Stojí za útokem na české vojáky konspirační teorie? Případu si všímají i New York Times

Pondělní útok na české vojáky operace Rozhodná podpora (Resolute Support), mise NATO v Afghánistánu, nepřežil jeden český voják, vojenský kynolog Tomáš Procházka (†42). Další dva čeští vojáci jsou zraněni. O případu informovala i zahraniční média v čele s New York Times, podle kterých celá situace odhaluje dlouhodobé potíže s útoky na koaliční vojska ze strany příslušníků afghánské armády.

Útok byl uskutečněn afghánským mužem ze základny Šindánd v afghánské provincii Herát, kde má česká armáda jednotku speciálních sil. Podle náčelníka generálního štábu Aleše Opaty nebyl útočník z jednotky, kterou Češi v Afghánistánu cvičí.

K útoku se přihlásil Tálibán. Nicméně, podle dvou afghánských představitelů, kteří předali informace New York Times pod záminkou anonymity, střelba, kterou spustil útočník, vznikla následkem hádky, nikoliv ne nezbytně v důsledku vměšování Tálibánu.

Podle generála Opaty útočník necílil primárně na české vojáky, ale na koaliční vojáky celkově. Podle ředitele Ředitelství speciálních sil Pavla Koláře čeští vojáci nepřišli s útočníkem do žádného kontaktu, což vyvrací spekulace zahraničních médií o možné hádce.

New York Times naznačují, že útok přímo souvisel s nedávným čtvrtečním útokem Tálibánu v jihoafghánské provincii Kandahár, při kterém byl zraněn americký brigádní generál Jeffrey Smiley a byli zabiti dva vysoce postavení afghánští činitelé, včetně vlivného šéfa provinční policie Abdula Razaka.

Podle zdrojů New York Times zadržený muž oplakával smrt Razaka a naznačil, že útok spáchal kvůli konspiračním teoriím na sociálních sítích a webech, podle nichž americký generál nechal schválně Razaka nechráněného a je tedy částečně odpovědný za jeho smrt.

Tyto teorie se šíři mezi afghánskými vojáky, což znepokojuje afghánské představitele. „Rozšiřování pověstí o tom, že to udělala Rozhodná podpora, vrhá vodu na nepřátelský mlýn," uvedl před televizními kamerami afghánský premiér Abdulláh Abdullah. „Vrazi generála Razika šíří tyto pověsti."

Útok afghánského vojáka na vojáky NATO z mise Rozhodná podpora opětovně otevřel otázku tzv. „insider attacks“ (vnitřní útoky), tj. napadení Američany vedených spojeneckých sil NATO afghánskými vojáky. Od začátku afghánské války v roce 2001 měly tzv. „zelená na modrou“ (odkaz na barvu uniformy afghánských a koaličních vojáků) útoky za následek 102 obětí. V roce 2012 jich bylo dokonce tolik, že magazín Wired o nich psal jako o „největším zabijákovi vojáků NATO“. 36 vnitřních útoků v roce 2012 vedlo k smrti 51 lidí.

Představitelé koaličních vojsk si nejsou jistí, zda-li vnitřní útoky jsou známkou úspěšné taktiky Tálibánu používající uniformy afghánských vojsk jako své krytí nebo zda-li se jedná o pro pokračování koaliční mise v Afghánistánu mnohem závažnější problém hluboké nedůvěry a případně i možné nenávisti afghánských vojáků vůči silám NATO operujícím v oblasti.

Vnitřní útoky především vyvolávají otázku, zda-li je výchova afghánských sil koaličními vojsky efektivní a přinášející žádoucí výsledky. Podle zprávy amerického Úřadu pro odpovědnost vlády (GAO) i přes značný rozvoj v oblasti operačního plánování na vysoké úrovni afghánské bezpečnostní síly stále zůstávají vysoce závislé na koaličních vojskách v mnoha strategických oblastech.

Mluvčí Pentagonu, plukovník Robert Manning, nicméně v pondělí řekl, že afghánské bezpečností síly „fungují“. Podle něj tomu nasvědčuje, že došlo k prudkému snížení útoků za posledních osm let a že proběhly víkendové volby. Ty nicméně byly poznamenány násilím. Podle Manninga se nicméně na volby navázané útoky snížily o dvě třetiny v porovnání s volbami z roku 2010, jednoho z nejsmrtelnějších roků afghánské války, kdy o život přišlo na 700 členů koaličních vojsk.

Česká armáda do Afghánistánu poslala okolo 350 vojáků. V posledních měsících došlo na ně k několika v českých médiích velmi sledovaným útokům. V srpnu byli tři čeští vojáci zabiti v sebevražedném bombovém útoku. Minulý týden byli čeští vojáci zasaženi bombou u cesty, pět z nich bylo zraněno.

Tyto případy opětovně vzbudily otázku, zda-li by se čeští vojáci měli účastnit mise NATO v Afghánistánu. SPD chce kvůli tomu svolat mimořádnou schůzi Sněmovny. Podle bývalého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) by měly ČR i NATO zvažovat odchod z Afghánistánu, za řešení to považuje i KSČM. Ostatní strany jsou proti.    

Související

Povodně

Afghánistán zasáhly masivní povodně. Mrtvých jsou stovky

Už více než 300 obětí na životech si vyžádaly záplavy v afghánských provinciích. Oznámil to v sobotu Světový potravinový program (WFP) spádující pod OSN. Úřady v zemi vyhlásily nouzový stav a do oblastí vyslaly týmy záchranářů, informuje AFP.

Více souvisejících

Afghanistán Čeští vojáci Tálibán armáda Afghánistán Tomáš Procházka (voják padlý v Afghánistánu) Konspirační teorie

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

Kim Čong-un se setkal s Vladimirem Putinem

Putin a Kim podepsali smlouvu o strategickém partnerství, má upevnit pozici proti Washingtonu

Ruský prezident Vladimir Putin a severokorejský vůdce Kim Čong-un v Pchjongjangu podepsali smlouvu o komplexním strategickém partnerství mezi oběma zeměmi. Tato smlouva, jejíž cílem je rozšířit ekonomickou a vojenskou spolupráci a upevnit jednotnou frontu proti Washingtonu, nahrazuje předchozí dohody mezi Ruskem a Severní Koreou z let 1961, 2000 a 2001, uvedl server CNN.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Žena v Rusku pustila hymnu a balonek. Stráví 12 let ve vězení

Vojenský soud v Moskvě odsoudil mladou Ukrajinku na 12 let vězení za šíření dezinformací o ruské armádě a účast v teroristické organizaci. Podle soudu se Chrystyna Ľubašenková těchto činů dopustila loni v květnu, když z okna svého pronajatého bytu poblíž Moskvy pustila nahrávku s protiválečným projevem a ukrajinskou hymnou a když v Moskvě vypustila balóny s bílo-modro-bílou vlajkou.

před 3 hodinami

Izraelská armáda

USA chtějí zabránit další válce na Blízkém východě

Spojené státy se snaží zabránit vzniku rozsáhlejšího konfliktu mezi Izraelem a libanonským militantním hnutím Hizballáh. V úterý to řekl emisar americké administrativy Amos Hochstein po eskalaci ostřelování v pohraničí na jihu Libanonu.  

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Uprchlíci, ilustrační fotografie

Řečtí pohraničníci budou čelit obviněním z úkladných vražd. Podle BBC schválně nechávají topit migranty

Migrační krize vyžaduje zvláštní pozornost Evropské unie a pohraničních členských států. Jde zejména o ty, které sousedí se Středozemním mořem a musejí řešit plavidla s migranty, snažícími se dostat na území EU. Svědectví o chování řecké pohraniční stráže ale poukazuje na krutou realitu toho, jak se lidé zodpovědní za životy uprchlíků chovají.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

Portugalsko porazilo Česko 2:1

EURO 2024: Provod poslal Čechy senzačně do vedení, Portugalci s pomocí Hranáče ale duel otočili

První kolo základních skupin zakončili vzájemný duelem v rámci skupiny F fotbalisté Portugalska a Česka. Svěřenci kouče Ivana Haška poznali skutečnou kvalitu jednoho z největších favoritů na celkové vítězství na Euru. Zvláště v prvním poločase se Češi k ničemu pořádnému nedostali a pro českého diváka mohl být takovýto obrázek hry až utrpením. Češi mohli děkovat brankáři Jindřichu Staňkovi za to, že první půle skončila bez branek. O to větší překvapení pro všechny byla 63. minuta, kdy z jediné střely na branku, ale za to parádní zpoza šestnáctky skóroval Provod. V tu chvíli možná čeští fanoušci v koutku duše věřili, že by z toho mohl být senzační bodový zisk a to i poté, co si dal vlastní gól Hranáč. Hru českého týmu trošku oživila i střídání, ale nakonec střídání vyšlo na portugalské straně. V závěru totiž otočil stav na 2:1 střídající Conceicao. 

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin dorazil do KLDR. Rusko by mohlo pomáhat Severní Koreji s jaderným programem, obává se NATO

Letadlo s ruským prezidentem Vladimirem Putinem přistálo dnes večer v Pchjongjangu, informoval server BBC. Putin zahájil dvoudenní návštěvu Severní Koreje, během níž se setká s jejím vůdcem Kim Čong-unem. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg varoval, že Putinova návštěva této totalitní země má "mezinárodní dopad". Spekuluje se, že Pchjongjang by mohl poskytnout Moskvě vojenskou podporu v její válce proti Ukrajině, která trvá už přes dva roky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Kyjev: Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.

včera

včera

včera

Anouk Aimée

Ve věku 92 let zemřela Anouk Aimée, legenda francouzského filmu

Ve věku 92 let zemřela v úterý v Paříži francouzská herečka Anouk Aimée, známá především svou rolí ve filmu "Muž a žena" od režiséra Clauda Leloucha z roku 1966, kde hrála po boku Jeana-Louise Trintignanta. Zprávu o její smrti oznámila její dcera Manuela Papatakisová na Instagramu.

včera

Čína se ostře ohradila proti kritice Stoltenberga

Čína v úterý ostře reagovala na prohlášení generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga, který ji obvinil z podpory Ruska a z eskalace války na Ukrajině. Peking vyzval NATO, aby se zaměřila na sebereflexi namísto útoků a očerňování. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy