Vlak se vřítil do lidí, všude rozdrcená těla. Indie hledá viníka hrůzného neštěstí

Představitelé indických drah a místní politici se vzájemně obviňují z odpovědnosti za páteční železniční neštěstí, které si podle nejnovějších údajů vyžádalo již 59 mrtvých a 57 zraněných. Oznámila to dnes agentura Reuters. Příčiny se podle úřadů vyšetřují.

Neštěstí se stalo na předměstí Amritsaru ve svazovém státě Paňdžáb, kde se stovky lidí nahrnuly na koleje, aby měli co nejlepší výhled na ohňostroj, odpalovaného u příležitosti populárního hinduistického svátku dašahra, ale neslyšeli přijíždějící rychlík. Pozůstalí a místní obyvatelé si stěžují, že vlak ani nezahoukal, aby varoval dav, ani nezastavil.

"Každý rok sleduji dašahru odtud a nikdy dřív se nic takového nestalo. Železnice měly vlak zastavit či zpomalit, řekla agentuře Reuters Dípa Kumáríová, která oslavám přihlížela z terasy svého domu. "Všichni tady vědí, že kvůli ohňostroji se shromáždí velký dav," dodala.

Indické státní dráhy, z velké části postavené během britské koloniální nadvlády, čelí kvůli bezpečnosti již dlouho kritice. Politickou prioritou ale bylo zachovat nízké ceny jízdenek pro 23 milionů cestujících, kteří železnicí denně dojíždějí, což se podle kritiků po desítky let promítalo do nedostatečných investic do infrastruktury.

Indické vlaky podle údajů zveřejněných parlamentem zabily v letech 2015 až 2017 na kolejích 49.790 lidí.

Páteční nehoda byla nejhorší za několik let. Ale Manódž Sinh, který má ve vládě na starosti provoz čtvrtého největšího železničního systému na světě, prohlásil, že železničáři nemohou nést zodpovědnost za osoby na kolejích.

"Železnice nemohou být obviňovány. Železnice nebyly informovány o oslavách. Proč se pořádaly právě tam? "řekl novinářům ministr Sinh, který dnes ráno navštívil místo neštěstí, obklopen úředníky a policisty.

Podél trati v Amritsaru bylo ještě roztroušeno potrhané a zakrvácené oblečení. Policie se stále snaží upřesnit počet obětí, protože některá těla byla rozdrcena k nepoznání.

Během dašahry se pálí figuríny mytologických démonů a slavnost může provázet i ohňostroj. Na záběrech, přehrávaných v televizích a v sociálních médií, je v pozadí vidět obrovskou hořící figurínu a vybuchující rachejtle, zatímco se najednou do popředí přiřítí vlak. Mnohé oběti si zrovna natáčely dění na mobilní telefony.

Svědci také uvedli, že páteční oslava byla o několik hodin odložena kvůli pozdnímu příchodu hlavního hosta, a tak se nakonec časově shodla s příjezdem vlaku podle jízdního řádu. Hněv se tak obrátil proti hlavnímu hostovi, bývalé paňdžábské poslankyni Naodžót Kaur Siddhuové, která na oslavy dorazila pozdě a pak odešla těsně před neštěstím.

Bikrámdžít Singh Madžíthijá, vůdce regionální strany Akálí Dal, uvedl, že ohňostroj se obvykle odpaluje nejpozději při západu slunce. "Bylo to strašné. Organizátoři musí vysvětlit, proč došlo ke zpoždění," prohlásil.

Ale exposlankyně Siddhuová prohlásila, že v Amritsaru hořely figuríny na šesti místech a většina z nich byla poblíž trati. "Dráhy měly přinejmenším nařídit, aby vlak zpomalil. Taková velká chyba," řekla v televizi.

Související

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie. Komentář

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

Více souvisejících

Indie Vlaková neštěstí Vlaky

Aktuálně se děje

před 53 minutami

OSN

USA dochází trpělivost: Nejsme žádná charita, zní z OSN

Spojené státy by se na Organizaci spojených národů neměly dívat jako na charitativní projekt, ale jako na instituci, která přináší konkrétní výhody – prohlásil v úterý technologický vyslanec OSN Amandeep Singh Gill na konferenci Politico AI & Tech Summit v Soulu.

před 1 hodinou

MS v hokeji

První ztráta pro českou reprezentaci. Na hokejovém MS už nebude pokračovat Kondelík

Čeští fanoušci byli jistě rádi za předvedenou hru a výkon svěřenců kouče Radima Rulíka v duelu s domácím Dánskem, které bylo nakonec poraženo s přehledem vysoko 7:2. Jedinou kaňkou vydařeného pondělního večera však byla informace, kterou po zápase potvrdil samotný trenér. Do dalšího průběhu mistrovství světa totiž už nenastoupí útočník Jáchym Kondelík, který v nedělním duelu s Norskem utrpěl zlomeninu ruky a čeká ho tak operace.

před 1 hodinou

MS v hokeji

Slovinci nadále čekají na výhru na MS. Norové po Češích nestačili ani na Němce

I v úterý svými dalšími čtyřmi zápasy pokračuje mistrovství světa v hokeji. V odpoledním bloku se jednak ve Stockholmu střetli Slovinci s Lotyšemi, v Herningu pak Němci s Nory. Prvně zmiňovaný zápas nabídl divoký průběh zápasu, ve kterém se marně snažili Slovinci o první výhru na tomto turnaji. Ve druhém zmiňovaném duelu pak Němci – stejně jako Češi – poznali tvrdost Norů, nakonec je Němci také porazili a to s větším přehledem, než v případě Čechů. 

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump opět zahýbal ekonomikou. Chce mít ceny léků jako zbytek světa

Prezident Donald Trump využil svých exekutivních pravomocí a nařídil plošné snížení cen léků na předpis ve Spojených státech. Cílem je srovnat ceny s ostatními vyspělými zeměmi. Tento krok okamžitě způsobil výkyvy na burzách – akcie farmaceutických společností nejprve prudce oslabily, později se ale zotavily kvůli pochybnostem o skutečném rozsahu reformy.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025)

"Teď jde o všechno." Koalice Spolu zahájila předvolební kampaň, podpořil ji Bolek Polívka

Koalice Spolu zahájila v Praze politickou kampaň, která je podle jejích slov vůbec největší roadshow v historii České republiky. Pod názvem „Teď jde o všechno“ plánují lídři ODS, TOP 09 a KDU-ČSL během šesti týdnů navštívit více než dvě stovky měst a obcí po celé republice, kde chtějí diskutovat s voliči o budoucnosti země a přesvědčit je o pokračování v aktuálním vládním kurzu.

před 4 hodinami

Hans Petter Midttun

Jen jeden z nich je čestný a důstojný muž, Zelenskyj nemá důvod Putinovi věřit, říká Midttun pro EZ

V souvislosti s možným setkáním ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a ruského vůdce Vladimira Putina v Istanbulu oslovily EuroZprávy.cz norského bezpečnostního experta Hanse Petera Midttuna. Ten upozornil, že trvalý mír na Ukrajině nebude možný bez přítomnosti západních sil. Zároveň však zdůraznil, že tato přítomnost rozhodně není jistá. „Nikdo neočekává, že Rusko bude dohodu o příměří dlouhodobě dodržovat, a nikdo nechce být chycen v křížové palbě, až začne další útok,“ připustil.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump

Zatímco svět řeší Ukrajinu, Trump v tichosti přetváří globální strategii USA. Zaměřuje se na pět klíčových uzlů

Prezident Donald Trump přetváří globální strategii Spojených států s důrazem na kontrolu pěti klíčových námořních průlivů, které ovládají světový obchod. Jeho nedávné kroky k zajištění amerického přístupu do Suezského a Panamského průplavu, stejně jako vojenská kampaň proti Húsíjům v Rudém moři, jsou podle něj součástí širší geopolitické vize: zajistit americkou dominanci na klíčových mořských trasách dříve, než je ovládne Čína.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Izrael čelí tvrdému obvinění: Palestince týrá hlady, zadržuje humanitární pomoc

Izrael čelí vážnému obvinění ze strany šéfa Agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), Philippa Lazzariniho, který v rozhovoru pro BBC označil zadržování potravinové a humanitární pomoci v Gaze za „válečnou zbraň“. Podle něj je systematické odepírání základních životních potřeb civilnímu obyvatelstvu nejen morálně nepřijatelné, ale může být klasifikováno i jako válečný zločin.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Anders Fogh Rasmussen, dánský politik, bývalý předseda dánské vlády a generální tajemník NATO.

Trumpovy nemístné výhrůžky. Exšéf NATO se ohradil, jde o Grónsko

Bývalý generální tajemník NATO a dánský expremiér Anders Fogh Rasmussen se ostře ohradil proti výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa o možném obsazení Grónska Spojenými státy. Jeho výhrůžky označil za hanebné a připomněl, že největší ostrov světa je součástí Severoatlantické aliance.

před 11 hodinami

Donald Trump (21. února 2025).

Mimořádná zpráva Setkání, které vstoupí do historie. Trump možná poletí do Turecka na schůzku Putina se Zelenským

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že uvažuje o cestě do Turecka, kde by se ve čtvrtek 15. května mohlo uskutečnit historické setkání mezi ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. „Zvažuji cestu do Istanbulu. Pokud uvidím, že se věci mohou skutečně posunout, je možné, že tam poletím. Věřím, že oba lídři budou na místě,“ uvedl Trump.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Donald Trump

Trump: Evropská unie je v mnoha ohledech hnusnější než Čína

Americký prezident Donald Trump označil Evropskou unii za „hnusnější“ než Čínu. Řekl to navzdory nedávné chvále na adresu šéfky unijní exekutivy Ursuly von der Leyenové, kterou dokonce označil za „fantastickou“. Obchodní válka nad Atlantikem se tedy zřejmě teprve blíží. 

před 11 hodinami

Trump odsunul Evropu na vedlejší kolej. A EU s tím nic nedělá

Zatímco americký prezident Donald Trump postupuje v obchodních dohodách s Velkou Británií a dokonce i s Čínou, Evropská unie zůstává stranou – což podle evropských diplomatů poukazuje na hluboký rozkol mezi dříve blízkými spojenci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy