Šmírování jako výsada tajných služeb? Ani náhodou, na tomhle byznysu dnes vydělává kde kdo

Peking - Zhruba před měsícem se podařilo čínské policii zatknout muže v městě Nan-čchang na jihu země. Policii pomohl speciální software na rozeznávání obličejů. Mužovu tvář se podařilo odhalit v šedesáti tisícovém davu fanoušků, kteří se vydali na koncert. Počítačový program spojil údaje z kamer na stadionu s databází hledaných osob. Samotní policisté byli překvapeni tím, jak efektivně systém funguje.

Čínské úřady mají k dispozici velice širokou databázi, ve které se ukrývá celá škála informací o jednotlivých osobách, ať už jde o trestní záznamy, údaje o nakupování, tak o komentáře na sociálních sítích. Jejich systém dokáže tato data propojit s identifikační kartou a obličejem.

Díky rozvoji těchto systému se zvyšuje i hodnota firem, které je vytvářejí. V Číně je takovou úspěšnou společností start up SenseTime, o kterém s největší pravděpodobností mnoho Číňanů neví, i když její software pomáhá identifikovat jejich obličeje.

V dubnu získala tato firma, specializující se na vývoj umělé inteligence, investici 600 milionů dolarů. Celková hodnota společnosti se pohybuje kolem 4,5 miliardy dolarů. Společnost je tak nejcennějším start-upem v oblasti vývoje umělé inteligence.

Firmě pomáhá především trend tzv. peer-to-peer úvěrových firem a aplikací, které jsou postaveny na tom, že si lidé půjčují mezi sebou. Kvůli zamezení podvodům s identitou se řada společností obrací na SenzeTime, která jim pomůže propojit obličej konkrétního člověka s jeho občanským průkazem.

Firma zároveň pomáhá i výrobcům chytrých telefonů, kteří lidem nabízejí možnost přihlášení pomocí obličeje. Mezi klienty společnosti patří i vládní úřady.

V Číně od roku 2012 stoupá počet bezpečnostních kamer. Mezi léty 2012 a 2017 jejich počet vzorstl až o 13 procent, zatímco ve světě jde pouze o dvouprocentní nárůst.

"Firma SenseTime a její konkurenti se mohou v Číně vyvíjet velice rychle na rozdíl od zbytku světa, neboť sledování pomocí videokamer je v Číně velkým tématem. Vláda na to dává obrovský rozpočet, protože chce vytvořit systém na ovládání společnosti," uvedl Justin Niu, partner společnosti IDG, která investovala do SenseTime.

Firma má údajně přes 400 klientů a asi třetina by měla být napojena na vládu. Toto číslo ale může být podle některých odborníků ještě vyšší. Firma se např. chlubí tím, že v oblasti čínského města Kanton už software pomohl úřadům identifikovat kolem 2000 podezřelých z tresné činnosti. Před čtyřmi lety přitom čínská vláda oznámila, že by chtěla mít informace o každém občanovi z veřejných a soukromých zdrojů. Na základě biometrický údajů by je pak mohla vyhledávat.

Některé firmy pak na základě vládního souhlasu začaly vyvíjet systém, který v rámci aplikace přiděluje uživatelům číselné skóre a to na základě např. jejich platební morálky, nákupu ale i podle komentářů na sociálních sítích. Lidé s větším skóre pak mají různé výhody. Např. nemusí platit zálohy při půjčení auta. Lidé se tak snaží mít skóre co největší. 

Zástupci lidskoprávních organizací ovšem upozorňují na to, že Čína tyto informace využívá i ke sledování některých politických aktivistů a upozorňují na to, že tyto systémy ohrožují lidské soukromí.

Evropa na nic podobného nepomýšlí a to hlavně díky novému nařízení GDPR, které vstoupí v platnost na konci tohoto měsíce. Firmy totiž budou muset mít ke zpracování biometrických a soukromých dat souhlas uživatele.

Související

Více souvisejících

Čína GDPR (ochrana osobních údajů) umělá inteligence (AI) Bezpečnostní kamery špehování

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 33 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy