Stojí za útokem na české vojáky konspirační teorie? Případu si všímají i New York Times

Pondělní útok na české vojáky operace Rozhodná podpora (Resolute Support), mise NATO v Afghánistánu, nepřežil jeden český voják, vojenský kynolog Tomáš Procházka (†42). Další dva čeští vojáci jsou zraněni. O případu informovala i zahraniční média v čele s New York Times, podle kterých celá situace odhaluje dlouhodobé potíže s útoky na koaliční vojska ze strany příslušníků afghánské armády.

Útok byl uskutečněn afghánským mužem ze základny Šindánd v afghánské provincii Herát, kde má česká armáda jednotku speciálních sil. Podle náčelníka generálního štábu Aleše Opaty nebyl útočník z jednotky, kterou Češi v Afghánistánu cvičí.

K útoku se přihlásil Tálibán. Nicméně, podle dvou afghánských představitelů, kteří předali informace New York Times pod záminkou anonymity, střelba, kterou spustil útočník, vznikla následkem hádky, nikoliv ne nezbytně v důsledku vměšování Tálibánu.

Podle generála Opaty útočník necílil primárně na české vojáky, ale na koaliční vojáky celkově. Podle ředitele Ředitelství speciálních sil Pavla Koláře čeští vojáci nepřišli s útočníkem do žádného kontaktu, což vyvrací spekulace zahraničních médií o možné hádce.

New York Times naznačují, že útok přímo souvisel s nedávným čtvrtečním útokem Tálibánu v jihoafghánské provincii Kandahár, při kterém byl zraněn americký brigádní generál Jeffrey Smiley a byli zabiti dva vysoce postavení afghánští činitelé, včetně vlivného šéfa provinční policie Abdula Razaka.

Podle zdrojů New York Times zadržený muž oplakával smrt Razaka a naznačil, že útok spáchal kvůli konspiračním teoriím na sociálních sítích a webech, podle nichž americký generál nechal schválně Razaka nechráněného a je tedy částečně odpovědný za jeho smrt.

Tyto teorie se šíři mezi afghánskými vojáky, což znepokojuje afghánské představitele. „Rozšiřování pověstí o tom, že to udělala Rozhodná podpora, vrhá vodu na nepřátelský mlýn," uvedl před televizními kamerami afghánský premiér Abdulláh Abdullah. „Vrazi generála Razika šíří tyto pověsti."

Útok afghánského vojáka na vojáky NATO z mise Rozhodná podpora opětovně otevřel otázku tzv. „insider attacks“ (vnitřní útoky), tj. napadení Američany vedených spojeneckých sil NATO afghánskými vojáky. Od začátku afghánské války v roce 2001 měly tzv. „zelená na modrou“ (odkaz na barvu uniformy afghánských a koaličních vojáků) útoky za následek 102 obětí. V roce 2012 jich bylo dokonce tolik, že magazín Wired o nich psal jako o „největším zabijákovi vojáků NATO“. 36 vnitřních útoků v roce 2012 vedlo k smrti 51 lidí.

Představitelé koaličních vojsk si nejsou jistí, zda-li vnitřní útoky jsou známkou úspěšné taktiky Tálibánu používající uniformy afghánských vojsk jako své krytí nebo zda-li se jedná o pro pokračování koaliční mise v Afghánistánu mnohem závažnější problém hluboké nedůvěry a případně i možné nenávisti afghánských vojáků vůči silám NATO operujícím v oblasti.

Vnitřní útoky především vyvolávají otázku, zda-li je výchova afghánských sil koaličními vojsky efektivní a přinášející žádoucí výsledky. Podle zprávy amerického Úřadu pro odpovědnost vlády (GAO) i přes značný rozvoj v oblasti operačního plánování na vysoké úrovni afghánské bezpečnostní síly stále zůstávají vysoce závislé na koaličních vojskách v mnoha strategických oblastech.

Mluvčí Pentagonu, plukovník Robert Manning, nicméně v pondělí řekl, že afghánské bezpečností síly „fungují“. Podle něj tomu nasvědčuje, že došlo k prudkému snížení útoků za posledních osm let a že proběhly víkendové volby. Ty nicméně byly poznamenány násilím. Podle Manninga se nicméně na volby navázané útoky snížily o dvě třetiny v porovnání s volbami z roku 2010, jednoho z nejsmrtelnějších roků afghánské války, kdy o život přišlo na 700 členů koaličních vojsk.

Česká armáda do Afghánistánu poslala okolo 350 vojáků. V posledních měsících došlo na ně k několika v českých médiích velmi sledovaným útokům. V srpnu byli tři čeští vojáci zabiti v sebevražedném bombovém útoku. Minulý týden byli čeští vojáci zasaženi bombou u cesty, pět z nich bylo zraněno.

Tyto případy opětovně vzbudily otázku, zda-li by se čeští vojáci měli účastnit mise NATO v Afghánistánu. SPD chce kvůli tomu svolat mimořádnou schůzi Sněmovny. Podle bývalého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) by měly ČR i NATO zvažovat odchod z Afghánistánu, za řešení to považuje i KSČM. Ostatní strany jsou proti.    

Související

Donald Trump Komentář

Donald Trump: Zrádce, co hází zodpovědnost za své chyby na jiné

Současný šéf Bílého domu Donald Trump je mnohé; extrémně bohatý realitní magnát, charismatický řečník, neústupný konzervativec – a především zrádce. Jeho zahraniční politika připomíná krupiéra, který zamíchá karty, rozdá je – a pak se jen baví tím, jak se ostatní hráči zoufale snaží poradit se svou hromádkou. Hlavní cíl? Nenést tíhu vlastních rozhodnutí.

Více souvisejících

Afghanistán Čeští vojáci Tálibán armáda Afghánistán Tomáš Procházka (voják padlý v Afghánistánu) Konspirační teorie

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Elon Musk

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě

Elon Musk, miliardář se značným vlivem na současnou administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil nečekaný krok. Sociální síť X (dříve Twitter) prodal za 33 miliard dolarů společnosti xAI, kterou také vlastní. Jde o firmu věnující se oblasti umělé inteligence. 

před 1 hodinou

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Změna času na letní

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aleš Michal

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.

před 6 hodinami

Deník shopaholičky, natáčení v oblacích Prohlédněte si galerii

Toulová dostala Langmajera na vrchol

Natáčení nového filmu Deník shopaholičky režisérky Evy Toulové se vyšplhalo doslova do nebeských výšin. Štáb se usadil v restauraci Oblaca na Žižkovské věži, 66 metrů nad zemí. Když si Bára Seidlová užívala filmové rande s Lukášem Langmajerem, režisérka čelila nečekanému problému – Langmajerovo tříchodové menu mizelo tak rychle, že filmaři sotva stihli spustit kameru.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Jakub Menšík

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters

Na prestižním turnaji Masters v Miami si finále zahraje český tenista Jakub Menšík, pro kterého to bude první finálová účast v kariéře v rámci tohoto turnaje. To proto, že se teprve devatenáctiletému reprezentantovi podařilo v semifinále porazit nasazenou trojku domácího tenistu Taylora Fritze ve třech setech 7:6, 4:6 a 7:6. Ve finále Menšíka čeká asi největší tenisová hvězda současnosti Srb Novak Djokovič.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

včera

Donald Trump

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího

V ukrajinsko-ruském konfliktu probíhá nelítostná bitva o to, kdo přesvědčí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že vina za problémy v mírových jednáních leží na druhé straně. Obě země se vzájemně obviňují z porušování částečného příměří, které zahrnuje klíčovou energetickou infrastrukturu a oblast Černého moře. Cílem je nasměrovat Trumpův hněv proti nepříteli a získat jeho podporu, uvádí server Politico.

Aktualizováno včera

Následky zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.

včera

Kdy budeme vědět, co se v Maynmaru skutečně stalo? Potrvá to týdny

Plný rozsah škod způsobených pátečním zemětřesením v Myanmaru bude znám nejdříve za několik týdnů, uvedl ředitel Mezinárodního záchranného výboru (IRC) pro Myanmar Mohamed Riyas. Podle něj je však jisté, že dopady katastrofy budou „závažné“, píše CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy