Kim Čong-un má strach o život? Omezil vystupování na veřejnosti, důvod je prý ale jiný

Soul - Severokorejský prezident Kim Čong-un se neobjevuje tolik na veřejnosti jako dřív, to dokládají statistiky jihokorejské agentury Yonhap. Čím to ale může být? Obává se vůdce KLDR o svoji bezpečnost? Odpověď na tuto otázku přinesla zpráva agentury TASS.

Diktátor ze Severní Koreje Kim Čong-un se na veřejnosti v uplynulém roce objevoval méně než v letech minulých. Rozdíl mezi letošním a minulým rokem je 30%. Takovou zprávu dnes alespoň vydala po analýze informací v médiích jihokorejská zpravodajská agentura Yonhap.

Podle jejích informací podnikl severokorejský prezident od 1. ledna do 28. prosince tohoto roku 94 inspekčních návštěv ve městech. Pro srovnání - v roce 2016 jich uskutečnil 133.

Téměř polovina návštěv se týkala vojenských jednotek, základen a dalších zařízení souvisejících s obranou státu. I tak se jedná o nejnižší číslo veřejných vystoupení vůdce KLDR od jeho nástupu k moci v roce 2011.

Znamená to snad, že se severokorejský vůdce bojí? Podle představitele jihokorejského ministra sjednocení I Ju-džina jde o něco jiného. "Tyto skutečnosti ukazují, že Kim Čong-un je přesvědčen o stabilitě svého režimu a o soudržnosti společnosti, což mu umožnilo omezit jeho veřejné aktivity," řekl na mediálním brífinku v Soulu.

Podle statistik doprovázel severokorejského prezidenta na služební cesty nejčastěji náměstek vedoucího Ústředního výboru Korejské strany práce Čo Jong-won (celkem 34x).

Zajímavé je, že až do října tohoto roku byl Kim nejčastěji doprovázen vicemaršálem korejské lidové armády Hwang Pjong-soem. Veškeré informace o něm z médií však zmizely poté, co byl obviněn z porušení stranické disciplíny.

Související

Kim Čong-un

Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ostře kritizoval Spojené státy za jejich rostoucí spolupráci s Jižní Koreou a Japonskem, což označil za přímou hrozbu pro bezpečnost své země. Tento krok navazuje na dlouhodobou strategii Pchjongjangu, která spočívá ve zvyšování vojenské síly a především jaderného arzenálu, aby se mohl postavit "gangsterským hrozbám" Washingtonu.

Více souvisejících

Kim Čong-un Severní Korea (KLDR) Jižní Korea veřejnost TASS

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy