Peking - Zhruba před měsícem se podařilo čínské policii zatknout muže v městě Nan-čchang na jihu země. Policii pomohl speciální software na rozeznávání obličejů. Mužovu tvář se podařilo odhalit v šedesáti tisícovém davu fanoušků, kteří se vydali na koncert. Počítačový program spojil údaje z kamer na stadionu s databází hledaných osob. Samotní policisté byli překvapeni tím, jak efektivně systém funguje.
Čínské úřady mají k dispozici velice širokou databázi, ve které se ukrývá celá škála informací o jednotlivých osobách, ať už jde o trestní záznamy, údaje o nakupování, tak o komentáře na sociálních sítích. Jejich systém dokáže tato data propojit s identifikační kartou a obličejem.
Díky rozvoji těchto systému se zvyšuje i hodnota firem, které je vytvářejí. V Číně je takovou úspěšnou společností start up SenseTime, o kterém s největší pravděpodobností mnoho Číňanů neví, i když její software pomáhá identifikovat jejich obličeje.
V dubnu získala tato firma, specializující se na vývoj umělé inteligence, investici 600 milionů dolarů. Celková hodnota společnosti se pohybuje kolem 4,5 miliardy dolarů. Společnost je tak nejcennějším start-upem v oblasti vývoje umělé inteligence.
Firmě pomáhá především trend tzv. peer-to-peer úvěrových firem a aplikací, které jsou postaveny na tom, že si lidé půjčují mezi sebou. Kvůli zamezení podvodům s identitou se řada společností obrací na SenzeTime, která jim pomůže propojit obličej konkrétního člověka s jeho občanským průkazem.
Firma zároveň pomáhá i výrobcům chytrých telefonů, kteří lidem nabízejí možnost přihlášení pomocí obličeje. Mezi klienty společnosti patří i vládní úřady.
V Číně od roku 2012 stoupá počet bezpečnostních kamer. Mezi léty 2012 a 2017 jejich počet vzorstl až o 13 procent, zatímco ve světě jde pouze o dvouprocentní nárůst.
"Firma SenseTime a její konkurenti se mohou v Číně vyvíjet velice rychle na rozdíl od zbytku světa, neboť sledování pomocí videokamer je v Číně velkým tématem. Vláda na to dává obrovský rozpočet, protože chce vytvořit systém na ovládání společnosti," uvedl Justin Niu, partner společnosti IDG, která investovala do SenseTime.
Firma má údajně přes 400 klientů a asi třetina by měla být napojena na vládu. Toto číslo ale může být podle některých odborníků ještě vyšší. Firma se např. chlubí tím, že v oblasti čínského města Kanton už software pomohl úřadům identifikovat kolem 2000 podezřelých z tresné činnosti. Před čtyřmi lety přitom čínská vláda oznámila, že by chtěla mít informace o každém občanovi z veřejných a soukromých zdrojů. Na základě biometrický údajů by je pak mohla vyhledávat.
Některé firmy pak na základě vládního souhlasu začaly vyvíjet systém, který v rámci aplikace přiděluje uživatelům číselné skóre a to na základě např. jejich platební morálky, nákupu ale i podle komentářů na sociálních sítích. Lidé s větším skóre pak mají různé výhody. Např. nemusí platit zálohy při půjčení auta. Lidé se tak snaží mít skóre co největší.
Zástupci lidskoprávních organizací ovšem upozorňují na to, že Čína tyto informace využívá i ke sledování některých politických aktivistů a upozorňují na to, že tyto systémy ohrožují lidské soukromí.
Evropa na nic podobného nepomýšlí a to hlavně díky novému nařízení GDPR, které vstoupí v platnost na konci tohoto měsíce. Firmy totiž budou muset mít ke zpracování biometrických a soukromých dat souhlas uživatele.
Související
Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl
Čína disponuje "magickou zbraní." Na Západě vyvolává stejná obavy jako její armáda
Čína , GDPR (ochrana osobních údajů) , umělá inteligence (AI) , Bezpečnostní kamery , špehování
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem
před 1 hodinou
Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin
před 2 hodinami
Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně
před 3 hodinami
12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky
před 3 hodinami
Čelí zneužívání i týrání. Na školách v USA umírají tisíce dětí původních obyvatel Ameriky
před 4 hodinami
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
před 5 hodinami
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
před 6 hodinami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 8 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
S prosincovými projevy politiků se v posledních letech roztrhl pytel. Letos s nimi už uplynulou středu začal předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Nejvíce se však čeká na řeči prezidenta Petra Pavla a premiéra Petra Fialy (ODS). V televizi se nicméně chystá promluvit i exprezident Miloš Zeman.
Zdroj: Jan Hrabě