Rangún - Šéf barmské policie rozkázal svým podřízeným, aby nastražili past na dva místní novináře pracující pro agenturu Reuters, podstrčili jim kompromitující dokumenty a umožnili tak jejich zatčení. Jeden z policistů to dnes překvapivě vypověděl před soudem. Žurnalistům, kteří psali o tématu pronásledovaného muslimského menšinového etnika Rohingů, hrozí za porušení státního tajemství 14 let vězení.
Sedmadvacetiletý žurnalista Ťjo Sou U a dvaatřicetiletý Wa Lone byli zatčeni 12. prosince na předměstí největšího barmského města Rangún krátce poté, co se sešli se dvěma policisty. Ti působili v barmském Arakanském státě, kde jsou bezpečnostní složky obviňovány z porušování lidských práv při tažení proti Rohingům. Před násilnostmi uprchlo od loňského srpna z Barmy do sousedního Bangladéše téměř 700.000 Rohingů.
Barmská prokuratura v obžalobě uvádí, že novináři nelegálně získali od policistů "významné tajné vládní dokumenty vztahující se k Arakanskému státu a bezpečnostním silám s cílem sdílet je se zahraničními médii".
Policista Mou Yan Nain, který se s novináři 12. prosince sešel, ale dnes před soudem popsal, že novináři byli vlákáni do pasti. Mouův nadřízený Tin Ko Ko nařídil jednomu z policistů, který byl již dříve s novináři v kontaktu, aby jim zatelefonoval a dohodl schůzku. Na místo setkání byli vysláni i další policisté, kteří dostali rozkaz reportéry zatknout. Byli přitom varováni, že pokud tak neučiní, sami skončí ve vězení.
"Pravdu jsem se rozhodl říci z toho důvodu, že policisté by měli mít svou úroveň a důstojnost," řekl Mou Yan Nain, který byl předvolán jako svědek obžaloby.
"Nemůžeme s jistotou říci, zda budou novináři propuštěni, ale policista Mou Yan Nain odhalil, jak se věci skutečně mají," řekl obhájce novinářů Kchin Maun Zo.
"Byli jsme velmi překvapeni, že vyšla pravda najevo, ačkoli jsme si od začátku mysleli, že případ byl vykonstruovaný," řekl další obhájce novinářů Than Zo Aun. "Nečekali jsme takovéto svědectví policie. Ale toto svědectví bude velmi silnou podporou pro obhajobu," dodal.
K propuštění novinářů vyzvala Barmu již dříve Evropská unie, americký ministr zahraničí Rex Tillerson a další vysocí západní činitelé.
Převážně buddhistická Barma Rohingy neuznává jako etnikum. Považuje je za nelegální přistěhovalce z Bangladéše, dlouhodobě je pronásleduje a upírá jim občanství a základní lidská práva.
Násilnosti v Arakanském státě začaly poté, co skupiny Rohingů zaútočily na policejní stanice. Armáda následně zahájila v oblasti operaci, během níž podle svědků vojáci zabíjeli civilisty a vypalovali celé rohingské vesnice. Armáda tvrdí, že většina zabitých Rohingů byli teroristé. Podle vysokého komisaře OSN pro lidská práva Zajda Raada Husajna operace barmské armády proti Rohingům nese známky genocidy.
Související
Rohingové jsou v Myanmaru terčem masivního násilí. Likviduje je junta i opozice
V Myanmaru se opět bojuje. Občanská válka trvá už čtvrtým rokem
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Pět mrtvých kvůli pyrotechnice z Česka a Polska. Německu dochází trpělivost
před 1 hodinou
V 91 letech zemřel Dušan Holý, uznávaný profesor, zpěvák, etnolog a muzikolog
před 2 hodinami
Před 40 lety došlo k největší průmyslové havárii v historii. Spor o Bhópálskou katastrofu opět ožívá
před 3 hodinami
Kojenecké ústavy definitivně skončily. Stát je ke konci roku zavřel
před 4 hodinami
Střelba v New Yorku: Před nočním klubem bylo zraněno 10 lidí
před 5 hodinami
Pokud stát nedokáže zaručit bezpečnost letů, měl by uzavřít své nebe pro civilní dopravu, míní expert
před 6 hodinami
Trump po útoku v New Orleans: Vidíte, že jsem měl pravdu
před 6 hodinami
Helena Zeťová podle kriminalistů zřejmě nespáchala sebevraždu
před 7 hodinami
Británie chce po brexitu obnovit vztahy s EU
před 7 hodinami
Rok 2024 v kostce: Česká politická scéna balancuje mezi populismem a ztrátou důstojnosti
před 8 hodinami
Moldavsko čelí po utáhnutí kohoutků plynu z Ruska energetické krizi
před 9 hodinami
Před Trumpovým hotelem v Las Vegas vybuchl Muskův cybertruck
před 10 hodinami
Válka na Ukrajině se stává pro Kyjev stále těžší. S Putinem ale nechce jednat, dokud za ni Rusko nezaplatí
před 11 hodinami
Předpověď počasí na příští týden: Teploty se rapidně propadnou
včera
Bývalý fotbalista Luděk Mikloško oznámil, že má rakovinu. Chemoterapii ale podstupovat nehodlá
včera
Oštěpařka Ogrodníková přerušuje kariéru. Oznámila, že čeká dítě
včera
Problém pro Barcelonu. Do silvestrovské půlnoci nezaregistrovala mistra Evropy Olma
včera
Terorista z New Orleans byl armádní veterán. U sebe měl vlajku Islámského státu
včera
Internet je na nohou. Elon Musk si na síti X změnil jméno
včera
Rok 2024 byl jedním z nejvýznamnějších v globálním bezpečnostním dění. Rok 2025 ho může strčit do kapsy
Uplynulý rok byl podle BBC jedním z nejrušnějších, co se týče globální bezpečnosti, od doby útoků z 11. září 2001. Přinesl řadu dramatických událostí: pád syrského prezidenta Asada, severokorejské vojáky bojující za Rusko, britské a americké rakety vypálené Ukrajinou na ruské cíle, íránské střely dodané Rusku a izraelské letecké údery financované Spojenými státy na Libanon a Gazu.
Zdroj: Libor Novák