Facebook jako nástroj genocidy muslimů? Padlo překvapivé obvinění

NÁZOR – Barmská armáda využívá sociální síť Facebook jako nástroj pro etnické čistky, varuje editorial serveru Washington Post. Prestižní americký deník v něm poukazuje, že v Barmě je Facebook více než jen sociální síť a pro mnoho obyvatel země tento web představuje celý internet.

Facebook selhal

Ve chvíli, kdy barmská armáda začala využívat Facebook k vedení kampaně proti muslimské menšině, neexistovaly žádné zábrany, které by zastavily šíření její nenávisti, konstatuje renomovaný deník. Dodává, že zasáhnout mohl pouze samotný Facebook.

„Pochmurná realita v Barmě, z níž již uteklo více než 700 tisíc příslušníků rohingské menšiny, ukazuje, že Facebook selhal,“ píše washingtonský server. Dodává, že děsivý příběh o tom, jak se sociální síť změnila v nástroj etnického čištění, přinesl minulý týden jiný americký deník, New York Times.

V rámci řízené kampaně vystupovali příslušníci barmské armády na Facebooku jako celebrity, ať již váleční veteráni či královny krásy, aby zesilovali napětí mezi barmskými buddhisty a muslimskými Rohingy, připomíná editorial. Doplňuje, že vojáci ve svých příspěvcích naznačovali, že armáda představuje jedinou hráz proti teroristickým útokům vraždících islamistů.

V Barmě používá internet 18 milionů lidí, přičemž profily, které Facebook po reportáži New York Times odstranil, sledovalo 1,35 milionu uživatelů a dalších 12 milionů sledovalo profily, které Facebook smazal již v srpnu, poukazuje Washington Post. Kritizuje, že Facebook příliš dlouho proti uvedeným projevům nenávisti nevystupoval.

Kampaň barmské armády začala zhruba před pěti lety, avšak až do nedávna Facebook reagoval pouze na jednotlivé případy ohlášení nenávistných projevů, vysvětluje americký deník. Dodává, že v roce 2013 jen trojice z kontrolorů obsahu Facebooku ovládala barmštinu, zatímco nyní jich je šest desítek a do konce roku má jejich počet překonat stovku.

Renomovaný deník připouští, že Facebook nyní zformoval tým zaměřený na Barmu, který má posuzovat případné porušování lidských práv, a přislíbil posílit umělou inteligenci pro identifikaci porušování pravidel a usměrňování hlášení těchto porušení. „To jsou pozitivní kroky, ale Facebook musí učinit víc, aby zabránil další genocidě v 21. století,“ apeluje editorial.

Investice do bezpečnosti jsou nutností

Barma přitom není jedinou zemí, kde má Facebook monstrózní vliv a kde ho lze využít k prohlubování kulturního napětí, varuje prestižní server. Vysvětluje, že ti, kteří chtějí mobilizovat obyvatelstvo proti konkrétní skupině lidí, již nepotřebují tištěné noviny, rádiové vysílání či specifické webové stránky – ty poskytuje Facebook a každý může jeho prostřednictvím šířit své poselství.

Při vypořádávání se s touto realitou musí Facebook proaktivně monitorovat svůj dopad v zemích, kde má největší vliv, a vytvářet týmy pro citlivé oblasti, které ovládají místní jazyk a dokážou vyhledávat chování, které upozorňuje na hrozící genocidu, doporučuje Washington Post. Domnívá se, že softwaroví inženýři by rovněž měli více spolupracovat s občanskou společností při identifikaci a odstraňování technických chyb, například v systému hlášení závadného obsahu.

„A Facebook se musí zaměřit na závadné uživatele stejně jako na závadný obsah,“ pokračuje americký deník. Připomíná, že společnost nedávno aktualizovala svou politiku vůči dezinformacím, které mohou přispět k násilí, a měla by podobně upravit své směrnice proti „nebezpečným osobám“, mezi ně spadají politici i další lidé propagující etnické čistky, a bez prodlení odstraňovat jejich účty.

Facebook vždy chtěl propojit svět skrze bezplatné datové služby mobilních operátorů v rozvojových zemích, což vedlo k tomu, že většina internetového připojení v určitých částech světa probíhá přes jeho platformu, konstatuje Washington Post. Dodává, že pokud Facebook chce, aby tito lidé investovali do jeho služeb, musí sám investovat do jejich bezpečnosti.

Související

Více souvisejících

Facebook barma Rohingové genocida sociální sítě

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy