Čína má veliké obavy: Vydá se teď Severní Korea vlastní cestou bez "požehnání" Pekingu?

Peking - S blížícími se summity mezi KLDR a Jižní Koreou a Kim Čong-unem a americkým prezidentem Donaldem Trumpem, roste v Pekingu nervozita. Vládne zde obava, že by se Severní Korea mohla vydat vlastní cestou bez "požehnání" Pekingu.

Přestože přátelství obou zemí, jak to jejich představitelé často zdůrazňují, je zpečetěno krví vojáků padlích v korejské válce (1950-1953), poslední dobou mezi Pekingem a Pchjongjangem vládne nevyslovené napětí, píše CNN. I přes rétorickou rovnost, je KLDR na Číně naprosto ekonomicky a politicky závislá a vždy hrála roli menšího bratra.

Nyní se Čína obává, že tuto pozici ztratí. KLDR by po zlepšení vztahů se svými rivaly na jihu a USA mohla být na Pekingu daleko méně závislá. Paradoxně byl to právě Peking, který zavedením a dodržováním sankcí proti KLDR, Pchjongjang donutil posadit se k jednacímu stolu.    

„Je zde obrovské znepokojení, že by se KLDR mohla stát americkým spojencem, nebo alespoň by USA mohli tolerovat jeho jaderný arzenál a KLDR by se pro ně stala tolerovatelnou zemí, se kterou by mohla mít normální vztahy,“ tvrdí Tong Čao, bezpečnostní expert univerzity v Pekingu, „Některé obavy jsou tak extrémní, že jsou téměř konspiračními teoriemi. Odráží se v nich hluboká nedůvěra nejen k USA, ale i ke KLDR.“

Po 50 let byl vztah obou zemí více než přátelský. Čína byla pro KLDR nejen garantem její bezpečnosti a hlavním hospodářským partnerem. 90% severokorejského importu a exportu je z Číny. Nikdy však nepodporovala vývoj severokorejské atomové bomby. Paradoxně to byla Čína, kdo ho uspíšil.

V 90. letech, když celou Asii zasáhla neúroda, KLDR byla plně závislá na čínských dodávkách potravin. Když Peking tyto dodávky omezil, vypukl v Severní Koreji hladomor. Tehdy ještě vládnoucí Kim Čong-il rozhodl, že se KLDR mocensky vydá vlastní nezávislou cestou. Tou pro něj byl vývoj atomové zbraně. S ní se mohl stát zcela nezávislý na Pekingu.

„Peking vždy chtěl mít s KLDR normální vztahy. Čína nemá se Severní Koreou, až na nukleární zbraně, žádné spory,“ upozorňuje Čao, „Jakmile KLDR vyvinula atomové zbraně, Čína se připojila se sankcemi k mezinárodnímu společenství. To Pchjongjang mimořádně zasáhlo.“ I přesto že, při březnové návštěvě Pekingu se Kim Čong-un tvářil jako největší čínský spojenec a prezident Si Ťin-pching jej zahrnul nejvyššími poctami, je jasné, že vztahy jsou poznamenány nedůvěrou.   

„Číně se nelíbí současný stav, kdy jsou Spojené státy prostředníkem v jednání mezi oběma korejským státy,“ varuje jihokorejský expert Duyeon Kim, „Čína tím ztrácí respekt jako lokální velmoc a neslouží to jejím zájmům.“  Co by mohla Čína udělat, aby jednání přerušila? Není toho prý moc. Mohla by zrušit sankce a obnovit obchod s KLDR. Je zde však otázka, zda Kim chce být skutečně vázán jen na jednu mocnost. Jak mu Peking předvedl, nemusí se mu to vyplácet, uzavírá CNN.

Související

Kim Čong-un Komentář

Chladná vypočitatelnost. Kim může dosáhnout konfliktu, který nevznikl ani během studené války

Ruský prezident Vladimir Putin zřejmě velmi ochotně přijal nabídku vojenské pomoci od severokorejského diktátora Kim Čong-una. Vojáci z KLDR už zřejmě brzy budou bojovat na Ukrajině. Pokud se tak stane, Jižní Korea nebude váhat nasadit vlastní vojáky – což může vyústit i v zapojení Spojených států. Jde o velice černý, ale nikoliv nereálný scénář.

Více souvisejících

Kim Čong-un Kim Čong-il Čína Severní Korea (KLDR)

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 2 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 2 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili

Nejenom na Dušičky uctívali naši předci své zemřelé příbuzné a blízké. Vzpomínali na ně o významných svátcích během celého roku a věřili, že je duše zesnulých mohou navštívit nebo dokonce ochraňovat. Toto přesvědčení se v lidové víře udrželo až do minulého století.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy