Přinese KLDR v příštím roce jadernou válku? Ústupky nečekejme, varuje americký server

Pchjongjang - Pro Severní Koreu byl rok 2017 velmi zvláštní. Po letech snahy, i přes výhrůžky amerického prezidenta Donalda Trumpa, se Kim Čong-unovi povedlo vyrobit mezikontinentální jadernou zbraň. Od této chvíle bude čím dál složitější s KLDR jednat. Co se v posledním roce svět o Severní Koreji dozvěděl nového? Ohlednutí za severokorejským rokem 2017 přinesl sever The National Interest

Pchjongjang si jde za svým cílem hlava-nehlava

To je možná nejdůležitější věc, kterou jsme se v uplynulém roce o severokorejském režimu dozvěděli. Severní Korea prostě bude mít jaderné zbraně, ať si o tom zbytek světa myslí nebo říká cokoli. Dokonce je připravena nést za vlastnictví jaderného arzenálu následky v podobě sankcí. Ty byly uvaleny na KLDR po krachu jednání šesti zainteresovaných zemí. V tuto chvíli je Severní Korea brutálně izolována.

Na stranu Spojených států se v záležitosti sankcí připojila i Čína. Navzdory těmto okolnostem Severní Korea odolala a pod velením Kim Čong-una neúnavně zkoumá nové možnosti bomb a raket. To, že KLDR i přes tyto věci odolala sílícímu světovému nátlaku, by mělo sloužit jako varování.

Je to důkaz toho, že se dnes může jakýkoli stát s dostatkem prostředků a s odhodláním pustit do výroby jaderných zbraní a nejspíš je i získá. Pokud se tato zdánlivě nemožná věc podařila Severní Koreji, proč ne jiným zemím?

Výhrůžky je nezastaví

V tomto bodě jde především o rétoriku amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho drsná rétorika vůči KLDR byla nejspíš jen experimentem. Do té doby žádný státník takto slovně na Severní Koreu neútočil. Doufal snad, že Severokorejce zastraší? Vžďyť mluvil stejným způsobem, jakým Severní Korea komunikovala se světem poslední půl století. Pchjongjang například vyhrožoval, že přemění Soul, hlavní město Jižní Koreje, na "moře z ohně".

Trump se pokusil o podobný kousek - tvrdil, že na KLDR pošle takovou armádu, "která pomocí ohně a zuřivosti zcela zničí Severní Koreu". Není překvapením, že se toto "školácké popichování" minulo účinkem.

Severní Korea očekávaně na Trumpova nijak nereagovala, jen jej častovala urážkami. S odstupem času i americký státník musel přiznat to, že výhrůžky nikam nevedly. Také označil případný útok za obrovský risk. Po posledním raketovém testu KLDR na konci listopadu už Trump tolik impulzivně nereagoval a řekl pouze, že "se o to postará".

Nad bezpečností visí otazník

Máme se obávat o své bezpečí? To je nejspíš otázka, která nedá spát mnoha lidem na celém světě, když přijde řeč na Severní Koreu. Vzhledem k tomu, že KLDR vyvíjí svůj jaderný program, při čemž porušuje smlouvy NPT, otázky o bezpečnost jsou stále častější.

Dnes máme příliš málo informací o stavu severokorejských reaktorů, o jejich bezpečnostních protokolech, způsobech likvidace odpadu, údržbě, atd. Letos na podzim se propadl ve zkušebním středisku jaderných zbraní v Severní Koreji tunel a stát o tom mlčel. Se zprávou přišly až japonské noviny o pár měsíců později. Jihokorejští vědci nyní předpokládají, že pokračující testování v zařízení Punggye-ri může způsobit sesuv hory, což může uvolnit množství radiace tak velké jako při výbuchu jaderné elektrárny v Černobylu.

Pokud se jednání mezi státy obnoví, jaderná síla bude pro Severokorejce silnou pákou ve vyjednávání. V současné době se jaderný program KLDR zlepšuje. Sám Kim Čong-un tvrdí, že by rád udělal ze Severní Koreje "nejsilnější jadernou velmoc na světě". Nevědomí ostatních zemí nepomáhá, nikdo neví, co se ve kterou chvíli může stát. Tento problém se navíc podle všeho v budoucnu výrazně zhorší.

Tyto problémy se v příštím roce nejspíš nevyřeší. Severní Korea neodtajní své plány a světoví vůdci si budou muset poradit, co s tím udělat. Čím rychleji program roste, tím více roste jaderné nebezpečí, které by se mohlo dotknout celého světa. To může dotlačit USA, Japonsko a Jižní Koreu, aby si opět sedly s KLDR k vyjednávání. Pokud se však Trump něco letos dozvěděl, je to fakt, že Severní Korea se za žádnou cenu svých jaderných zbraní nevzdá. Ty tak zůstanou na svém místě.

Související

Vlivná Kim Jo-čong, sestra diktátora na archivních snímcích.

Sestra vůdce KLDR hrozí: Vybudujeme ohromnou vojenskou sílu

Severní Korea hodlá pokračovat v budování "ohromující a nejsilnější vojenské síly" na ochranu své suverenity a míru v regionu, prohlásila Kim Jo-džong, která je vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak informoval ve středu server The Korea Times s odkazem na tamní tiskovou agenturu KCNA.

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Kim Čong-un Donald Trump Jaderné zbraně jaderné zbraně - jaderný výzkum Vědci

Aktuálně se děje

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy