Čínská vláda dnes nařídila dočasně zastavit práci lékařského týmu, který tvrdí, že geneticky modifikoval lidská embrya, z nichž se narodila dvojčata. Pokud se tvrzení týmu potvrdí, půjde o první geneticky modifikované děti na světě. Informovala o tom agentura AP. Postup čínských vědců kritizovala i řada jejich kolegů jako neetický a nezodpovědný.
Náměstek čínského ministra pro vědu a technologii Sü Nan-pching sdělil státní televizi CCTV, že jeho ministerstvo jednoznačně odmítá počínání vědců, kteří na začátku listopadu údajně umožnili přijít na svět dvěma holčičkám s pozměněným genetickým kódem. Sü označil činnost tohoto týmu za nezákonnou a nepřijatelnou. Dodal, že bylo zahájeno vyšetřování, aniž upřesnil, jaká konkrétní opatření byla přijata.
Výzkumník Che Ťien-kchuej tvrdí, že využil takzvanou techniku CRISPR/Cas9, která umožňuje výměnu defektního genu. Vědec se zaměřil na receptor CCR5, který umožňuje vstup viru HIV do buňky. Che tvrdí, že narozená dvojčata mají díky jeho modifikaci nižší riziko nákazy virem HIV způsobujícím syndrom získaného selhání imunity (AIDS).
V rámci výzkumu provedlo už více vědců genetickou editaci lidských embryí, ale upravená embrya nechali vyvíjet jen krátce v laboratorních podmínkách, na rozdíl od Che, který taková embrya podle svých slov použil při umělém oplodnění několika žen.
Skupina 14 předních vědců, která se tento týden sešla v Hongkongu na mezinárodní konferenci o genovém přepisování, v úterním prohlášení uvedla, že je nezodpovědné provádět pokusy na vajíčkách, spermiích a embryích, neboť dosud nemáme dostatečné množství informací o rizicích a bezpečnosti. Vědci na konferenci byli otřeseni tvrzením čínského vědce, že pomohl vytvořit první genově upravené děti na světě. Účastníci konference následně vyzvali k nezávislému vyšetření toho, co čínský vědec ve středu na konferenci prezentoval.
Dosud chybí nezávislé potvrzení toho, co Che tvrdí, že udělal. Vědec měl dnes znovu vystoupit na konferenci, ale mezitím opustil Hongkong a přes svého mluvčího vzkázal, že "zůstane v Číně, své rodné zemi, a bude plně spolupracovat na veškerém vyšetřování své práce". Také prý "uvolní základní data pro posouzení třetí stranou".
Několik předních vědců uvedlo, že případ ukázal, že tento vědecký obor přestal mít schopnost sám sebe kontrolovat a že je zapotřebí přijmout přísnější principy a pravidla. "Lze očekávat, že vědecká obec bude pravidla respektovat," uvedl David Baltimore, laureát Nobelovy ceny z kalifornského technologického institutu, který předsedal na konferenci vědeckému panelu.
Už nyní existují pravidla, která měla zabránit tomu, co Che říká, že udělal, uvedla právnička, expertka na bioetiku a organizátorka konference Alta Charová z univerzity ve Wisconsinu. "Myslím, že pochybil on, ne vědecká komunita," řekla Charová.
O genetickém přepisu pro reprodukční účely lze možná uvažovat v budoucnu, "ale pouze tehdy, když k tomu bude pádný lékařský důvod" a po jednoznačném posouzení rizik a výhod, uvedl Victor Dzau, předseda americké Národní lékařské akademie, která byla jedním ze sponzorů konference.
1. listopadu 2024 16:19
"Nezájem." Čína se konečně vyjádřila k nasazení severokorejských vojáků na Ukrajině
Související
V Brně někdo odložil novorozence. Policie shání svědky a matku dítěte
Švédsko zkouší nemožné? Školy dostanou úkol, jde o zdraví
děti , Čína , Geneticky modifikování lidí
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Americké volby jako obrovská bezpečnostní operace. Barikády jsou kolem sídel kandidátů i soukromých podniků
před 35 minutami
Američané nevolí jen prezidenta. Rozhodují o politické budoucnosti země
před 1 hodinou
Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa
před 1 hodinou
Rusko přišlo s bizarní teorií, proč v Moldavsku vyhrála prozápadní prezidentka
před 2 hodinami
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
před 2 hodinami
Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu
před 3 hodinami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 3 hodinami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 4 hodinami
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 4 hodinami
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 4 hodinami
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 4 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 5 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 5 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 6 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 7 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
Zanedlouho bude jasné, kdo z dvojice Kamala Harrisová a Donald Trump obsadí místo v Oválné pracovně Bílého domu. Docent Jeffrey Alan Smith z Katedry anglistiky a amerikanistiky brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz vylíčil, jak se liší kampaně obou kandidátů – a co jejich zvolení může (nejen) pro USA znamenat.
Zdroj: Jakub Jurek