Korupce a zneužívání pravomocí: Jihokorejský soud poslal bývalou prezidentku na 24 let za mříže

Soul - Bývalou jihokorejskou prezidentku Pak Kun-hje obvinil místní soud z přijímání úplatků, zneužití pravomoci úřední osoby a vydírání a odsoudil k 24 letům vězení. Trest se nevyhnul ani její blízké přítelkyni Čcho Son-sil, která hrála významnou roli v úplatkářské aféře, jež vedla k jejímu odvolání, a ředitelům firem Samsung a Lotte. Informoval o tom britský deník The Guardian.

Šestašedesátiletá Pak Kun-hje tato obvinění odmítá a veškerá soudní líčení dlouhodobě bojkotuje. Nezúčastnila se ani dnešního vynesení rozsudku s odvoláním se na údajně špatný zdravotní stav. Podle jihokorejského právního řádu má týdenní lhůtu na odvolání se proti rozhodnutí soudu nižší instance.

Státní žalobce původně požadoval 30 let odnětí svobody a peněžitý trest 120 mld jihokorejských wonů (2,3 mld. českých korun).

Teokratická Jižní Korea?

Soud došel k jednoznačnému závěru, že bývalá jihokorejská prezidentka společně se svojí přítelkyní Čhe Son-sil tlačila na místní konglomeráty, včetně Samsung a Lotte, k finanční podpoře nadací vlastněných rodinou Čhe Son-sil.

Ty si měly tímto způsobem přijít na dary a dotace ve výši 37,5 mld. jihokorejských wonů (necelá milarda českých korun). 

Čcho Son-sil, dcera pastora, neměla nikdy žádné politické zkušenosti, ale podle amerických diplomatů se jí podařilo získat mimořádný vliv na jihokorejskou prezidentku, která v podstatě skákala, jak Son-sil pískala. Jejího vlivu na nejvyšší ústavní představitelku si nemohli nevšimnout opoziční poslanci, kteří řekli, že je vláda Pak Kun-hje "děsivou teokracií".

Skandál svým způsobem potvrdil veškerá podezření jihokorejských občanů ve vztahu k politice, která je podle nich ovládaná soukromými firmami, jenž hrají ústřední roli v rozvoji místní ekonomiky.

Ačkoliv se zvolení Pak Kun-hje jako první ženy v prezidentském úřadu vnímalo jako jakási satisfakci dceři zavražděného diktátora Pak Čong-hui, kterému se ale podařilo učinit z jedné z nejchudších zemí asijského tygra, její politické způsobení bude mít pravděpodobně za následek významnou volební ztrátu konzervativní Velké národní strany, v níž působila.

Její politická aféra navíc také podpoří veškeré předsudky místních obyvatel k neschopnosti žen uplatnit se ve vysoké politice, neboť jihokorejská kultura je obecně vzato velmi patriarchální (není například zvykem, aby jihokorejské ženy podávaly ruku na pozdrav apod. - zdroj MZV)

Další lidé v nemilosti

Vězeňské cele se podle britského deníku The Guardian nevyhne ani Čcho Son-sil a ředitelé koncernů Samsung a Lotte. Son-sil dostala v únoru 20 let odnětí svobody a ředitelé Samsung a Lotte kratší trest. 

Pak Kun-hje byla první demokraticky zvolenou prezidentkou, odvolanou z úřadu během volebního období. Obecně vzato se jednalo o neoblíbenou političku. Za její impeachment demonstrovaly v Soulu tisíce lidí. Těmto protestům se říkalo Svíčková revoluce.

Prezidentku podpořily tisíce lidí pamatujících jejího otce

I navzdory tomuto skandálu si Pak Kun-hje drží tvrdé jádro svým příznivců, zejména u starší generace, která si pamatuje bídu a chudobu, která přišla po korejské válce, z níž je vytáhl její otec Pak Čong-hui. 

Ačkoliv si dnes většina lidí spojuje Jižní Koreu s bohatstvím a kapitalismem a Severní Koreu s chudobou a komunismem, tak tomu tak v historii vždycky nebylo. Prvních deset let po korejské válce patřila Jižní Korea mezi 10 nejchudších zemí světa, jejichž HDP se pohybovalo i pod hranicí některých afrických a latinskoamerických zemí.

Více, než tisíc podporovatelů Pak Kun-hje se shromáždilo před budovou soudu, kde zpívali národní hymnu, mávali jihokorejskými a americkými vlajkami a žádali osvobození prezidentky. Celý soudní proces je podle jejich názoru politicky vykonstruovaný. Demonstrující neváhali dokonce ani zablokovat dopravu.

"Měla by být osvobozená, ale místo toho jí vlastně zavraždili. Vězení ve svém věku nepřežije. Velmi smutné!," řekl Alex Fischermann, Korejec adoptovaný do USA, který přiletěl do Soulu kvůli podpoře Pak Kun-hje

Jiné demonstrující znepokojuje vstřícný postoj nového jihokorejského prezidenta Mun Če-ina k Severní Koreji.

"Jsme tady, abychom bránili naší zemí proti Severní Koreji. Bojujeme proti Kim Čong-unovi a Mon Če-inovi, kteří ohrožují naší bezpečnost a demokracii," řekl jeden z demonstrujících.

Pak Kun-hje není zdaleka jediným vrcholným politikem, který byl stíhán pro korupci a zneužívání pravomoci. Její předchůdce v prezidentském úřadu I Mjong-bak byl například odsouzen kvůli zpronevěře a daňovým únikům. Další lídři byli odsouzeni v roce 1996, jeden k trestu smrti. Oba pak později omilostnili.

Související

Více souvisejících

Jižní Korea Pak Kun-hje

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy