepracovanost, pracovní doba v táborech je kolem 20 hodin denně v dolech. Ženy nejčastěji čelí zase znásilnění a úmrtím jako následek amatérské lékařské péče, na kterou jsou donucené jít, když se u nich zjistí těhotenství.

Jedním ze svědků byl i bývalý severokorejský diplomat Tche Jong-ho, který utekl s rodinou ze země, protože nechtěl být nadále "moderním otrokem" a nepřál si, aby jeho syn vedl stejný život. Tche před svým útěkem sloužil na ambasádě v Londýně, je tak jedním z nejvýše postavených úředníků KLDR, kteří zemi opustili. Tche sice v táborech osobně nebyl, ale jako člen úřednictva o nich věděl. Znal taky vysoce postavené členy strany, kteří byli do táborů posláni jako součást čistek následovaných po popravě Kimova strýce a rádce.

Severní Korea striktně žaloby odmítá a tvrdí, že veškeré "důkazy" jsou zfalšované a svědci placení agenti USA. Mezinárodní právo je však také skeptické v možnosti, že by Kim Čong-un skutečně povstal před mezinárodním tribunálem, protože k jeho zřízení je potřeba souhlas pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN. Rusko i Čína přitom dlouhodobě nepřipouští tuto možnost a dále nad severokorejským vůdcem drží ochranou ruku.

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Soudnictví Haagský tribunál Koncentrační tábory Kim Čong-un

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Svět a zbraně hromadného ničení. Dlouhý a marný boj, který snad nikdy neskončí

Maďarská a slovenská vláda během tohoto týdne vzbudily pozornost tvrzením o možném bioteroristickém útoku, přestože pro něj nepředložily žádné konkrétní důkazy ani nezmínily souvislosti, které by podezření dávaly smysl. Boj proti biologickým zbraním a dalším zbraním hromadného ničení je přitom i bez toho mimořádně složitý a nepředvídatelný. Zejména s ohledem na skutečnost, že největší riziko dnes nepředstavují státy, ale radikalizované teroristické skupiny s ideologickým pozadím a vůlí způsobit co největší škody.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Na Slovensku opět zaútočil medvěd na člověka

Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici. 

před 3 hodinami

Marco Rubio

Američané tlačí na Kyjev, nikoliv na Rusko, prozradili evropští diplomaté

Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině. 

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini dostal pokutu za loňskou předvolební kampaň

Slovenský prezident Peter Pellegrini před loňskými volbami porušil kampaňová pravidla. Dostal pokutu ve výši 10 tisíc eur (cca 250 tisíc korun). Provinil se tím, že přijal značný finanční dar po uplynutí lhůty k tomu určené. 

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Unikl americký návrh příměří na Ukrajině. Rusové si mnou ruce

Američané ve čtvrtek v Paříži představili spojencům návrhy mírové dohody mezi Ruskem a Ukrajinou. Počítají se zmrazením konfliktu na současné linii a ponecháním okupovaných území pod kontrolou Moskvy. Kyjev také v tuto chvíli nebude mít jistotu budoucího přijetí do NATO.  

včera

 J. D. Vance, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Vance neztrácí víru. Naznačil, že jednání o míru na Ukrajině mají progres

Skoro to vypadá, že pravá ruka neví, co dělá ta levá. Americký viceprezident J. D. Vance na návštěvě v Itálii naznačil, že americké diplomatické snahy o dosažení míru na Ukrajině mají jistý progres a mohly by vést k ukončení války. Šéf americké diplomacie Marco Rubio přitom v pátek naznačil, že Washington by mohl roli mírotvůrce opustit. 

včera

Ježíš Kristus

Svět si připomíná smrt Ježíše. Nebyl jediným ukřižovaným

Na Velký pátek si věřící připomínají smrt Ježíše Krista na kříži. Ukřižování v minulosti patřilo k častým trestům smrti, a tak bylo takto popraveno mnoho osob, a to především z řad věřících křesťanů. Kdo stejně jako Kristus zemřel na kříži?

včera

včera

včera

včera

Pavel Hapal

Baník Ostrava povede kouč Hapal po podepsání nové smlouvy minimálně další dva roky

I když sezóna 2024/25 ještě není u konce, už teď se může v ostravském Baníku mluvit o sezóně úspěšné. Vždyť ani samotní ostravští fanoušci a možná ani sám klub nečekal, že bude hrát o druhou příčku ligové tabulky zaručující boj o Ligu mistrů v příští sezóně. Proto se tak klub, jenž se aktuálně před posledním kolem základní části Chance ligy nachází se svými 61 body na kontě na třetí příčce o bod za druhou Plzní a dva body před čtvrtou Spartou, rozhodl pokračovat v dosavadní úspěšné spolupráci s trenérem Pavlem Hapalem. Dle nově podepsané smlouvy by měl na lavičce Baníku vydržet minimálně další dva roky.

včera

včera

Americké ultimátum. Do pár dní má být jasno, zda skončí válka na Ukrajině

Sliby administrativy Donalda Trumpa, že zajistí mír na Ukrajině, dostávají další vážné trhliny. Šéf americké diplomacie Marco Rubio v pátek připustil, že Washington vzdá své snahy o ukončení konfliktu, pokud se ukáže, že ho není možné ukončit. Podle Rubia se musí situace během následujících dní vyjasnit.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy