Komentář Petra Šulky – Pokud máte pocit, že moderní svět skutečně šílí, většinou nejste daleko od pravdy. Dokazuje to i ekologické šílenství, které cloumá světem a naprosto nesnese ve svém křížovém tažení jakoukoliv kritiku. Naposledy to od ekologů slízl legendární tvůrce filmů o přírodě sir David Attenborough.
Co tak strašného dvaadevadesátiletý matador ochrany přírody s šedesátiletou praxí řekl? V rozhovoru pro časopis Observer prohlásil, že neustálý „panický alarmismus“ kolem změny prostředí je kontraproduktivní, neboť lidé k takovým varováním otupí. Aby lidé věděli, co mají bránit, je potřeba jim především ukazovat krásy přírody a její křehkost. Láska a znalosti o přírodě pak povedou i k jejímu dobrovolnému chránění.
Téměř maniakální reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Poslední dokumentární seriál Dynastie, o lvech, tučňácích nebo hyenách byl označen „ekology“ za málo varující a vysvětlující, proč jsou tato zvířata ohrožena. V první řadě jsou za jejich úbytek přeci vinní samotní diváci. I další díla velkého dokumentaristy to schytala. Zázračná planeta I je málo varující, Modrá planeta málo poučná a úplně nejhorší je Zázračná planeta II protože podhodnocuje zobrazení příčin problémů v přírodě.
Na jiné události a fakta ovšem ze strany ekologů taková reakce není, protože se například kritika ekologických zdrojů energie nepřipouští. Tak v tomto měsíci vyšla studie v časopise Nature Ecology & Evolution. Biologové se v ní zaměřili na Západní Ghátu v Indii. V jednom z biologicky nejbohatších koutů Indie vznikají v posledních desetiletích farmy větrných elektráren a překvapivě se ukazuje, že nejsou vůbec tak ekologické a bez vlivu na životní prostředí, jak mnozí ekologové tvrdí.
Největší je úbytek velkých dravých ptáků. Těch se v oblasti s větrnými turbínami vyskytuje jen čtvrtina oproti normálů. To má vliv na celý ekosystém. V oblasti se přemnožují drobní živočichové, kteří se stávají v normální situaci jejich kořistí. To má samozřejmě vliv i na ostatní živočichy a faunu. Vědci předpokládají, že podobný vliv mají na své okolí i v jiných částech světa.
Vzhledem k tomu, že na konci roku 2016 bylo na světě 321 320 větrných turbín, které zabíraly území zhruba odpovídající rozloze Tuniska, nejedná se právě o malý problém. A i přes obrovskou plochu, kterou zabírají, větrné elektrárny dodávají pouhá 4 % globální spotřeby energie. Již jen jejich stavba ovlivňuje životní prostředí. Mnohé z nich musí být zapuštěny do hloubky 30 metrů pod zem, aby vydržely nápory větru. Při budování elektráren v pobřežních pásech se musí vybudovat pevné základy na mořském dně, někdy jde i o malé betonové ostrůvky, které ničí přirozené prostředí pro ryby nemluvě o prostředí pro mořské ptáky.
Ta nejhorší ekologická darda svět s větrnými elektrárnami ještě čeká. Jako příklad si uveďme větrnou velmoc Německo. Životnost turbín je 20 až 25 let. Německo má nyní 28 000 větrných turbín. Více než třetině z nich bude v nejbližších letech končit životnost. Většina turbín je recyklovatelná. Ovšem rotory jsou z uhlíkových vláken. A jsme u nerudovské otázky: kam s nimi? Uhlíková vlákna jsou sice lehká a pevná a zajišťují dobrý výkon elektráren, ale jsou prakticky nerecyklovatelná. Tedy lze je spálit. Ovšem při dlouhodobém působení v teplotě 600 stupňů Celsia a za vzniků popílku a exhalací, vedle kterých jsou i slabší bojové plyny svěží horský vánek. V tu chvíli jde veškerý příspěvek větrné energie v boji proti změnám klimatu vniveč.
Jen Německo za rok 2014 „vyrobilo“ 54 000 tun a vlády se předhánějí v dotacích na výzkum recyklace rotorů. Zatím se na nic nepřišlo, a tak se to řeší šalamounským způsobem. V jednom projektu se v Rotterdamu například v ulicích objevili prolézačky a lavičky vyrobené z rotorů. Zachovalé rotory jsou repasovány a prodávány do Východní Evropy nebo do Asie. Ať už si pak s nimi poradí sami. A nepoužitelné rotory se zakopou. Až se jednou přijde na to, co s nimi, tak se zrecyklují. Budou to muset být věru velké díry. Jen do roku 2034 s předpokládá, že bude potřeba odstranit 9,98 milionu tun odpadů ze starých větrných elektráren.
Není to samozřejmě jediný ekologický projekt se sporným dopadem na životní prostředí. Nikdo dosud pořádně nevypočítal, kolik bude potřeba nových zdrojů na provoz elektromobilů a jaký bude jejich ekologický dopad. Výsledky posledního pokusu o ekologičnost vidíme ostatně v létě na našich polích, kde místo obilí žloutne řepka. Dopady jsou katastrofální. Řepka a palmový olej znehodnotily statisíce hektarů půdy. Kvůli palmovému oleji bylo vymýceno mnoho tisíc hektarů pralesa. Kvůli biopalivům se zdražili potraviny, což mělo za následek společenskou nestabilitu. Za následek biopalivového šílenství je považováno i Arabské jaro.
A dnes? Od roku 2021 se z rozhodnutí Evropského parlamentu palmový olej nebude do paliv přidávat a aditiva z řepky nebo řepy jen omezeně. Mnohý tehdejší kritik a expert, který v době, kdy se biopaliva zaváděla, tvrdil, že to takto dopadne jistě může cítit spokojenost. Škody na přírodě, a i v politickém systému, ovšem už půjdou napravit jen těžko. To však členové ekologické sekty neradi slyší natož, aby to ve svých plánech na zlepšení světa nějak zohlednili. Oni přeci svět zachraňují. A reflektovat vlastní chyby a být ke svému chování kritický? Ale jděte! O co snazší je se pustit do kritiky Davida Attenborougha za oprávněnou kritiku ekologického šílenství, které přírodu, kterou miluje, reálně ohrožuje?
Související

Přímí aktéři promluvili. Námořník popsal srážku lodí u břehů Anglie, hrozí ekologická katastrofa

Odpůrci komunistů se dočkají odškodnění, rozhodla vláda. Vysoké školy si přilepší
Ekologie , větrné elektrárny , David Attenborough , Příroda , biopaliva
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 1 hodinou

Co plánuje Putin? Zelenskyj prozradil, co se děje u hranic Ruska s Ukrajinou
před 1 hodinou

Největší vězeňská vzpoura v Československu. Vyvolalo ji rozhodnutí Václava Havla
před 2 hodinami

U Žermanic havaroval autobus s dětmi. Skončil v příkopu, několik zraněných
před 3 hodinami

Klíčové faktory jednání s Ruskem. Experti naznačili, co musí Trump ukázat Putinovi
před 4 hodinami

Starmer: Koalice ochotných se rozrůstá. Tlak na Rusko musí být maximální
před 4 hodinami

Byl to sarkasmus. Trump bere zpět slova o ukončení války za 24 hodin
před 5 hodinami

Ukrajina má českou podporu i kvůli naší historické zkušenosti, řekla Černochová
před 6 hodinami

O co Trumpovi s Grónskem jde? Slova o anexi mohou být součástí širší americké taktiky
před 7 hodinami

Putin si hraje s Trumpovými návrhy a nemyslí to s mírem vážně, říká Starmer
před 7 hodinami

Fialovi běží výpovědní lhůta, píše Schillerová. Nové dno politické kultury, reaguje premiér
před 8 hodinami

Sáblíková se loučí s MS ve velkém stylu. Do sbírky přidala další medaili
před 9 hodinami

Lucembursko přišlo o vzácně nemocného prince. Frederikovi docházela energie
před 9 hodinami

"Ukončili jsme jeho mizerný život." Trump oznámil likvidaci jednoho z lídrů IS
před 10 hodinami

Vlaky v Česku nabírají zpoždění. Došlo k výpadku klíčového zabezpečovače
před 11 hodinami

Víkendové počasí bude jiné než minule. Sněžit může i poměrně nízko
včera

Papež si to představoval jinak. Vatikán prozradil, jak si připomněl své zvolení
včera

V Neapoli vyhnalo zemětřesení lidi do ulic. Experti řekli, jak reaguje Vesuv
včera

Italové se přiklání k evropské strategii. Ukrajině posílají nebezpečné zbraně
včera

Známý soudce se našel. Policie ho prověřuje kvůli možné zpronevěře
včera
Zelenskyj naznačil, jak bude Putin sabotovat mírové snahy
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je přesvědčen, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin o příměří na Ukrajině nestojí a bude sabotovat veškeré mírové snahy. Američané ale podle Zelenského disponují silou, aby Moskvu přinutili k souhlasu s mírem.
Zdroj: Lucie Podzimková