Washington/ Pyongyang - Po schůzce se svým jihokorejským protějškem čeká severokorejského nejvyššího státního představitele, Kim Čong-una, očekávané setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Hlavním tématem bude ukončení severokorejského nukleárního programu. Prezidentův poradce pro národní bezpečnost John Bolton řekl, že by USA měla při jednání následovat příklad Libye. Jeho slova vzbudila velký rozruch mezi analytiky, kteří to nevnímají jako příliš dobrý model pro inspiraci.
USA rozpustily sankce a vyškrtly Libyi se seznamu zemí podporujících terorismus poté, co libyjský vůdce Muammar Kaddáfí splnil své sliby, že se vzdá nukleárních zbraní. Jak upozorňuje The Korea Herald, Pomeo by chtěl opakovat podobný scénář od KLDR, tj. vzdát se nukleárních zbraní předtím, než vůbec ale obdrží nějaké úlevy na oplátku.
Zmiňovat zrovna Libye v souvislosti s nukleárním odzbrojováním KLDR se nezdá jako příliš dobrý nápad, naopak to může být velice kontraproduktivní. Poté, co se Kaddáfí rozhodl opustit nukleární program, byl v rámci revolucí tzv. Arabského jara započatých v roce 2011, podporovaných západními intervenci, odstaven od moci a zabit.
Jak upozorňují experti oslovení stanicí CNN, KLDR často citovala Kaddáfího osud jako hlavní důvod, proč musí mít země nukleární arzenál. Pokud by Kaddáfí měl nukleární zbraně, které by odradily USA od uskutečnění jakýchkoliv větších akcí, mohl být ještě naživu a u moci, je obecné přesvědčení špiček KLDR, které zvláště sdílel Kim Čong-un, který si je vědom, že jako jiný na Západě nenáviděný diktátor by byl první na ráně.
Ve světle této skutečnosti jsou o to víc šokující poslední prohlášení Kim Čong-una, že se zcela zbaví celého svého arzenálu. Ačkoliv Trump přislíbil, že se rád na této historické události bude podílet a setká se v následujících týdnem s po dlouhou dobu svým „zapřísáhlým „nepřítelem“, Američané zůstávají spíše skeptičtí k slibům severokorejského diktátora. Jejich stanovisko by se dalo vyjádřit klasickým „dokud to neuvidím na vlastní oči, neuvěřím“.
Právě v kontextu této nedůvěry Bolton zmínil Libyi. V rozhovoru pro CBS News vysvětlil, že podobný skepticismus panoval i případě Kaddáfího, který jej pomohl významně překonat tím, že povolil americkým a britským pozorovatelům, aby viděli na vlastní oči všechna libyjská nukleární místa. „Viděli jsme je tak, jak jsme nikdy předtím neviděli“ uvedl Bolton.
Problematické modely
Podle expertů oslovených CNN ale to může být právě problém. USA budou chtít, aby KLDR ukázala své sliby o denuklearizaci vážně a budu proto požadovat, aby jejich pozorovatelé viděli místa spjatá s jaderným programem. Není však vůbec jasné, zda režim proslulý svým tajnůstkářstvím bude chtít, aby se mu po místech takového strategického významu procházeli zahraniční pozorovatelé.
„Severní Korea může být ochotna dodržovat základní kroky modelu v Libyi, jako je výměna bezpečnostních záruk za denuclearizaci, ale na rozdíl od Libye nebude rušit svůj jaderný program dříve, než dostane solidní záruky," poukazuje Koh Yu-hwan, odborník z Soul Dongguk University, který radil jihokorejskému prezidentovi na summitu s Kimem, pro The Korea Herald.
Podle některých expertů by spíše než sledovat libyjský model by se mohly USA poučit z íránského případu. V dohodě uzavřené v roce 2015 Írán souhlasil s desetiletým omezením obohacování uranu výměnou za stažení mezinárodních sankcí a umožní inspektorům OSN provádět inspekce jeho zařízení. Zároveň mu byla přislíbena možnost pokračovat v mírovém jaderném programu. Podle některých to by mohla být ta vějička, na kterou by se mohl chytit i severokorejský diktátor.
Jiní jsou však skeptičtí. Trump opakovaně velmi tvrdě kritizoval tuto dohodu, uzavřenou jeho předchůdcem a je tedy velice nepravděpodobné, že by jí chtěl jakkoliv aplikovat. KLDR navíc má jiné ekonomické postavení než Írán, který ze stažení sankcí jednoznačně těžil – KLDR bude chtít pravděpodobně mnohem větší kompenzace. „"Vykreslení samostatného a originálního modelu strategie denuklearizace pro Korejský poloostrov je nezbytné, protože jsme geopoliticky odlišní od zemí Blízkého východu," je přesvědčen Koh. Jaký to má být plán, zatím ale nikdo neví.
20. prosince 2024 10:17
Malajsie obnovila pátrání po troskách zmizelého letu Malaysia Airlines MH370
Související
Proč nemá Ukrajina zajatce? Bývalý člen armády vysvětlil, proč nejde severokorejské vojáky vzít do zajetí
Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové
Severní Korea (KLDR) , John Bolton , Muammar Kaddáfí , Libye , Kim Čong-un
Aktuálně se děje
před 42 minutami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
Dálnice D1 spojující Prahu a Brno je nejvytíženější českou dálnicí, na které často nastávají dopravní komplikace. Viníky jsou mnohdy samotní řidiči jako aktéři zbytečných a nebezpečných nehod. Policie se proto rozhodla ukázat záběry z několika havárií a apelovat na řidiče, aby byli za volantem obezřetní.
Zdroj: Jan Hrabě