Soul - Bývalou jihokorejskou prezidentku Pak Kun-hje obvinil místní soud z přijímání úplatků, zneužití pravomoci úřední osoby a vydírání a odsoudil k 24 letům vězení. Trest se nevyhnul ani její blízké přítelkyni Čcho Son-sil, která hrála významnou roli v úplatkářské aféře, jež vedla k jejímu odvolání, a ředitelům firem Samsung a Lotte. Informoval o tom britský deník The Guardian.
Šestašedesátiletá Pak Kun-hje tato obvinění odmítá a veškerá soudní líčení dlouhodobě bojkotuje. Nezúčastnila se ani dnešního vynesení rozsudku s odvoláním se na údajně špatný zdravotní stav. Podle jihokorejského právního řádu má týdenní lhůtu na odvolání se proti rozhodnutí soudu nižší instance.
Státní žalobce původně požadoval 30 let odnětí svobody a peněžitý trest 120 mld jihokorejských wonů (2,3 mld. českých korun).
Teokratická Jižní Korea?Soud došel k jednoznačnému závěru, že bývalá jihokorejská prezidentka společně se svojí přítelkyní Čhe Son-sil tlačila na místní konglomeráty, včetně Samsung a Lotte, k finanční podpoře nadací vlastněných rodinou Čhe Son-sil.
Ty si měly tímto způsobem přijít na dary a dotace ve výši 37,5 mld. jihokorejských wonů (necelá milarda českých korun).
Čcho Son-sil, dcera pastora, neměla nikdy žádné politické zkušenosti, ale podle amerických diplomatů se jí podařilo získat mimořádný vliv na jihokorejskou prezidentku, která v podstatě skákala, jak Son-sil pískala. Jejího vlivu na nejvyšší ústavní představitelku si nemohli nevšimnout opoziční poslanci, kteří řekli, že je vláda Pak Kun-hje "děsivou teokracií".
Skandál svým způsobem potvrdil veškerá podezření jihokorejských občanů ve vztahu k politice, která je podle nich ovládaná soukromými firmami, jenž hrají ústřední roli v rozvoji místní ekonomiky.
Ačkoliv se zvolení Pak Kun-hje jako první ženy v prezidentském úřadu vnímalo jako jakási satisfakci dceři zavražděného diktátora Pak Čong-hui, kterému se ale podařilo učinit z jedné z nejchudších zemí asijského tygra, její politické způsobení bude mít pravděpodobně za následek významnou volební ztrátu konzervativní Velké národní strany, v níž působila.
Její politická aféra navíc také podpoří veškeré předsudky místních obyvatel k neschopnosti žen uplatnit se ve vysoké politice, neboť jihokorejská kultura je obecně vzato velmi patriarchální (není například zvykem, aby jihokorejské ženy podávaly ruku na pozdrav apod. - zdroj MZV)
Další lidé v nemilostiVězeňské cele se podle britského deníku The Guardian nevyhne ani Čcho Son-sil a ředitelé koncernů Samsung a Lotte. Son-sil dostala v únoru 20 let odnětí svobody a ředitelé Samsung a Lotte kratší trest.
Pak Kun-hje byla první demokraticky zvolenou prezidentkou, odvolanou z úřadu během volebního období. Obecně vzato se jednalo o neoblíbenou političku. Za její impeachment demonstrovaly v Soulu tisíce lidí. Těmto protestům se říkalo Svíčková revoluce.
Prezidentku podpořily tisíce lidí pamatujících jejího otceI navzdory tomuto skandálu si Pak Kun-hje drží tvrdé jádro svým příznivců, zejména u starší generace, která si pamatuje bídu a chudobu, která přišla po korejské válce, z níž je vytáhl její otec Pak Čong-hui.
Ačkoliv si dnes většina lidí spojuje Jižní Koreu s bohatstvím a kapitalismem a Severní Koreu s chudobou a komunismem, tak tomu tak v historii vždycky nebylo. Prvních deset let po korejské válce patřila Jižní Korea mezi 10 nejchudších zemí světa, jejichž HDP se pohybovalo i pod hranicí některých afrických a latinskoamerických zemí.
Více, než tisíc podporovatelů Pak Kun-hje se shromáždilo před budovou soudu, kde zpívali národní hymnu, mávali jihokorejskými a americkými vlajkami a žádali osvobození prezidentky. Celý soudní proces je podle jejich názoru politicky vykonstruovaný. Demonstrující neváhali dokonce ani zablokovat dopravu.
"Měla by být osvobozená, ale místo toho jí vlastně zavraždili. Vězení ve svém věku nepřežije. Velmi smutné!," řekl Alex Fischermann, Korejec adoptovaný do USA, který přiletěl do Soulu kvůli podpoře Pak Kun-hjeJiné demonstrující znepokojuje vstřícný postoj nového jihokorejského prezidenta Mun Če-ina k Severní Koreji.
"Jsme tady, abychom bránili naší zemí proti Severní Koreji. Bojujeme proti Kim Čong-unovi a Mon Če-inovi, kteří ohrožují naší bezpečnost a demokracii," řekl jeden z demonstrujících.Pak Kun-hje není zdaleka jediným vrcholným politikem, který byl stíhán pro korupci a zneužívání pravomoci. Její předchůdce v prezidentském úřadu I Mjong-bak byl například odsouzen kvůli zpronevěře a daňovým únikům. Další lídři byli odsouzeni v roce 1996, jeden k trestu smrti. Oba pak později omilostnili.
1. listopadu 2024 16:19
"Nezájem." Čína se konečně vyjádřila k nasazení severokorejských vojáků na Ukrajině
Související
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
Jižní Korea přehodnocuje přístup k válce na Ukrajině. Kvůli zapojení KLDR zvažuje zásadní změny
Aktuálně se děje
před 17 minutami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 1 hodinou
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.
Zdroj: Libor Novák