Americké úřady se budou snažit usnadnit dodávky humanitární pomoci do Severní Koreje. Mohly by přehodnotit i zákaz cestování do KLDR, který v současnosti platí pro většinu amerických občanů. Podle agentury Reuters a televize CNN to dnes prohlásil americký zmocněnec pro KLDR Stephen Biegun po příletu na čtyřdenní návštěvu Jižní Koreje. V zemi má jednat především o tom, jak dosáhnout pokroku v otázce jaderného odzbrojení KLDR.
Washington vydal zákaz cestování do Severní Koreje pro své občany krátce po loňské smrti amerického studenta Otta Warmbiera, který byl v KLDR zatčen za krádež propagačního plakátu z hotelu. Do vlasti se vrátil po 17 měsících v kómatu s těžce poškozeným mozkem a za několik dní zemřel. Američané mohou do KLDR cestovat pouze v případě, že jejich návštěva KLDR je v národním zájmu USA, případně jde-li o novináře cestující za reportážemi či o představitele Červeného kříže, píše CNN.
Biegun dnes připustil, že zákaz cestování většiny amerických občanů do KLDR - kvůli kterému musejí američtí humanitární pracovníci před cestou do Severní Koreje žádat ministerstvo zahraničí o zvláštní povolení - mohl mít dopad na dodávky humanitární pomoci. Zákaz cestování Američanů do KLDR bude počátkem příštího roku předmětem diskusí, slíbil Biegun.
Podle amerického zmocněnce stojí za ochotou amerických úřadů přehodnotit zákaz cestování vstřícný severokorejský postoj v případu Američana, který v říjnu nelegálně vstoupil na severokorejské území a bez dlouhého zadržování byl následně vyhoštěn do své vlasti. "KLDR řešila případ amerického občana rychle a uvážlivě, což zvýšilo důvěru amerických úřadů ohledně bezpečnosti Američanů cestujících do KLDR," prohlásil Biegun.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un se letos vydal na cestu diplomacie a v červnu v Singapuru se při historickém summitu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem zavázal k jadernému odzbrojení. Práce na denuklearizaci ale od té doby příliš nepokročila. Biegun bude v nadcházejících dnech jednat o harmonogramu rozhovorů o jaderném odzbrojení KLDR, uvedl nejmenovaný zdroj v Soulu. Ve čtvrtek ho čeká setkání s jeho jihokorejským protějškem a v pátek se sejde s jihokorejským ministrem pro sjednocení.
Severní Korea kvůli svým jaderným a raketovým zbrojním programům čelí sankcím, které na ni uvalila RB OSN i některé jednotlivé země, včetně Spojených států. Washington v uplynulém roce opakovaně naléhal na ostatní země, aby sankce bezvýhradně dodržovaly. To mělo za následek, že i dodávky humanitární pomoci Severní Koreji se v letošním roce prakticky zastavily, napsala agentura Reuters.
Mezinárodní sankce sice humanitární činnost v KLDR nezakazují, omezují ale například bankovní transakce s Pchjongjangem a dopravu zboží do KLDR, které jsou pro dodávky humanitární pomoci potřeba. "Počátkem příštího roku budu jednat s americkými humanitárními organizacemi o tom, jak lépe zajistit dodávky pomoci," řekl dnes rovněž Biegun v Soulu novinářům. Spojené státy podle něj ve spolupráci s OSN zváží, jakým způsobem udělovat výjimky ze sankcí s cílem co nejefektivnějšího zajištění humanitární pomoci KLDR.
Související
Biegun: USA nemají informace ohledně ruské intervence v Bělorusku
Pompeův náměstek Biegun jede do Ruska, Litvy a na Ukrajinu
Stephen Biegun (diplomat) , Severní Korea (KLDR) , Jižní Korea , USA (Spojené státy americké) , humanitární pomoc , Otto Warmbier (student zadržený v KLDR)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 2 hodinami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 3 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 4 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 5 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 6 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 6 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 7 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 7 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 8 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 8 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 8 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 8 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 8 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 9 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 9 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 10 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 10 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 11 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 11 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák