Agresivní Čína se dere k moci? Z USA zní varování před hedvábnou stezkou

NÁZOR - Agresivní honba čínského režimu Si Ťin-pchinga za globální mocí začíná vyvolávat protireakci, deklaruje editorial serveru Washington Post. Renomovaný deník v něm konstatuje, že snaha Pekingu o nastolení hegemonie v Jihočínském moři a dominanci v nastupujících technologiích, například umělé inteligenci, pozvolna vytvářet odpor v americkém Kongresu i Trumpově administrativě, která se zřejmě přikloní k pokračování bilaterální obchodní války.

Nová verze kolonialismu

Menší státy, které byly zataženy do Siho iniciativy nové hedvábné stezky - ohromného transregionálního infrastrukturálního a vlivového projektu - začínají mít postranní myšlenky, poukazuje americký server. Tvrdí, že oprávněně.

Mezi pochybovači vyčnívá - nebo alespoň nejotevřeněji mluví - nově zvolený, ale zkušený malajsijský premiér Mahathir Mohamad, který minulý měsíc oznámil zrušení dvou velkých čínských projektů v zemi, připomíná Washington Post. Dodává, že během své návštěvy Pekingu Mahathir bez okolků sdělil, že Malajsie nestojí o novou verzi kolonialismu založenou na tom, že chudé země nebudou moci konkurovat těm bohatým.

Malajsijský premiér konstatoval, že železnice v hodnotě 13,4 miliard dolarů a plynovod v hodnotě 2,5 miliardy dolarů, které měla Čína v zemi postavit, mohou Malajsii přivést k bankrotu, uvádí vlivný deník. Poukazuje, že čtyřiadevadesátiletý politik, který v květnu zaznamenal převratné vítězství se svou platformou boje proti korupci, byl ještě otevřenější v rozhovoru pro New York Times.

Mahathir zde obvinil svého předchůdce v premiérském křesle Najiba Razaka, že využil předražených smluv s Čínou, aby nahradil peníze rozkradené ze státního investičního fondu, podotýká washingtonský server. Doplňuje, že stávající předseda vlády přirovnal dohody, které jeho země s Čínou uzavřela, k nerovným smlouvám, jaké v minulosti Pekingu vnucovaly západní mocnosti.

"Otevřené hodnocení malajsijského politika lze aplikovat na mnoho dalších zemí zařazených Čínou k nové hedvábné stezce, která zahrnuje množství projektů od Vanuatu po Kolumbii v předpokládané hodnotě v řádech bilionů dolarů," pokračuje editorial. Připouští, že mnoho zemí potřebuje přístavy, železnice a plynovody, které Čína prosazuje, ale zdůrazňuje, že dané státy si často nemohou čínské podmínky dovolit.

Politické a ekonomické páky

Projekty jsou většinou financovány půjčkami od čínských bank a realizovány čínskými firmami, které často přivážejí i vlastní pracovníky, nastiňuje Washington Post. Odkazuje na závěry nezávislých studií, že mnohé z těchto zemí budou mít problém dluhy splatit, což poskytuje Pekingu politickou i ekonomickou páku.  

Srí Lanka například již byla nucena předat nový oceánský přístav čínské společnosti poté, co jej nedokázala splácet, zmiňuje prestižní server. Připomíná, že i v Malajsii má Čína postavit přístav za 10 miliard dolarů, konkrétně ve strategickém Malackém průlivu, přičemž z obchodního hlediska je projekt pochybný, ale šlo by o dobrou základnu pro čínské letadlové lodě.

Další přístav vzniká v pákistánském Gwádaru, přičemž jde o cílovou stanici ohromného čínsko-pákistánského obchodního koridoru, která ovšem zvyšuje dluh Pákistánu o miliardy dolarů, uvádí editorial. Připomíná, že Trumpova administrativa, stejně jako předchozí Obamův tým, před takovými ekonomickými riziky a skrytými geopolitickými náklady nové hedvábné stezky varuje.   

Poslední zpráva Pentagonu uvádí, že nová hedvábná stezka má za cíl odradit zapojené země od konfrontace s Čínou a kritizování Pekingu v citlivých otázkách, avšak americky prezident Donald Trump zastavil hlavní alternativu pro mnoho asijských zemí - transpacifické obchodní partnerství se Spojenými státy, kritizuje vlivný server.

Minulý měsíc sice americká administrativa spustila nový indo-pacifický rozvojový program, avšak v ubohé hodnotě 115 miliard dolarů, připomíná renomovaný deník. "Skutečná alternativa pro země jako Malajsie bude vyžadovat mnohem víc než to," uzavírá editorial.

Související

Tomáš Zdechovský Komentář

Evropa se musí lépe bránit ruskému a čínskému vměšování

Zahraniční zásahy do demokratických procesů zvláště ze strany Ruska a Číny představují rostoucí hrozbu pro bezpečnost členských států i EU jako celku, zejména v souvislosti s opravdu překotným technologickým rozvojem a probíhající válkou odehrávající se těsně za hranicemi EU. Evropská lidová strana (EPP GROUP in the EP), která je nejsilnější frakcí v Evropském parlamentu, usilovně bojuje proti vměšování Ruska a Číny do demokratických procesů v zemích EU.

Více souvisejících

Čína Si Ťin-pching Hedvábná stezka

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

včera

Počasí: Česko zasáhl silný vítr. Meteorologové vydali výstrahu

Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem. Ten bude podle ČHMÚ.cz řádit na části území až do zítřejšího večera.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy