Kim vkročil do Jižní Koreje. Bílý dům doufá, že summit přinese mír na poloostrově

Pchanmundžom - Severokorejský vůdce Kim Čong-un a jihokorejský prezident Mun Če-in uzavřeli první kolo jednání historického summitu, který se koná ve vesnici Pchanmundžom v demilitarizované zóně na společné hranici. Informoval o tom úřad jihokorejského prezidenta, který citovaly tiskové agentury.

V demilitarizovaném pásmu se dnes ve 2:30 SELČ sešli Mun Če-in a Kim Čong-un. Podali si ruku a Mun Kimovi řekl: "Jsem šťastný, že se s Vámi setkávám." Píší o tom světové agentury.

Vůdci při summitu jednali o denuklearizaci Korejského poloostrova, o zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi a o způsobech, jak nastolit na poloostrově trvalý mír. Podle agentury AP to uvedl mluvčí jihokorejského prezidenta.

K tématům debaty se vyjádřil po první části dnešního jednání, která se uskutečnila před polednem místního času (v noci na dnešek SELČ). Kim a Mun obědvali odděleně, každý na své straně hranice; po obědě je plánovaná druhá etapa rozhovorů. Munův mluvčí řekl, že dosavadní rozhovory byly "upřímné a otevřené".

Jednodenní summit má být zakončen společným prohlášením, na němž obě strany podle mluvčího Juna nyní pracují. Výsledek oznámí Kim a Mun společně, zřejmě před večeří chystanou na 18:30 místního času (11:30 SELČ), napsala agentura AP. Večeře se zúčastní i manželky obou představitelů.

Kim Čong-un uvedl, že chce otevřít "novou kapitolu ve vztazích obou zemí". Mun Če-in doufá v uzavření "odvážné dohody", která lidu obou zemí přinese jako dárek mír. Podle agentury AP navrhl Mun konání dalších summitů a Kim vyjádřil ochotu navštívit jihokorejský prezidentský palác.

Bílý dům doufá, že summit přinese pokrok v jednání o míru na Korejském poloostrově. "Doufáme, že rozhovory přinesou pokrok směrem k budoucímu míru a prosperitě pro celý Korejský poloostrov," uvedl Trumpův úřad. Bílý dům dodal, že se těší na pokračování přípravy plánovaného setkání Trumpa s Kim Čong-unem, které by mělo proběhnout v "příštích týdnech".

Americký prezident se minulý týden vyjádřil pozitivně o příslibu Pchjongjangu zanechat jaderných testů a uzavřít jaderné střelnice. Činitelé Bílého domu však oznámení přijali skeptičtěji.

Sám Trump ve čtvrtek večer v rozhovoru s televizí Fox News prohlásil, že americká jednání s KLDR se vyvíjejí "velmi dobře", ačkoli vyjádřil pochybnosti, zda k plánovanému střetnutí s Kimem vůbec dojde. "Ale mohu vám říci, že právě teď mají zájem se sejít," dodal Trump.

Kim Čong-un je prvním nejvyšším představitelem KLDR, který od korejské války z 50. let vkročil na jihokorejskou půdu. Severní a Jižní Korea zůstávají technicky ve válečném stavu, protože vzájemný konflikt z 50. let byl ukončen pouze dohodou o příměří, nikoli řádnou mírovou smlouvou.

Související

Kim Čong-un

Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ostře kritizoval Spojené státy za jejich rostoucí spolupráci s Jižní Koreou a Japonskem, což označil za přímou hrozbu pro bezpečnost své země. Tento krok navazuje na dlouhodobou strategii Pchjongjangu, která spočívá ve zvyšování vojenské síly a především jaderného arzenálu, aby se mohl postavit "gangsterským hrozbám" Washingtonu.

Více souvisejících

Kim Čong-un Mun Če-in Jižní Korea Severní Korea (KLDR)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy