NÁZOR - Zahraniční vztahy nadále rapidně stoupají na žebříčku politické agendy v Číně, konstatuje Zoe Leungová v komentáři pro server National Interest. Mezinárodněpolitická analytička z think tanku EastWest Institute poukazuje, že právě stabilní vnější prostředí je klíčem pro růst čínské ekonomiky i domácí stabilitu.
Nezvyklá povýšení
Rostoucí tense mezi Čínou na vzestupu a jejími sousedy i Spojenými státy zvyšují sázky, které je Peking ochoten podstoupit při hájení svých stanovisek na mezinárodní scéně za pomoci ekonomických, politických a vojenských prostředků, soudí odbornice. Dodává, že v tomto ohledu bylo nedávné nezvyklé mocenské povýšení některých kariérních diplomatů významným krokem, který má usměrnit rozhodovací procesy v čínské zahraniční politice a upevnit světové vůdčí postavení Pekingu.
"Uvedené kroky představují masivní posílení pevné, ústřední role Komunistické strany Číny v utváření a realizaci zahraniční politiky," deklaruje Leungová. Připomíná, že během 19. sjezdu strany loni v říjnu byl do pětadvacetičlenného politbyra, vrcholného mocenského orgánu, dosazen přední čínský kariérní diplomat, člen státní rady Jang Ťie-čch', přičemž rozhodnutí bylo přijato se zdviženým obočím, jelikož Jang v komplikované čínské mocenské hierarchii přeskočil například místopředsedy parlamentu a Ústřední vojenské komise.
Jang momentálně působí jako generální tajemník a ředitel kanceláře Ústřední komise pro zahraniční záležitosti, což je nadvládní stranický orgán koordinující zahraniční politiku generálního tajemník Komunistické strany Číny a prezidenta Si Ťin-pchinga, poukazuje analytička. Doplňuje, že k velkému překvapení se Jang následně nedočkal dalšího povýšení ani vládní funkce na březnovém každoročním zasedání čínských nejvyšší legislativních a poradních orgánů, což je nezvyklé již kvůli tomu, že Jang se stal členem politbyra v pokročilém věku 67 let.
Jang tak v poslední době navštívil Soul a Nové Dillí pouze v pozici zvláštního představitele prezidenta Si Ťin-pchinga, bez státní funkce, připomíná Leungová. Fakt, že Jang nedrží státní funkci, v kombinaci s jeho stávajícím postavením podle jejího názoru naznačuje možnou snahu o konsolidaci čínského zahraničněpolitického aparátu pod Jangovou taktovkou v rámci širší institucionální reformy jeho diplomatické role.
"Jang je typickým příkladem čínského diplomatického pracovníka v moderní (čínské) historii," pokračuje expertka. Vysvětluje, že jako mladý diplomat působil coby tlumočník při jednání Teng Siao-pchinga s Georgem H. W. Bushem, již na úvod své kariéry se seznámil s vysokou diplomacií, jelikož se stal nejen nejmladším náměstkem ministra zahraničí i čínským velvyslancem v USA, navíc reprezentuje generační změnu v čínské zahraniční politice, jelikož byl prvním ministrem zahraničí, který se narodil až po vzniku Čínské lidové republiky.
Význam Janga pro čínskou diplomacii nespočívá jen v jeho osobním úspěchu, ale také v jeho měkkém přístupu, který doplňuje tvrdý styl vlády Si Ťin-pchinga, především za situace, kdy se zdá, že Čína se pokouší nastavit křehkou rovnováhu mezi obranou svých zájmů a minimalizací rizika konfliktu, uvádí analytička. Podotýká, že v Číně je Jang považován za předního experta na USA, jelikož jeho kariéru lemují nejdůležitější události moderních americko-čínských vztahů. Také fráze "nový typ velmocenských vztahů", který čínská inteligence s oblibou užívá k popisu americko-čínských vztahů, je spojována s Jangem, podotýká Leungová.
Strategická rivalita se stává normou
Další nezvyklé povýšení se týkalo ministra zahraničí Wanga I, který nahradil v pozici člena státní rady zodpovědného za zahraničněpolitické otázky právě Janga, uvádí odbornice. Domnívá se, že obsazení tohoto postu druhým nejvýše postaveným čínským diplomatem dále usměrňují koordinaci a realizaci čínské zahraniční politiky, jelikož ministerstvo zahraničí v Číně hraje tradičně malou roli.
Wang je znám svým sebevědomím a charismatem při řešení horkých regionálních problémů a silnou veřejnou obhajobou Čínských zájmů, připomíná Leungová. Dodává, že velkou podporu v Číně sklidil jeho návrh na zažehnání korejské krize, navíc se Wang- expert na Japonsko a někdejší čínský velvyslanec v Tokiu - jako první vysoký čínský představitel po osmi letech nedávno setkal se svým japonským protějškem Taro Konoem.
"Posilování čínského diplomatického profilu povyšováním hvězdných, zkušených kariérních diplomatů koresponduje s vizí prezidenta Si Ťin-pchinga o konsolidaci tvorby zahraniční politiky v rámci nejvyšších pater Komunistické strany Číny," píše analytička. Poukazuje, že do funkce viceprezidenta se také slavnostně vrátil Wang Čchi-šan, oblíbenec Si Ťin-pchinga, do jehož portfolia budou spadat i americko-čínské vztahy, což je dalším důkazem o stále silnější roli prezidenta při obsazování důležitých mocenských postů.
Povýšení Wang Čchi-šana, Jang Ťie-čch'a a Wanga I naznačuje záměr Si Ťin-pchinga sjednotit a centralizovat diplomatické pravomoci, které náleží stranickému ústřednímu výboru, domnívá se odbornice. Očekává, že uvedená trojice bude úzce spolupracovat s prezidentem a bude realizovat politiku v souladu s jeho domácí ideologií a sliby, a to v době, kdy se americko-čínské ekonomické spory a strategická rivalita stávají novou normou.
Související
Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů
Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl
Čína , Si Ťin-pching , Jang Ťie-čch' (čínský diplomat) , Wang Čchi-šan (čínský viceprezident) , Wang I (čínský ministr zahraničí)
Aktuálně se děje
včera
Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky
včera
Rusko a Kazachstán se snaží bagatelizovat spekulace o sestřelení letadla
včera
Slib jsem splnil, zdražování skončilo a máme se lépe než loni, prohlásil Fiala v projevu
včera
Izrael bombardoval letiště v Jemenu ve chvíli, kdy se na něm nacházel šéf WHO
včera
Počasí: Meteorologové vydali varování před náledím
včera
O nás bez nás. Francie chtěla vyjednat mír s Ruskem, ale bez Kyjeva, tvrdí Lavrov
včera
Selhání protivzdušné obrany? Sestřelení ázerbájdžánského letounu připomnělo tragédii MH17
včera
Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?
včera
Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?
Aktualizováno včera
Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří
včera
V pražské zoo zemřel velemlok čínský Karlo, zapsal se do Guinnessovy knihy rekordů
včera
Státní rozpočet je podvod, Fialova vláda jsou amatéři. Zeman ve vánočním poselství mluvil o urážce voličů
včera
Manželka syrského exprezidenta Asada Asma umírá na rakovinu
včera
Lavrov: Rusko se nespokojí s příměřím ve válce na Ukrajině
včera
Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí
včera
Počasí v roce 2025 nebude tak extrémní, jako letos. Do historie se přesto zapíše, tvrdí meteorologové
včera
Tragédie v Gaze: Třídenní holčička zemřela na podchlazení, další lidé umírají při náletech
včera
Ruské zlo Ukrajinu nezlomí ani nepokřiví Vánoce, vzkázal Zelenskyj
včera
Výhled počasí na Silvestra a Nový rok. Teploty v Česku stoupnou
25. prosince 2024 21:40
RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo
Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek?
Zdroj: Jan Hrabě