Po prvním úspěchu pád. Čínská vláda zastavila program genetické úpravy dětí

Čínská vláda dnes nařídila dočasně zastavit práci lékařského týmu, který tvrdí, že geneticky modifikoval lidská embrya, z nichž se narodila dvojčata. Pokud se tvrzení týmu potvrdí, půjde o první geneticky modifikované děti na světě. Informovala o tom agentura AP. Postup čínských vědců kritizovala i řada jejich kolegů jako neetický a nezodpovědný.

Náměstek čínského ministra pro vědu a technologii Sü Nan-pching sdělil státní televizi CCTV, že jeho ministerstvo jednoznačně odmítá počínání vědců, kteří na začátku listopadu údajně umožnili přijít na svět dvěma holčičkám s pozměněným genetickým kódem. Sü označil činnost tohoto týmu za nezákonnou a nepřijatelnou. Dodal, že bylo zahájeno vyšetřování, aniž upřesnil, jaká konkrétní opatření byla přijata.

Výzkumník Che Ťien-kchuej tvrdí, že využil takzvanou techniku CRISPR/Cas9, která umožňuje výměnu defektního genu. Vědec se zaměřil na receptor CCR5, který umožňuje vstup viru HIV do buňky. Che tvrdí, že narozená dvojčata mají díky jeho modifikaci nižší riziko nákazy virem HIV způsobujícím syndrom získaného selhání imunity (AIDS).

V rámci výzkumu provedlo už více vědců genetickou editaci lidských embryí, ale upravená embrya nechali vyvíjet jen krátce v laboratorních podmínkách, na rozdíl od Che, který taková embrya podle svých slov použil při umělém oplodnění několika žen.

Skupina 14 předních vědců, která se tento týden sešla v Hongkongu na mezinárodní konferenci o genovém přepisování, v úterním prohlášení uvedla, že je nezodpovědné provádět pokusy na vajíčkách, spermiích a embryích, neboť dosud nemáme dostatečné množství informací o rizicích a bezpečnosti. Vědci na konferenci byli otřeseni tvrzením čínského vědce, že pomohl vytvořit první genově upravené děti na světě. Účastníci konference následně vyzvali k nezávislému vyšetření toho, co čínský vědec ve středu na konferenci prezentoval.

Dosud chybí nezávislé potvrzení toho, co Che tvrdí, že udělal. Vědec měl dnes znovu vystoupit na konferenci, ale mezitím opustil Hongkong a přes svého mluvčího vzkázal, že "zůstane v Číně, své rodné zemi, a bude plně spolupracovat na veškerém vyšetřování své práce". Také prý "uvolní základní data pro posouzení třetí stranou".

Několik předních vědců uvedlo, že případ ukázal, že tento vědecký obor přestal mít schopnost sám sebe kontrolovat a že je zapotřebí přijmout přísnější principy a pravidla. "Lze očekávat, že vědecká obec bude pravidla respektovat," uvedl David Baltimore, laureát Nobelovy ceny z kalifornského technologického institutu, který předsedal na konferenci vědeckému panelu.

Už nyní existují pravidla, která měla zabránit tomu, co Che říká, že udělal, uvedla právnička, expertka na bioetiku a organizátorka konference Alta Charová z univerzity ve Wisconsinu. "Myslím, že pochybil on, ne vědecká komunita," řekla Charová.

O genetickém přepisu pro reprodukční účely lze možná uvažovat v budoucnu, "ale pouze tehdy, když k tomu bude pádný lékařský důvod" a po jednoznačném posouzení rizik a výhod, uvedl Victor Dzau, předseda americké Národní lékařské akademie, která byla jedním ze sponzorů konference.

Související

Více souvisejících

děti Čína Geneticky modifikování lidí

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy