Po prvním úspěchu pád. Čínská vláda zastavila program genetické úpravy dětí

Čínská vláda dnes nařídila dočasně zastavit práci lékařského týmu, který tvrdí, že geneticky modifikoval lidská embrya, z nichž se narodila dvojčata. Pokud se tvrzení týmu potvrdí, půjde o první geneticky modifikované děti na světě. Informovala o tom agentura AP. Postup čínských vědců kritizovala i řada jejich kolegů jako neetický a nezodpovědný.

Náměstek čínského ministra pro vědu a technologii Sü Nan-pching sdělil státní televizi CCTV, že jeho ministerstvo jednoznačně odmítá počínání vědců, kteří na začátku listopadu údajně umožnili přijít na svět dvěma holčičkám s pozměněným genetickým kódem. Sü označil činnost tohoto týmu za nezákonnou a nepřijatelnou. Dodal, že bylo zahájeno vyšetřování, aniž upřesnil, jaká konkrétní opatření byla přijata.

Výzkumník Che Ťien-kchuej tvrdí, že využil takzvanou techniku CRISPR/Cas9, která umožňuje výměnu defektního genu. Vědec se zaměřil na receptor CCR5, který umožňuje vstup viru HIV do buňky. Che tvrdí, že narozená dvojčata mají díky jeho modifikaci nižší riziko nákazy virem HIV způsobujícím syndrom získaného selhání imunity (AIDS).

V rámci výzkumu provedlo už více vědců genetickou editaci lidských embryí, ale upravená embrya nechali vyvíjet jen krátce v laboratorních podmínkách, na rozdíl od Che, který taková embrya podle svých slov použil při umělém oplodnění několika žen.

Skupina 14 předních vědců, která se tento týden sešla v Hongkongu na mezinárodní konferenci o genovém přepisování, v úterním prohlášení uvedla, že je nezodpovědné provádět pokusy na vajíčkách, spermiích a embryích, neboť dosud nemáme dostatečné množství informací o rizicích a bezpečnosti. Vědci na konferenci byli otřeseni tvrzením čínského vědce, že pomohl vytvořit první genově upravené děti na světě. Účastníci konference následně vyzvali k nezávislému vyšetření toho, co čínský vědec ve středu na konferenci prezentoval.

Dosud chybí nezávislé potvrzení toho, co Che tvrdí, že udělal. Vědec měl dnes znovu vystoupit na konferenci, ale mezitím opustil Hongkong a přes svého mluvčího vzkázal, že "zůstane v Číně, své rodné zemi, a bude plně spolupracovat na veškerém vyšetřování své práce". Také prý "uvolní základní data pro posouzení třetí stranou".

Několik předních vědců uvedlo, že případ ukázal, že tento vědecký obor přestal mít schopnost sám sebe kontrolovat a že je zapotřebí přijmout přísnější principy a pravidla. "Lze očekávat, že vědecká obec bude pravidla respektovat," uvedl David Baltimore, laureát Nobelovy ceny z kalifornského technologického institutu, který předsedal na konferenci vědeckému panelu.

Už nyní existují pravidla, která měla zabránit tomu, co Che říká, že udělal, uvedla právnička, expertka na bioetiku a organizátorka konference Alta Charová z univerzity ve Wisconsinu. "Myslím, že pochybil on, ne vědecká komunita," řekla Charová.

O genetickém přepisu pro reprodukční účely lze možná uvažovat v budoucnu, "ale pouze tehdy, když k tomu bude pádný lékařský důvod" a po jednoznačném posouzení rizik a výhod, uvedl Victor Dzau, předseda americké Národní lékařské akademie, která byla jedním ze sponzorů konference.

Související

Elon Musk

Muska trápí problém, kvůli kterému nemůže spát. Vyřešit se ho snaží s těmi nejnepravděpodobnějšími spojenci

U večeře, kde se podávají těstovinové saláty a děti pobíhají mezi stoly, se ozývá otázka: „Má tu někdo víc než sedm dětí?“ Většina konferencí by takovou poznámku považovala za nepatřičnou, ale na NatalConu, setkání příznivců pronatalismu, jde o klíčové téma – porodnost. A právě to je podle účastníků jeden z největších problémů současné civilizace.

Více souvisejících

děti Čína Geneticky modifikování lidí

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Ilustrační fotografie.

Prvomájová předpověď počasí. Oproti středě se oteplí

Květen začíná jako každý rok státním svátkem a dnem volna. O to více zajímá lidi předpověď počasí na první den pátého kalendářního měsíce. Letos je více než příznivá, vyplývá z informací od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

Tramvaje

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí

Nejen na obchody mají vliv státní svátky, včetně těch květnových, které jsou již opravdu za rohem. První z volných svátečních dní přijde na řadu již zítra. Zatímco obchody mohou ve čtvrtek fungovat bez omezení, například provoz městské hromadné dopravy v Praze bude omezený. 

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Počasí už na jaře láká na vodu. Stav na řekách ani po zimě není ideální

Pěkné počasí a volno může podle meteorologů v nadcházejících dnech lákat na vodu. Po zimě, která byla na zásoby sněhu poměrně chudá, jsou ale průtoky v řekách většinou podprůměrné. Přesto se najdou místa, kam je možné na vodu vyrazit. V sobotu například poteče více vody z VD Pastviny na Divoké Orlici. 

včera

včera

včera

včera

Španělsko, ilustrační foto

Blackout ve Španělsku nezpůsobil jen ekonomické škody. Vyžádal si i mrtvé

Nejméně tři lidé zemřeli ve španělské obci Taboadela v důsledku rozsáhlého výpadku proudu, který v pondělí ochromil velkou část Španělska a Portugalska. Podle španělské Civilní gardy, která informaci potvrdila pro BBC, šlo o členy jedné rodiny – manželský pár a jejich dospělého syna. Případ vyvolal značný rozruch, neboť další úmrtí z různých částí země jsou rovněž předmětem šetření.

včera

Charles de Gaulle (vpravo)

Evropa a vojenská cvičení. Proč nezvládáme to, co Britové dělají už staletí?

Britské královské námořnictvo se zapojilo do klíčového vojenského cvičení na rozhraní Jihočínského moře – v prostoru, který je dnes epicentrem globálního soupeření. Zatímco Londýn dlouhodobě udržuje aktivní přítomnost tisíce mil od evropských břehů, kontinentální Evropa stále váhá. Chybí jí jednotný postoj i ochota jednat v prostoru, na němž přitom závisí budoucnost její ekonomické prosperity.

včera

Donald Trump

Projev Trumpa plný lží? Pochvaly si vycucal z prstu, ukázal fact check

Prezident Donald Trump na mítinku v Michiganu oslavil prvních 100 dní svého druhého funkčního období, které podle jeho slov bylo „nejúspěšnějších v dějinách naší země – podle mnoha, mnoha lidí“. Ve svém projevu chválil boj proti nelegální migraci, snahu o návrat pracovních míst do USA a konec „inflační noční můry“. Odborníci z BBC Verify se však rozhodli ověřit jeho hlavní tvrzení – a zjistili, že mnohá z nich neodpovídají skutečnosti.

včera

Čína, ilustrační foto

Čína se Trumpovi směje. Jak na ni ale skutečně dopadá obchodní válka?

Pokud v Číně vyslovíte jméno Donald Trump, na veletrzích a v halách velkoobchodníků se často ozve pobavený smích. Americký prezident a jeho cla ve výši až 145 % v čínských obchodních kruzích pode BBC nevzbudily strach. Naopak, staly se předmětem posměchu na sociálních sítích, kde se virálně šíří memy a videa. Některá z nich zobrazují pomocí umělé inteligence Trumpa, viceprezidenta J. D. Vance a technologického magnáta Elona Muska, jak montují boty a iPhony na montážních linkách.

včera

Kybernetická bezpečnost

Vyměníme soukromí za bezpečí? I bez sběru dat lze čelit kyberhrozbám, není to ale lehké, upozorňuje Půčková

Rozhodnutí Městského soudu v Praze, které zpochybňuje plošné uchovávání provozních a lokalizačních dat, vyvolalo debatu o rovnováze mezi ochranou soukromí a bezpečností. Expertka na kyberkriminalitu a vyšetřovatelka Eliška Půčková pro EuroZprávy.cz upozornila, že bez plošného sběru dat lze kyberhrozby odhalit, ale za cenu vyšších nároků na preciznost a právní jistotu.

včera

Armáda Indie

Svět na prahu nové války: Jaderné mocnosti zaútočí do 36 hodin, tvrdí zpravodajci

Napětí mezi Indií a Pákistánem, dvěma jadernými mocnostmi Jižní Asie, se během posledních hodin dramaticky vystupňovalo poté, co pákistánský ministr informací Attaullah Tarar v noci na středu oznámil, že jeho země má „důvěryhodné zpravodajské informace“ o plánované indické vojenské akci v nejbližších 24 až 36 hodinách. Podle něj se Indie chystá zahájit útok, přičemž bližší detaily nesdělil.

včera

včera

Ursula von der Leyenová

Von der Leyenová Trumpovi rázně vzkázala, co svými cly způsobil

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se v úterý ostře vymezila vůči americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a jeho obchodní a zahraničněpolitické agendě. V projevu na sjezdu Evropské lidové strany (EPP) ve španělské Valencii varovala, že „nepředvídatelná celní politika americké administrativy“ uvrhne do problémů nejen Evropskou unii, ale celý svět.

včera

Donald Trump

Chtěl bych být papežem, prohlásil Trump

Americký prezident Donald Trump opět pobavil veřejnost svým nezvyklým výrokem. Tentokrát se nechal slyšet, že by rád stanul v čele katolické církve. „Chtěl bych být papežem,“ prohlásil s úsměvem při rozhovoru s novinářem. Vzápětí však dodal, že má i jiný návrh, kdo by mohl skutečně nahradit nedávno zesnulého papeže Františka.

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Za zabíjení Rusů body, za ty nové vybavení. Ukrajinská armáda udělala z války hru

Ukrajinská armáda se rozhodla zavést netradiční systém motivace svých vojáků. Odměňuje je herními body za ničení ruské techniky i zabité vojáky. Za nasbírané body si pak jednotky mohou pořídit nové drony a vojenské technologie, které si samy vyberou. Cílem systému je nejen zvýšit efektivitu boje, ale také obejít zdlouhavé byrokratické procesy při nákupu výzbroje.

včera

Vědci zveřejnili dosud nejdetailnější snímek Slunce

Vědci představili první snímek Slunce, který pořídil největší sluneční dalekohled na světě – americký Daniel K. Inouye Solar Telescope. Nově pořízený obraz zachycuje povrch naší hvězdy s nebývalou přesností a ukazuje složitou dynamiku Slunce v ohromujících detailech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy