Jatka v Afghánistánu: Od roku 2015 zemřelo přes 28 tisíc místních policistů a vojáků

Od roku 2015 bylo v Afghánistánu zabito přes 28.000 místních policistů a vojáků, uvedl tento týden prezident země Ašraf Ghaní. Jeho vláda údaje o počtu mrtvých z řad ozbrojených složek naposledy zveřejnila v květnu 2017. Od té doby podléhaly na žádost Kábulu utajení, napsal dnes americký list The New York Times (NYT).

Ghaní počet obětí zmínil v pondělí, kdy prostřednictvím videopřenosu promluvil v diskusi o očekávané bezpečnostní situaci v Afghánistánu a boji proti islamistickému hnutí Tálibán. Bilanci zveřejnil v mimořádně špatném týdnu pro afghánské vládní síly: od 9. do 15. listopadu bylo podle záznamů NYT zabito 242 členů afghánských ozbrojených složek.

#Afghan prez #Ghani: More than 28,000 Afghan police officers and soldiers have been killed since 2015.This is staggeringly tragic for most young poor Afghans who have no choice, but to join the security forces for a living. https://t.co/f5xUGOGId9

— abdullah sharif (@axsharif_s) 15. listopadu 2018

Prezident Ghaní připomněl, že v roce 2014, po jehož konci byl dohled nad bezpečností v zemi předán Afgháncům, zde zemřelo kolem 2000 amerických vojáků. "Od roku 2015, což je politováníhodné, přišly americké síly v Afghánistánu o celkem 58 lidí. Ve stejném období přišlo o život 28.529 členů našich bezpečnostních složek," dodal.

Podle amerických zdrojů zemřelo od roku 2015 v Afghánistánu 39 amerických vojáků. Ghaní mohl podle NYT do bilance zahrnout mrtvé vojáky NATO a jeho koaličních partnerů.

List NYT spočítal, že za poslední dva roky v Afghánistánu v průměru umírá 25 afghánských policistů a vojáků denně, což znamená 175 týdně a přes 9000 za rok. Pro srovnání uvedl, že v roce 2013 zemřelo během některých týdnů více než sto členů bezpečnostních složek, ale obecně byl průměr mnohem nižší. Americké vedení už tehdy takový počet obětí znepokojoval.

Česká armáda je Afghánistánu přítomna od roku 2002, od té doby do země poslala více než 9000 vojáků. V Afghánistánu již působili vojáci z polní nemocnice, strážních jednotek, z chemické a biologické ochrany, z chirurgického nebo rekonstrukčního týmu Lógar. V Afghánistánu již zahynulo 14 českých vojáků, z toho čtyři tento rok.

Související

Afghánistán, Kábul

Tálibán přitvrzuje. V Afghánistánu už zakazuje i knihy

V afghánské provincii Helmand začal ve čtvrtek platit zákaz zveřejňování fotografií a videí zobrazujících živé bytosti. Toto nařízení, oznámené představiteli ministerstva informací, je součástí snahy o zajištění dodržování mravních zákonů hnutí Tálibán. Kromě toho ministerstvo zakázalo také 400 knih, které jsou podle jejich vyjádření v rozporu s islámskými a afghánskými hodnotami.  
Taliban, Afghánistán

Tálibán zavedl v Afghánistánu další bizarní pravidlo

Afghánské ministerstvo pro prevenci neřesti a šíření ctnosti oznámilo, že začne postupně uplatňovat zákon, který zakazuje médiím v zemi zveřejňovat záběry všech živých tvorů. Toto rozhodnutí je součástí širšího balíčku opatření přijatých vládnoucím Tálibánem, jehož cílem je přísné dodržování islámského práva šaría. Informovala o tom agentura AFP.

Více souvisejících

Afghanistán Ašraf Ghání (prezident Afghánistánu) armáda Afghánistán

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy