V Číně zmizelo 12 aktivistů, ministerstvo bezpečnosti zarytě mlčí

V posledních dnech zmizelo nejméně 12 čínských aktivistů hájících práva dělníků. Zdroje blízké aktivistům si myslí, že jde o koordinovanou snahu čínských úřadů umlčet hlasitou skupinu, která se skládá většinou z univerzitních studentů a čerstvých absolventů, informovala agentura Reuters.

Úřady v pátek večer podle zdrojů odvedly minimálně devět aktivistů v Pekingu, Šanghaji, Kantonu a Šen-čenu. Další tři byli zadrženi v neděli ve městě Wu-chan.

Ministerstvo veřejné bezpečnosti, které má na starosti dohled nad policií v celé zemi, na žádost o vyjádření nereagovalo.

Zadržování osob je zřejmě nejnovějším krokem úřadů proti malému, ale sílícímu hnutí studentů a absolventů několika elitních univerzit. Ti uvádějí, že prosazují principy marxismu. Vládnoucí komunistická strana, která marxismus zastává jako jednu ze svých hlavních ideologií, brání jakékoliv formě aktivismu nebo organizování, které se potenciálně mohou vymknout kontrole.

Mladí aktivisté si vysloužili pozornost úřadů letos v srpnu. Tehdy se sešlo asi 50 studentů z celé Číny, aby podpořili tovární dělníky strojírenské firmy Jasic International, kteří chtěli založit odborovou organizaci. Policie později vtrhla do bytu v jihočínském městě Chuej-čou, kde studenti přebývali, a některé z nich zadržela.

"Myslím, že úřady se nyní rozhodly tuto záležitost uzavřít," řekl agentuře Reuters jeden studentský aktivista na univerzitě v Pekingu. "Současně chtějí úřady zrušit Skupinu na podporu dělníků v továrně Jasic. Proč by jinak najednou prováděly razie v takto velkém měřítku a zatýkaly najednou tolik lidí?" dodal student, který s reportéry hovořil pod podmínkou anonymity.

Mezi pátečními zadrženými bylo podle studentských aktivistů alespoň pět absolventů Pekingské univerzity, jedné z nejlepších univerzit v Číně. Podle dosud nepotvrzených informací agentury Reuters je jedním ze zadržených student Pekingské univerzity Čang Šeng-jie. Policie si pro něj přišla v pátek přímo do areálu univerzity. Záběry ze zatýkání, jejichž autenticitu se nepodařilo ověřit, pak nějakou dobu kolovaly po sociálních sítích.

Čang v srpnovém rozhovoru reportérům agentury Reuters řekl, že jeho skupina "se soustředí pouze na zlepšování společnosti všemi možnými způsoby, ať už jde o zlepšování životů továrních dělníků, boj za rovnoprávnost pohlaví či hájení takových forem rozvoje, které by byly šetrné k životnímu prostředí".

Minulý měsíc zrušila Cornellova univerzita v USA spolupráci na dvou výměnných programech s Čínskou lidovou univerzitou (Renmin University), jinou přední vzdělávací institucí z hlavního města. Důvodem bylo to, že tamní studenti byli trestáni za podporu práv pracujících.

Související

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

Více souvisejících

Čína Šanghaj Peking

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 7 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy