Krize mezi Severní Koreou a USA? To není největší americký problém v Asii, tvrdí politický server

Washington - Mohlo by se zdát, že největší problém Spojených států v Asii se nachází na Korejském poloostrově. Severní Korea v nedávné minulosti nejednou testovala balistické rakety a její zástupci pronášeli ostrá slova směrem k USA a především k prezidentu Donaldu Trumpovi. Mnohem větší nebezpečí pro Ameriku však číhá jinde - v Jihočínském moři. O tom napsal americký server The National Interest.

Počátkem tohoto měsíce americké námořnictvo nasadilo řízený raketový torpédoborec USS Hopper do vzdálenosti zhruba 20 kilometrů od ostrova, která byla od roku 2012 územím Číny. To bylo pravděpodobně nejsilnější projev americké angažovanosti vůči dalšímu čínskému revanšismu v nejdůležitější světové komunikaci na moři (SLOC).

V reakci na tento čin obvinil Peking Washington z porušování "suverenity" jejího území. Krátce poté popsala tuto operaci Komunistická strana Číny v novinách People's Daily jako záminku pro "plnou militarizaci čínských pozemních jednotek v blízkosti oblasti".

"Na tomto pozadí míru a spolupráce tu máme americkou loď, která chce svojí bezohledností vyprovokovat potíže," varoval komentář ve stranickém deníku. "Pokud dotyčná strana opětovně způsobí problémy a napětí, pak přiměje Čínu, aby dospěla k nekompromisnímu závěru: Aby mohla Čína pevně chránit mír v Jihočínském moři, musí posílit a urychlit na místě své jednotky, "pokračoval článek.

Scarborough Shoal, jak se nazývá místo, o kterém je spor, se nachází hruba 350 kilometrů od ekonomické zóny Filipín. Ty dříve toto místo spravovaly, a to jak za doby kolonizátorů ze Španělska a Spojených států, tak později, kdy Filipíny získaly nezávislost.

Během studené války Filipíny daly Američanům povolení k provádění námořních vrtů v blízkosti pstrpva. Čína "nuceně" obsadila ostrov v roce 2012.

V roce 2016 arbitrážní orgán v Haagu, který byl zřízen úmluvou Organizace spojených národů o mořském právu (UNCLOS), označil ostrov jako "společné rybářské území" pro sousední státy. To vyprovokovalo Čínu k tomu, že bránila rybářům z Filipín v přístupu k bohatým mořským zdrojům v oblasti.

Spojené státy dlouhodobě ve vztahu k ostrovu zachovávají oficiální neutralitu a několikrát v minulosti odmítly potvrdit, zda by v případě konfliktu s Čínou pomohly Filipínám v boji o sporné území. I proto se Filipíny pod prezidentovám Rodriga Duterteho snažily odpojit od Spojených států a sblížit se s Čínou.

Ostrovní země se však nakonec od celého konfliktu distancovala. "Nechceme se stát součástí americko-čínské války. Ať se Spojené státy postarají o své zájmy samy," řekl mluvčí prezidenta Duterteho.

Jedno je jisté - konflikt o malý strategický ostrov může přerůst ve velký vojenský problém. Spojené státy jsou navíc malými zeměmi v oblasti vítány, jelikož je podporují proti obrovské mocnosti, které se bojí.

Související

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.
Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

Více souvisejících

Čína USA (Spojené státy americké) Severní Korea (KLDR) Jihočínské moře Čínská armáda

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy