NÁZOR - Agresivní honba čínského režimu Si Ťin-pchinga za globální mocí začíná vyvolávat protireakci, deklaruje editorial serveru Washington Post. Renomovaný deník v něm konstatuje, že snaha Pekingu o nastolení hegemonie v Jihočínském moři a dominanci v nastupujících technologiích, například umělé inteligenci, pozvolna vytvářet odpor v americkém Kongresu i Trumpově administrativě, která se zřejmě přikloní k pokračování bilaterální obchodní války.
Nová verze kolonialismu
Menší státy, které byly zataženy do Siho iniciativy nové hedvábné stezky - ohromného transregionálního infrastrukturálního a vlivového projektu - začínají mít postranní myšlenky, poukazuje americký server. Tvrdí, že oprávněně.
Mezi pochybovači vyčnívá - nebo alespoň nejotevřeněji mluví - nově zvolený, ale zkušený malajsijský premiér Mahathir Mohamad, který minulý měsíc oznámil zrušení dvou velkých čínských projektů v zemi, připomíná Washington Post. Dodává, že během své návštěvy Pekingu Mahathir bez okolků sdělil, že Malajsie nestojí o novou verzi kolonialismu založenou na tom, že chudé země nebudou moci konkurovat těm bohatým.
Malajsijský premiér konstatoval, že železnice v hodnotě 13,4 miliard dolarů a plynovod v hodnotě 2,5 miliardy dolarů, které měla Čína v zemi postavit, mohou Malajsii přivést k bankrotu, uvádí vlivný deník. Poukazuje, že čtyřiadevadesátiletý politik, který v květnu zaznamenal převratné vítězství se svou platformou boje proti korupci, byl ještě otevřenější v rozhovoru pro New York Times.
Mahathir zde obvinil svého předchůdce v premiérském křesle Najiba Razaka, že využil předražených smluv s Čínou, aby nahradil peníze rozkradené ze státního investičního fondu, podotýká washingtonský server. Doplňuje, že stávající předseda vlády přirovnal dohody, které jeho země s Čínou uzavřela, k nerovným smlouvám, jaké v minulosti Pekingu vnucovaly západní mocnosti.
"Otevřené hodnocení malajsijského politika lze aplikovat na mnoho dalších zemí zařazených Čínou k nové hedvábné stezce, která zahrnuje množství projektů od Vanuatu po Kolumbii v předpokládané hodnotě v řádech bilionů dolarů," pokračuje editorial. Připouští, že mnoho zemí potřebuje přístavy, železnice a plynovody, které Čína prosazuje, ale zdůrazňuje, že dané státy si často nemohou čínské podmínky dovolit.
Politické a ekonomické páky
Projekty jsou většinou financovány půjčkami od čínských bank a realizovány čínskými firmami, které často přivážejí i vlastní pracovníky, nastiňuje Washington Post. Odkazuje na závěry nezávislých studií, že mnohé z těchto zemí budou mít problém dluhy splatit, což poskytuje Pekingu politickou i ekonomickou páku.
Srí Lanka například již byla nucena předat nový oceánský přístav čínské společnosti poté, co jej nedokázala splácet, zmiňuje prestižní server. Připomíná, že i v Malajsii má Čína postavit přístav za 10 miliard dolarů, konkrétně ve strategickém Malackém průlivu, přičemž z obchodního hlediska je projekt pochybný, ale šlo by o dobrou základnu pro čínské letadlové lodě.
Další přístav vzniká v pákistánském Gwádaru, přičemž jde o cílovou stanici ohromného čínsko-pákistánského obchodního koridoru, která ovšem zvyšuje dluh Pákistánu o miliardy dolarů, uvádí editorial. Připomíná, že Trumpova administrativa, stejně jako předchozí Obamův tým, před takovými ekonomickými riziky a skrytými geopolitickými náklady nové hedvábné stezky varuje.
Poslední zpráva Pentagonu uvádí, že nová hedvábná stezka má za cíl odradit zapojené země od konfrontace s Čínou a kritizování Pekingu v citlivých otázkách, avšak americky prezident Donald Trump zastavil hlavní alternativu pro mnoho asijských zemí - transpacifické obchodní partnerství se Spojenými státy, kritizuje vlivný server.
Minulý měsíc sice americká administrativa spustila nový indo-pacifický rozvojový program, avšak v ubohé hodnotě 115 miliard dolarů, připomíná renomovaný deník. "Skutečná alternativa pro země jako Malajsie bude vyžadovat mnohem víc než to," uzavírá editorial.
Související
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
Čína , Si Ťin-pching , Hedvábná stezka
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 1 hodinou
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 1 hodinou
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 2 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 2 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 2 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 2 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 3 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 3 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 4 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 4 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 4 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 5 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 5 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 6 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 6 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 7 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 7 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 7 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 7 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.
Zdroj: Jakub Jurek