Austrálie uznala západní Jeruzalém za metropoli Izraele, Palestinci se bouří

Australská vláda se rozhodla oficiálně uznat západní Jeruzalém za hlavní město Izraele. Zatím tam však nehodlá přesunovat svou ambasádu z Tel Avivu. Oznámil to dnes australský premiér Scott Morrison. Podle serveru BBC rovněž uvedl, že Austrálie uznává touhu Palestinců po vytvoření státu s hlavním městem ve východním Jeruzalému.

Otázka Jeruzaléma je jedním z nejožehavějších bodů palestinsko-izraelského konfliktu. Zatímco Izrael považuje Jeruzalém za nedělitelné hlavní město, Palestinci chtějí, aby se jeho převážně arabsky mluvící východní část stala hlavním městem budoucího palestinského státu.

Izraelské ministerstvo zahraničí, které nemá ministra a spadá přímo pod premiéra Benjamina Netanjahua, zveřejnilo pouze krátkou reakci na australský krok. Samotné uznání nijak nekomentovalo, rozhodnutí Canberry otevřít v Jeruzalémě úřad, který se bude zabývat obrannými a obchodními záležitostmi, označilo za "krok správným směrem". Izraelská diplomacie rovněž uvítala australský postoj "k sankcím proti Íránu a vytrvalou podporu, kterou Austrálie poskytuje Izraeli na půdě OSN i v boji s antisemitismem".

List The Times of Israel nicméně citoval nejmenovaný izraelský zdroj, podle kterého byl židovský stát australským rozhodnutí zklamán, protože uznání se týkalo jen západního Jeruzaléma. "Australské rozhodnutí nás zklamalo... Morrison došel jen na půl cesty. Je to krok správným směrem, ale čekali jsme víc," řekl tento zdroj.

Rozhodnutí ihned kritizovali Palestinci. Bývalý palestinský mírový vyjednávač a člen vedení Organizace pro osvobození Palestiny Saíb Irikát australský krok označil za "nezodpovědný". Irikát odmítl tvrzení, že rozhodnutí napomůže dvoustátnímu řešení. Canberra podle něj odmítá uznat Palestinu jako stát, hlasuje proti palestinskému právu na sebeurčení a nadále obchoduje s izraelskými osadami na okupovaném Západním břehu.

Dr. Saeb Erekat on Australia's Recognition of West Jerusalem as Israel's Capital: All of Jerusalem remains a final status issue for negotiations, while East Jerusalem, under international law, is an integral part of the occupied Palestinian territory. https://t.co/IEC0GlJvnL pic.twitter.com/vyTAyDEBQ8

— Palestine PLO-NAD (@nadplo) 15. prosince 2018

Otázka Jeruzaléma je jedním z nejožehavějších bodů palestinsko-izraelského konfliktu. Zatímco Izrael považuje Jeruzalém za nedělitelné hlavní město, Palestinci chtějí, aby se jeho převážně arabsky mluvící východní část stala hlavním městem budoucího palestinského státu.

Izrael obsadil východní Jeruzalém v šestidenní válce v roce 1967 a v červenci 1980 prohlásil Jeruzalém v rozporu s rezolucemi OSN za své "věčné a nedělitelné hlavní město". Anexi mezinárodní společenství neuznává s tím, že konečný status města by se měl vyřešit jednáním. Vzhledem k této nedořešené otázce se drtivá většina ambasád nachází v Tel Avivu. Americký prezident Donald Trump loni v prosinci oznámil, že USA uznávají Jeruzalém jako izraelskou metropoli; letos v květnu Američané oficiálně přemístili své velvyslanectví z Tel Avivu a Spojené státy se staly první zemí světa s ambasádou v Jeruzalémě.

Související

Policie Austrálie

Pobodal 16 lidí za pouhé tři minuty. Vrah v Austrálii zabil i batole

Joel Cauchi potřeboval podle BBC pouhé tři minuty na to, aby smrtelně pobodal šest lidí a dalších deset zranil během vražedného běsnění v oblíbeném nákupním centru v Sydney. Podrobnosti hrůzného řádění odhalilo vyšetřování útoku, které probíhá před soudem Nového Jižního Walesu.

Více souvisejících

Austrálie Jeruzalém Scott Morrison (australský premiér) Izrael palestina

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy