Čeká Kima osud Kaddáfího? Z USA znějí nelichotivá slova

Washington/ Pyongyang - Po schůzce se svým jihokorejským protějškem čeká severokorejského nejvyššího státního představitele, Kim Čong-una, očekávané setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Hlavním tématem bude ukončení severokorejského nukleárního programu. Prezidentův poradce pro národní bezpečnost John Bolton řekl, že by USA měla při jednání následovat příklad Libye. Jeho slova vzbudila velký rozruch mezi analytiky, kteří to nevnímají jako příliš dobrý model pro inspiraci.

 USA rozpustily sankce a vyškrtly Libyi se seznamu zemí podporujících terorismus poté, co libyjský vůdce Muammar Kaddáfí splnil své sliby, že se vzdá nukleárních zbraní. Jak upozorňuje The Korea Herald, Pomeo by chtěl opakovat podobný scénář od KLDR, tj. vzdát se nukleárních zbraní předtím, než vůbec ale obdrží nějaké úlevy na oplátku.

Zmiňovat zrovna Libye v souvislosti s nukleárním odzbrojováním KLDR se nezdá jako příliš dobrý nápad, naopak to může být velice kontraproduktivní. Poté, co se Kaddáfí  rozhodl opustit nukleární program, byl v rámci revolucí tzv. Arabského jara započatých v roce 2011, podporovaných západními intervenci, odstaven od moci a zabit.

Jak upozorňují experti oslovení stanicí CNN, KLDR často citovala Kaddáfího osud jako hlavní důvod, proč musí mít země nukleární arzenál. Pokud by Kaddáfí měl nukleární zbraně, které by odradily USA od uskutečnění jakýchkoliv větších akcí, mohl být ještě naživu a u moci, je obecné přesvědčení špiček KLDR, které zvláště sdílel Kim Čong-un, který si je vědom, že jako jiný na Západě nenáviděný diktátor by byl první na ráně.

Ve světle této skutečnosti jsou o to víc šokující poslední prohlášení Kim Čong-una, že se zcela zbaví celého svého arzenálu. Ačkoliv Trump přislíbil, že se rád na této historické události bude podílet a setká se v následujících týdnem s po dlouhou dobu svým „zapřísáhlým „nepřítelem“, Američané zůstávají spíše skeptičtí k slibům severokorejského diktátora. Jejich stanovisko by se dalo vyjádřit klasickým „dokud to neuvidím na vlastní oči, neuvěřím“.

Právě v kontextu této nedůvěry Bolton zmínil Libyi. V rozhovoru pro CBS News vysvětlil, že podobný skepticismus panoval i případě Kaddáfího, který jej pomohl významně překonat tím, že povolil americkým a britským pozorovatelům, aby viděli na vlastní oči všechna libyjská nukleární místa. „Viděli jsme je tak, jak jsme nikdy předtím neviděli“ uvedl Bolton.

Problematické modely

Podle expertů oslovených CNN ale to může být právě problém. USA budou chtít, aby KLDR ukázala své sliby o denuklearizaci vážně a budu proto požadovat, aby jejich pozorovatelé viděli místa spjatá s jaderným programem. Není však vůbec jasné, zda režim proslulý svým tajnůstkářstvím bude chtít, aby se mu po místech takového strategického významu procházeli zahraniční pozorovatelé.

„Severní Korea může být ochotna dodržovat základní kroky modelu v Libyi, jako je výměna bezpečnostních záruk za denuclearizaci, ale na rozdíl od Libye nebude rušit svůj jaderný program dříve, než dostane solidní záruky," poukazuje Koh Yu-hwan, odborník z Soul Dongguk University, který radil jihokorejskému prezidentovi na summitu s Kimem, pro The Korea Herald.  

Podle některých expertů by spíše než sledovat libyjský model by se mohly USA poučit z íránského případu. V dohodě uzavřené v roce 2015 Írán souhlasil s desetiletým omezením obohacování uranu výměnou za stažení mezinárodních sankcí a umožní inspektorům OSN provádět inspekce jeho zařízení. Zároveň mu byla přislíbena možnost pokračovat v mírovém jaderném programu. Podle některých to by mohla být ta vějička, na kterou by se mohl chytit i severokorejský diktátor.

Jiní jsou však skeptičtí. Trump opakovaně velmi tvrdě kritizoval tuto dohodu, uzavřenou jeho předchůdcem a je tedy velice nepravděpodobné, že by jí chtěl jakkoliv aplikovat. KLDR navíc má jiné ekonomické postavení než Írán, který ze stažení sankcí jednoznačně těžil – KLDR bude chtít pravděpodobně mnohem větší kompenzace. „"Vykreslení samostatného a originálního modelu strategie denuklearizace pro Korejský poloostrov je nezbytné, protože jsme geopoliticky odlišní od zemí Blízkého východu," je přesvědčen Koh. Jaký to má být plán, zatím ale nikdo neví.  

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) John Bolton Muammar Kaddáfí Libye Kim Čong-un

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy