Pchjongjang - Pro Severní Koreu byl rok 2017 velmi zvláštní. Po letech snahy, i přes výhrůžky amerického prezidenta Donalda Trumpa, se Kim Čong-unovi povedlo vyrobit mezikontinentální jadernou zbraň. Od této chvíle bude čím dál složitější s KLDR jednat. Co se v posledním roce svět o Severní Koreji dozvěděl nového? Ohlednutí za severokorejským rokem 2017 přinesl sever The National Interest
Pchjongjang si jde za svým cílem hlava-nehlava
To je možná nejdůležitější věc, kterou jsme se v uplynulém roce o severokorejském režimu dozvěděli. Severní Korea prostě bude mít jaderné zbraně, ať si o tom zbytek světa myslí nebo říká cokoli. Dokonce je připravena nést za vlastnictví jaderného arzenálu následky v podobě sankcí. Ty byly uvaleny na KLDR po krachu jednání šesti zainteresovaných zemí. V tuto chvíli je Severní Korea brutálně izolována.
Na stranu Spojených států se v záležitosti sankcí připojila i Čína. Navzdory těmto okolnostem Severní Korea odolala a pod velením Kim Čong-una neúnavně zkoumá nové možnosti bomb a raket. To, že KLDR i přes tyto věci odolala sílícímu světovému nátlaku, by mělo sloužit jako varování.
Je to důkaz toho, že se dnes může jakýkoli stát s dostatkem prostředků a s odhodláním pustit do výroby jaderných zbraní a nejspíš je i získá. Pokud se tato zdánlivě nemožná věc podařila Severní Koreji, proč ne jiným zemím?
Výhrůžky je nezastaví
V tomto bodě jde především o rétoriku amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho drsná rétorika vůči KLDR byla nejspíš jen experimentem. Do té doby žádný státník takto slovně na Severní Koreu neútočil. Doufal snad, že Severokorejce zastraší? Vžďyť mluvil stejným způsobem, jakým Severní Korea komunikovala se světem poslední půl století. Pchjongjang například vyhrožoval, že přemění Soul, hlavní město Jižní Koreje, na "moře z ohně".
Trump se pokusil o podobný kousek - tvrdil, že na KLDR pošle takovou armádu, "která pomocí ohně a zuřivosti zcela zničí Severní Koreu". Není překvapením, že se toto "školácké popichování" minulo účinkem.
Severní Korea očekávaně na Trumpova nijak nereagovala, jen jej častovala urážkami. S odstupem času i americký státník musel přiznat to, že výhrůžky nikam nevedly. Také označil případný útok za obrovský risk. Po posledním raketovém testu KLDR na konci listopadu už Trump tolik impulzivně nereagoval a řekl pouze, že "se o to postará".
Nad bezpečností visí otazník
Máme se obávat o své bezpečí? To je nejspíš otázka, která nedá spát mnoha lidem na celém světě, když přijde řeč na Severní Koreu. Vzhledem k tomu, že KLDR vyvíjí svůj jaderný program, při čemž porušuje smlouvy NPT, otázky o bezpečnost jsou stále častější.
Dnes máme příliš málo informací o stavu severokorejských reaktorů, o jejich bezpečnostních protokolech, způsobech likvidace odpadu, údržbě, atd. Letos na podzim se propadl ve zkušebním středisku jaderných zbraní v Severní Koreji tunel a stát o tom mlčel. Se zprávou přišly až japonské noviny o pár měsíců později. Jihokorejští vědci nyní předpokládají, že pokračující testování v zařízení Punggye-ri může způsobit sesuv hory, což může uvolnit množství radiace tak velké jako při výbuchu jaderné elektrárny v Černobylu.
Pokud se jednání mezi státy obnoví, jaderná síla bude pro Severokorejce silnou pákou ve vyjednávání. V současné době se jaderný program KLDR zlepšuje. Sám Kim Čong-un tvrdí, že by rád udělal ze Severní Koreje "nejsilnější jadernou velmoc na světě". Nevědomí ostatních zemí nepomáhá, nikdo neví, co se ve kterou chvíli může stát. Tento problém se navíc podle všeho v budoucnu výrazně zhorší.
Tyto problémy se v příštím roce nejspíš nevyřeší. Severní Korea neodtajní své plány a světoví vůdci si budou muset poradit, co s tím udělat. Čím rychleji program roste, tím více roste jaderné nebezpečí, které by se mohlo dotknout celého světa. To může dotlačit USA, Japonsko a Jižní Koreu, aby si opět sedly s KLDR k vyjednávání. Pokud se však Trump něco letos dozvěděl, je to fakt, že Severní Korea se za žádnou cenu svých jaderných zbraní nevzdá. Ty tak zůstanou na svém místě.
Související
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
Chybíš mi, Kime. Nezájem. Trump se musí připravit na zcela jiného vůdce KLDR, než se kterým se setkal
Severní Korea (KLDR) , Kim Čong-un , Donald Trump , Jaderné zbraně , jaderné zbraně - , jaderný výzkum , Vědci
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Ochrana prince Williama a jeho rodiny selhala. Ve Windsoru se loupilo
před 57 minutami
RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií
před 1 hodinou
Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku
před 2 hodinami
Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové
před 2 hodinami
Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ
před 3 hodinami
Podezřelý incident v Baltském moři. Podmořský kabel je mimo provoz
před 4 hodinami
Fico se čertí kvůli rozhodnutí Bidena. Jde o militantní krok USA, prohlásil
před 4 hodinami
Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu
před 5 hodinami
Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo
před 6 hodinami
Svět reaguje na rozhodnutí USA o úderech v Rusku. První státy jej uvítaly
před 6 hodinami
Rusko rozpoutalo masakr v Oděse. Zaútočilo na bytovku i univerzitu, 10 mrtvých a desítky zraněných
před 7 hodinami
Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl
před 8 hodinami
Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku
před 8 hodinami
Počasí se zklidnilo, ceny začnu klesat? Potravinářský gigant popsal, co se dnes děje
před 9 hodinami
Počasí: Meteorologové varují před větrem. Pocitovou teplotu srazí dolů
před 9 hodinami
Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi
před 9 hodinami
Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ
před 10 hodinami
Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?
před 10 hodinami
Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina
před 11 hodinami
Jak víme, že klimatická krize je příčinou extrémního počasí?
Klimatická krize se stává stále častějším tématem diskuzí po celém světě, a to nejen kvůli jejím dlouhodobým dopadům, ale i kvůli stále intenzivnějším projevům extrémního počasí. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák