NÁZOR – Barmská armáda využívá sociální síť Facebook jako nástroj pro etnické čistky, varuje editorial serveru Washington Post. Prestižní americký deník v něm poukazuje, že v Barmě je Facebook více než jen sociální síť a pro mnoho obyvatel země tento web představuje celý internet.
Facebook selhal
Ve chvíli, kdy barmská armáda začala využívat Facebook k vedení kampaně proti muslimské menšině, neexistovaly žádné zábrany, které by zastavily šíření její nenávisti, konstatuje renomovaný deník. Dodává, že zasáhnout mohl pouze samotný Facebook.
„Pochmurná realita v Barmě, z níž již uteklo více než 700 tisíc příslušníků rohingské menšiny, ukazuje, že Facebook selhal,“ píše washingtonský server. Dodává, že děsivý příběh o tom, jak se sociální síť změnila v nástroj etnického čištění, přinesl minulý týden jiný americký deník, New York Times.
V rámci řízené kampaně vystupovali příslušníci barmské armády na Facebooku jako celebrity, ať již váleční veteráni či královny krásy, aby zesilovali napětí mezi barmskými buddhisty a muslimskými Rohingy, připomíná editorial. Doplňuje, že vojáci ve svých příspěvcích naznačovali, že armáda představuje jedinou hráz proti teroristickým útokům vraždících islamistů.
V Barmě používá internet 18 milionů lidí, přičemž profily, které Facebook po reportáži New York Times odstranil, sledovalo 1,35 milionu uživatelů a dalších 12 milionů sledovalo profily, které Facebook smazal již v srpnu, poukazuje Washington Post. Kritizuje, že Facebook příliš dlouho proti uvedeným projevům nenávisti nevystupoval.
Kampaň barmské armády začala zhruba před pěti lety, avšak až do nedávna Facebook reagoval pouze na jednotlivé případy ohlášení nenávistných projevů, vysvětluje americký deník. Dodává, že v roce 2013 jen trojice z kontrolorů obsahu Facebooku ovládala barmštinu, zatímco nyní jich je šest desítek a do konce roku má jejich počet překonat stovku.
Renomovaný deník připouští, že Facebook nyní zformoval tým zaměřený na Barmu, který má posuzovat případné porušování lidských práv, a přislíbil posílit umělou inteligenci pro identifikaci porušování pravidel a usměrňování hlášení těchto porušení. „To jsou pozitivní kroky, ale Facebook musí učinit víc, aby zabránil další genocidě v 21. století,“ apeluje editorial.
Investice do bezpečnosti jsou nutností
Barma přitom není jedinou zemí, kde má Facebook monstrózní vliv a kde ho lze využít k prohlubování kulturního napětí, varuje prestižní server. Vysvětluje, že ti, kteří chtějí mobilizovat obyvatelstvo proti konkrétní skupině lidí, již nepotřebují tištěné noviny, rádiové vysílání či specifické webové stránky – ty poskytuje Facebook a každý může jeho prostřednictvím šířit své poselství.
Při vypořádávání se s touto realitou musí Facebook proaktivně monitorovat svůj dopad v zemích, kde má největší vliv, a vytvářet týmy pro citlivé oblasti, které ovládají místní jazyk a dokážou vyhledávat chování, které upozorňuje na hrozící genocidu, doporučuje Washington Post. Domnívá se, že softwaroví inženýři by rovněž měli více spolupracovat s občanskou společností při identifikaci a odstraňování technických chyb, například v systému hlášení závadného obsahu.
„A Facebook se musí zaměřit na závadné uživatele stejně jako na závadný obsah,“ pokračuje americký deník. Připomíná, že společnost nedávno aktualizovala svou politiku vůči dezinformacím, které mohou přispět k násilí, a měla by podobně upravit své směrnice proti „nebezpečným osobám“, mezi ně spadají politici i další lidé propagující etnické čistky, a bez prodlení odstraňovat jejich účty.
Facebook vždy chtěl propojit svět skrze bezplatné datové služby mobilních operátorů v rozvojových zemích, což vedlo k tomu, že většina internetového připojení v určitých částech světa probíhá přes jeho platformu, konstatuje Washington Post. Dodává, že pokud Facebook chce, aby tito lidé investovali do jeho služeb, musí sám investovat do jejich bezpečnosti.
Související
Meta zakázala ruským médiím přístup na své sociální sítě. Kreml promptně zareagoval
Zuckerberg: Biden mi nařídil, ať Facebook cenzuruje covid, včetně humoru
Facebook , barma , Rohingové , genocida , sociální sítě
Aktuálně se děje
před 59 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 1 hodinou
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 1 hodinou
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 2 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 2 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 3 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 3 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák