Čína má veliké obavy: Vydá se teď Severní Korea vlastní cestou bez "požehnání" Pekingu?

Peking - S blížícími se summity mezi KLDR a Jižní Koreou a Kim Čong-unem a americkým prezidentem Donaldem Trumpem, roste v Pekingu nervozita. Vládne zde obava, že by se Severní Korea mohla vydat vlastní cestou bez "požehnání" Pekingu.

Přestože přátelství obou zemí, jak to jejich představitelé často zdůrazňují, je zpečetěno krví vojáků padlích v korejské válce (1950-1953), poslední dobou mezi Pekingem a Pchjongjangem vládne nevyslovené napětí, píše CNN. I přes rétorickou rovnost, je KLDR na Číně naprosto ekonomicky a politicky závislá a vždy hrála roli menšího bratra.

Nyní se Čína obává, že tuto pozici ztratí. KLDR by po zlepšení vztahů se svými rivaly na jihu a USA mohla být na Pekingu daleko méně závislá. Paradoxně byl to právě Peking, který zavedením a dodržováním sankcí proti KLDR, Pchjongjang donutil posadit se k jednacímu stolu.    

„Je zde obrovské znepokojení, že by se KLDR mohla stát americkým spojencem, nebo alespoň by USA mohli tolerovat jeho jaderný arzenál a KLDR by se pro ně stala tolerovatelnou zemí, se kterou by mohla mít normální vztahy,“ tvrdí Tong Čao, bezpečnostní expert univerzity v Pekingu, „Některé obavy jsou tak extrémní, že jsou téměř konspiračními teoriemi. Odráží se v nich hluboká nedůvěra nejen k USA, ale i ke KLDR.“

Po 50 let byl vztah obou zemí více než přátelský. Čína byla pro KLDR nejen garantem její bezpečnosti a hlavním hospodářským partnerem. 90% severokorejského importu a exportu je z Číny. Nikdy však nepodporovala vývoj severokorejské atomové bomby. Paradoxně to byla Čína, kdo ho uspíšil.

V 90. letech, když celou Asii zasáhla neúroda, KLDR byla plně závislá na čínských dodávkách potravin. Když Peking tyto dodávky omezil, vypukl v Severní Koreji hladomor. Tehdy ještě vládnoucí Kim Čong-il rozhodl, že se KLDR mocensky vydá vlastní nezávislou cestou. Tou pro něj byl vývoj atomové zbraně. S ní se mohl stát zcela nezávislý na Pekingu.

„Peking vždy chtěl mít s KLDR normální vztahy. Čína nemá se Severní Koreou, až na nukleární zbraně, žádné spory,“ upozorňuje Čao, „Jakmile KLDR vyvinula atomové zbraně, Čína se připojila se sankcemi k mezinárodnímu společenství. To Pchjongjang mimořádně zasáhlo.“ I přesto že, při březnové návštěvě Pekingu se Kim Čong-un tvářil jako největší čínský spojenec a prezident Si Ťin-pching jej zahrnul nejvyššími poctami, je jasné, že vztahy jsou poznamenány nedůvěrou.   

„Číně se nelíbí současný stav, kdy jsou Spojené státy prostředníkem v jednání mezi oběma korejským státy,“ varuje jihokorejský expert Duyeon Kim, „Čína tím ztrácí respekt jako lokální velmoc a neslouží to jejím zájmům.“  Co by mohla Čína udělat, aby jednání přerušila? Není toho prý moc. Mohla by zrušit sankce a obnovit obchod s KLDR. Je zde však otázka, zda Kim chce být skutečně vázán jen na jednu mocnost. Jak mu Peking předvedl, nemusí se mu to vyplácet, uzavírá CNN.

Související

Kim Čong-un

Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ostře kritizoval Spojené státy za jejich rostoucí spolupráci s Jižní Koreou a Japonskem, což označil za přímou hrozbu pro bezpečnost své země. Tento krok navazuje na dlouhodobou strategii Pchjongjangu, která spočívá ve zvyšování vojenské síly a především jaderného arzenálu, aby se mohl postavit "gangsterským hrozbám" Washingtonu.

Více souvisejících

Kim Čong-un Kim Čong-il Čína Severní Korea (KLDR)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy