Facebook jako nástroj genocidy muslimů? Padlo překvapivé obvinění

NÁZOR – Barmská armáda využívá sociální síť Facebook jako nástroj pro etnické čistky, varuje editorial serveru Washington Post. Prestižní americký deník v něm poukazuje, že v Barmě je Facebook více než jen sociální síť a pro mnoho obyvatel země tento web představuje celý internet.

Facebook selhal

Ve chvíli, kdy barmská armáda začala využívat Facebook k vedení kampaně proti muslimské menšině, neexistovaly žádné zábrany, které by zastavily šíření její nenávisti, konstatuje renomovaný deník. Dodává, že zasáhnout mohl pouze samotný Facebook.

„Pochmurná realita v Barmě, z níž již uteklo více než 700 tisíc příslušníků rohingské menšiny, ukazuje, že Facebook selhal,“ píše washingtonský server. Dodává, že děsivý příběh o tom, jak se sociální síť změnila v nástroj etnického čištění, přinesl minulý týden jiný americký deník, New York Times.

V rámci řízené kampaně vystupovali příslušníci barmské armády na Facebooku jako celebrity, ať již váleční veteráni či královny krásy, aby zesilovali napětí mezi barmskými buddhisty a muslimskými Rohingy, připomíná editorial. Doplňuje, že vojáci ve svých příspěvcích naznačovali, že armáda představuje jedinou hráz proti teroristickým útokům vraždících islamistů.

V Barmě používá internet 18 milionů lidí, přičemž profily, které Facebook po reportáži New York Times odstranil, sledovalo 1,35 milionu uživatelů a dalších 12 milionů sledovalo profily, které Facebook smazal již v srpnu, poukazuje Washington Post. Kritizuje, že Facebook příliš dlouho proti uvedeným projevům nenávisti nevystupoval.

Kampaň barmské armády začala zhruba před pěti lety, avšak až do nedávna Facebook reagoval pouze na jednotlivé případy ohlášení nenávistných projevů, vysvětluje americký deník. Dodává, že v roce 2013 jen trojice z kontrolorů obsahu Facebooku ovládala barmštinu, zatímco nyní jich je šest desítek a do konce roku má jejich počet překonat stovku.

Renomovaný deník připouští, že Facebook nyní zformoval tým zaměřený na Barmu, který má posuzovat případné porušování lidských práv, a přislíbil posílit umělou inteligenci pro identifikaci porušování pravidel a usměrňování hlášení těchto porušení. „To jsou pozitivní kroky, ale Facebook musí učinit víc, aby zabránil další genocidě v 21. století,“ apeluje editorial.

Investice do bezpečnosti jsou nutností

Barma přitom není jedinou zemí, kde má Facebook monstrózní vliv a kde ho lze využít k prohlubování kulturního napětí, varuje prestižní server. Vysvětluje, že ti, kteří chtějí mobilizovat obyvatelstvo proti konkrétní skupině lidí, již nepotřebují tištěné noviny, rádiové vysílání či specifické webové stránky – ty poskytuje Facebook a každý může jeho prostřednictvím šířit své poselství.

Při vypořádávání se s touto realitou musí Facebook proaktivně monitorovat svůj dopad v zemích, kde má největší vliv, a vytvářet týmy pro citlivé oblasti, které ovládají místní jazyk a dokážou vyhledávat chování, které upozorňuje na hrozící genocidu, doporučuje Washington Post. Domnívá se, že softwaroví inženýři by rovněž měli více spolupracovat s občanskou společností při identifikaci a odstraňování technických chyb, například v systému hlášení závadného obsahu.

„A Facebook se musí zaměřit na závadné uživatele stejně jako na závadný obsah,“ pokračuje americký deník. Připomíná, že společnost nedávno aktualizovala svou politiku vůči dezinformacím, které mohou přispět k násilí, a měla by podobně upravit své směrnice proti „nebezpečným osobám“, mezi ně spadají politici i další lidé propagující etnické čistky, a bez prodlení odstraňovat jejich účty.

Facebook vždy chtěl propojit svět skrze bezplatné datové služby mobilních operátorů v rozvojových zemích, což vedlo k tomu, že většina internetového připojení v určitých částech světa probíhá přes jeho platformu, konstatuje Washington Post. Dodává, že pokud Facebook chce, aby tito lidé investovali do jeho služeb, musí sám investovat do jejich bezpečnosti.

Související

Facebook, autor: Kon Karampelas

Facebook zavádí revoluční změnu. Přestane ověřovat obsah

Rozhodnutí společnosti Meta změnit svůj přístup k moderování obsahu a faktickému ověřování představuje významný obrat v politice jedné z největších světových technologických firem. Zakladatel Mark Zuckerberg oznámil, že Meta ukončí spolupráci s ověřovateli fake news, zmírní cenzuru a začne doporučovat více politického obsahu na svých platformách, jako jsou Facebook, Instagram a Threads. Tento krok následuje po návratu Donalda Trumpa do Bílého domu a je v souladu s jeho důrazem na svobodu projevu.

Více souvisejících

Facebook barma Rohingové genocida sociální sítě

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

Požár v Kalifornii

Masivní požáry v LA se nedaří zastavit. Počet evakuovaných strmě stoupá

V oblasti Los Angeles nyní zuří pět velkých požárů, které devastují tisíce hektarů a vyvolávají obrovské obavy obyvatel. Největší z nich, Palisades, vypukl v úterý a již zničil více než 5300 staveb na ploše téměř 20 000 akrů. I přesto se hasičům podařilo tento požár zkrotit pouze ze 6 %. Počet evakuovaných podle CNN přesáhl 400 000.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Kanada

Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano

Možnost, že by Spojené státy mohly usilovat o anexi Kanady, se může zdát jako vzdálený a přehnaný scénář. Nicméně historické precedenty a ústavní mechanismy Spojených států naznačují, že tato otázka by neměla být brána na lehkou váhu, varuje server The Conversation.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump se sejde s Putinem

Donald Trump oznámil, že se připravuje setkání mezi ním a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nově zvolený americký prezident však neuvedl, kdy přesně by mohlo k této schůzce dojít. Ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě prohlásil: „Putin se chce setkat a my to organizujeme.“

před 8 hodinami

Požár v Kalifornii

10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii

Lesní požáry v Kalifornii, které se během posledních dnů rozhořely v oblasti Los Angeles, způsobily dosud nepředstavitelné škody. Společnost AccuWeather výrazně navýšila svůj předběžný odhad celkových ztrát, které nyní mohou dosáhnout až 150 miliard dolarů, což je výrazný nárůst oproti původnímu odhadu ve výši 57 miliard dolarů. Podle BBC jde o jednu z nejhorších katastrof na území USA.

před 9 hodinami

Aktualizováno před 9 hodinami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy