Tokio/Berlín - Británie, Německo, Rusko, Francie, Japonsko, Jižní Korea a další země vyjádřily politování nad čtvrtečním rozhodnutím amerického prezidenta Donalda Trumpa zrušit summit se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, který byl plánován na 12. června v Singapuru. Podle Číny je zapotřebí, aby Spojené státy a Severní Korea prokázaly trpělivost a schopnost kompromisu.
Jihokorejský prezident Mun Če-in, který tento týden jednal s Trumpem ve Washingtonu, vyjádřil velké překvapení nad krokem šéfa Bílého domu a zdůraznil, že jaderné odzbrojení Korejského poloostrova by nemělo být odkládáno. "Jsem velmi zmatený a velmi lituji toho, že se severokorejsko-americký summit 12. června neuskuteční podle plánu," řekl Mun, který se také nedávno sešel na historickém summitu se severokorejským diktátorem Kimem. Jihokorejský prezident rovněž zdůraznil, že Soul bude nadále usilovat o zlepšení vztahů mezi oběma Korejemi, což podle něj může přispět k lepším vztahům mezi Pchjongjangem a Washingtonem.
Ruský prezident Vladimir Putin poukázal na to, že Severní Korea splnila před plánovaným summitem své sliby. Trump za důvod zrušení schůzky označil nepřátelské výpady Severní Koreje proti USA z poslední doby. Putin ale řekl, že severokorejský vůdce "udělal vše, co předem slíbil, a dokonce vyhodil do povětří tunely a šachty" v hlavním jaderném testovacím středisku KLDR. Likvidaci střediska ve čtvrtek přihlíželi zahraniční novináři.
Rusko přijalo zprávu o zrušení summitu s politováním, protože jsme plánovaný summit považovali za důležitý krok ve vyřešení situace na Korejském poloostrově a v zahájení procesu denuklearizace, řekl Putin po setkání se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem v Petrohradu. Macron vyjádřil naději, že zrušení schůzky je jen "drobný zádrhel" v procesu jaderného odzbrojení Korejského poloostrova, který by měl dál pokračovat.
Mluvčí britské premiérky Theresy Mayové uvedla, že Británie je zrušením summitu zklamaná. "Potřebujeme dohodu, která umožní zcela ověřitelnou a nezvratnou denuklearizaci Korejského poloostrova, a budeme na ní s našimi partnery pracovat," řekla mluvčí Mayové.
Japonský premiér Šinzó Abe rovněž "vyjádřil politování nad tím, že se jednání vůdců USA a KLDR neuskuteční", zároveň ale řekl, že Trumpovo rozhodnutí respektuje a podporuje. "Budeme pokračovat ve spolupráci se Spojenými státy, Jižní Koreou a dalšími zeměmi, abychom dosáhli odstranění zbraní z Korejského poloostrova," dodal Abe.
Také německá vláda uvedla, že odvolání summitu Kima s Trumpem lituje. "Z německého pohledu je dialog na nejvyšší úrovni významným krokem ke snížení napětí na Korejském poloostrově," prohlásila mluvčí německé vlády.
Generální tajemník OSN Antonio Guterres apeloval na všechny zúčastněné strany, aby pokračovaly v dialogu. S politováním přijala zprávu o odvolání summitu i hostitelská země Singapur. Doufá přitom, že snahy o nastolení trvalého míru a stability na Korejském poloostrově budou pokračovat.
Čínské ministerstvo zahraničí konstatovalo, že by Spojené státy a Severní Korea měly prokázat trpělivost a schopnost kompromisu. "Všechny strany, zvlášť ty, kterých se to přímo týká, musejí dát najevo ochotu ke kompromisu a prokázat dobrou vůli s cílem vyřešit otázku Korejského poloostrova," řekl mluvčí čínské diplomacie Lu Kchang na dnešní tiskové konferenci.
Související
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
Severní Korea (KLDR) , Donald Trump , Kim Čong-un , Mun Če-in , Vladimír Putin , Theresa Mayová , Šinzó Abe , António Guterres , Emmanuel Macron
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 2 hodinami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 3 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 3 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 5 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 6 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 6 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 7 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 7 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 7 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 8 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 8 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 8 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 8 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 9 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 9 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 9 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 10 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 11 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 11 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák