„Učiňme Koreu znovu velkou!“ Singapurské setkání Trumpa s Kimem vyvolalo v Jižní Koreji nadšení, mluví se o „rozhovorech století“

Singapur/Soul - Setkání Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem vzbudilo velkou pozornost v celém světě. Zvláště však zaujalo Jihokorejce, kterých se výsledek schůzky bezprostředně týká. Mnozí z nich dali sledování zpráv přednost i před prací, referuje agentura Reuters.

„ Byl jsem v práci a tajně jsem sledoval zprávy, ale nemyslím si, že jsem byl sám, kdo to sledoval,“ tvrdí Ha-neul, 29letý pracovník ve státní firmě. Se svými kolegy se o celé situaci živě baví. Chtějí dialog s KLDR a rádi by se tam vydali a „pojedli nengmjon (tradiční korejské jídlo v podobě nudlové polévky).“

Cha Min-song, zdravotní sestra pracující v Suwonu jižně od Soulu, uvedla, že ona a její spolupracovníci přestali krátce pracovat, aby sledovali, jak si Kim a Trump potřásají rukama. „ Moc jsem o tom nepřemýšlela, ale našla jsem sama, jak hledám novinky, jak se blížila 10 hodina.“

Na Singapurské korejské mezinárodní škole v Bukitu Toman v Singapuru bylo potřásání rukou – které bylo sledováno více než 100 shromážděnými studenty - vítáno s potleskem a šťastným pískotem. „Stále nemohu uvěřit, že se to děje, upřímně," sdělil 17letý student Kim Eun-soo stanici Channel NewsAsia. „Je opravdu ohromující. Nemyslel jsem si, že by se to mohlo stát v mém životě. Ani moji rodiče si to nemysleli.“

Jihokorejci jsou tak nadšení mimo jiné proto, že zlepšení vztahů KLDR s USA jim slibuje možnost setkání se svými příbuznými, kteří žijí v severní Koreji. Mdm Choi, jejíchž matka usilovně hledá svého bratra a další rodinné příslušníky rozdělené Korejskou válkou, si uvědomuje, že se vlivem rozdílných ideologií a životních stylů vyskytne „spousta problémů, které je třeba řešit společně", přesto je vývojem nadšená a byla dokonce zachycena na kamerách, jak rozdává tričko „Učiňme Koreu znovu velkou“ s podobiznami jihokorejského prezidenta Mun Čen-ina, Kima a samotného Trumpa.   

Samotný jihokorejský prezident Mun se prý „nemohl dospat“ v očekávání „rozhovorů století“, jak celou událost pojmenovala lokální média. "Doufáme, že summit bude úspěšný a přinese nám úplnou denuklearizaci, mír a novou éru" ve vztazích mezi dvěma Korejemi a Spojenými státy,“ řekl prezident.

Ne všichni Jihokorejci ale byli tak zainteresováni tím, co se děje v Singapuru. „Mír není špatný, ale neměl jsem tolik zájmu, protože jsem byl zaneprázdněn prací," řekl Maeng Yeong-hwan, 32letý kancelářský pracovník ze Soulu. Mnohem větší zájem v něm vyvolává mistrovství světa ve fotbale.

Někteří mají zase od summitu velmi malá očekávání. Noh Jung, 27 nemocniční správkyně považuje samotné jednání za „šťastnou věc“, není si však jistá, „jak moc bude Jižní Korea schopná těžit z této akce.“ Podle jednoho internetového uživatele summit pouze umožní Kimovi přežít sankce, které mu dávají „těžký čas“, jako se tomu stalo u předchozí mírové dohody s jeho otcem, Kim Čong-ilem, referuje Channel NewsAsia.

Obecně jsou Jihokorejci optimističtí z výsledků summitu, dosažení míru, denuklearizace ale vnímají jako běh na dlouho trať. „Myslím, že to je jen záblesk naděje, že přijde něco pozitivního," myslí si čtyřicetiletá Grace Yoo, která nyní žije ve Spojených státech. Yoo je odněkud znepokojená, protože „je to Trump“, ale zároveň je stále nadějeplná, že oba vůdci budou spolupracovat na „nějakém budoucím úspěchu“, když byli schopni „vystoupit z respektem vůči sobě navzájem.“

Podle kritiků je summit velkým vítězstvím Kima, kterému byla dána možnost vystupovat jako rovný s rovným s americkým prezidentem za velmi vágní přísliby denuklearizace – podle mnohých jsou dokonce současné severokorejské mírové přísliby dokonce ještě měkčí než tomu bylo u předchozích jednání se severokorejskými vůdci. Trumpovo rozhodnutí zanechat „válečných her“, tj. vojenských cvičení s jihokorejskou armádou – opakovaně označované KLDR za provokaci – je nepochybně něčím, o co Kim usiloval a co mu dodá velkou popularitu doma.

Ke zvýšení domácí popularity využije summit ale i nezvykle uvolněný Trump, který jej už nyní považuje za velký úspěch. Podle anglicky psaných singapurských novin Strait Times ze summitu bude též významně těžit jihokorejský prezident, který dlouhodobě prosazuje myšlenku usmíření mezi oběma zeměmi a vystupoval jako zprostředkovatel setkání mezi USA a KLDR. Summit a jeho výsledky mu poskytnout „mandát“, aby pokračoval v těchto mírových procesech, píší Strait Times. Zároveň mu pomůže získat popularitu hodící se pro nadcházející místní volby.

Související

armáda Jižní Korea (Republic of Korea army - ROK army)

Politico: Ani Ukrajina, ani Blízký východ. Třetí světová začne v ještě žhavějším regionu

Východní Asie je podle serveru Politico nejvážnější hrozbou pro světový mír. Agrese, která zde panuje, je větší než cokoliv, co by si Střední východ nebo Evropa dokázaly představit. Agresivní válka Číny a Ruska proti Ukrajině sblížila Jižní Koreu a Japonsko, se spoustou americké pomoci na pozadí. Udržet je pohromadě, aby odradily Peking, bude pro Donalda Trumpa jedním z nejdůležitějších zahraničněpolitických úkolů.

Více souvisejících

Jižní Korea Kim Čong-un Donald Trump Mun Če-in Severní Korea (KLDR)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy