Co bude po rezignaci Mattise? Trumpa držel na uzdě. Spojenci v Asii a Tichomoří trnou hrůzou

Náhlá rezignace amerického ministra obrany Jamese Mattise vzbudila obavy mezi spojenci v Asii a Tichomoří. Tamní vládní představitelé a analytici oceňují snahu penzionovaného generála o budování vzájemné důvěry a mírnění izolacionistických sklonů šéfa americké administrativy Donalda Trumpa, uvedla dnes agentura Reuters.

Region, který zahrnuje pevné spojence Spojených států Japonsko, Jižní Koreu a Austrálii, je domovem některých celosvětově významných ohnisek nestability. Obavy tam vyvolává především vysoce napjatá situace na Korejském poloostrově a militarizace Jihočínského moře.

Mattis, který pečoval o tradiční americká spojenectví, řekl, že odchází kvůli neshodám s prezidentem Trumpem ohledně zahraniční politiky. Jednou z nich bylo překvapivé Trumpovo rozhodnutí, oznámené tento týden, stáhnout americké vojáky ze Sýrie a zřejmě i zahájení odchodu části amerických jednotek z Afghánistánu.

"Obecně byl považován za jednoho z dospělých členů Trumpovy administrativy," řekl australský senátor Jim Molan novinám The Australian. Uvedl také, že jeho odchod je znepokojivý, protože se tím rozhodování Spojených států stane ještě "mnohem více nepředvídatelné.

I spoke to @RadioLukeGrant on @2GB873 last night about @realDonaldTrump announcing US withdrawal from Syria. #auspol https://t.co/aWxLuC0MdL

— Senator Jim Molan (@JimMolan) 21. prosince 2018

Mattis byl kritikem čím dál silnější přítomnosti Číny v Jihočínském moři, ale zároveň dbal na to, aby napětí nepřerostlo v otevřený konflikt. "Byl představitelem kontinuity a otvíračem dveří do americké administrativy, na něhož se nejvíce spoléhalo, že bude krotit Trumpovy instinkty, které jsou daleko více izolacionistické a jasně skeptické vůči... spojeneckým závazkům," řekl zahraničněpolitický analytik z australské univerzity La Trobe.

S Mattisovou rezignací ztratila rovněž Austrálie klíčového spojence v Trumpově administrativě. Nejmenovaný zdroj z americké diplomacie sdělil, že "Austrálie si vždy s Mattisem dobře rozuměla".

Austrálie má zhruba 800 vojáků na Blízkém východě, nejvíce v Iráku, kde od roku 2014 bojují proti radikálům z organizace Islámský stát (IS), a v Afghánistánu, kde jsou součástí mezinárodní koalice bojující tam už od roku 2001 proti radikálnímu hnutí Tálibán.

Trump ve středu oznámil stažení amerických vojsk ze Sýrie. Americký vládní činitel navíc ve čtvrtek řekl, že Trump se chystá stáhnout alespoň 5000 ze 14.000 amerických vojáků v Afghánistánu. Mattis naopak obhajoval silnou vojenskou přítomnost USA, která by podpořila v Sýrii mírové rozhovory.

Vojenský analytik z Federace amerických vědců Adam Mount řekl, že Mattisův postup v otázce Severní Koreje byl předvídatelný a významně pomáhal vyhnout se válce. "Mattis vyléval vodu z pomyslné lodi spojenectví nabouranou nevypočitatelným prezidentem, zlepšoval vztahy se Severní Koreou a čím dál asertivnější Čínou," řekl Mount. "Jeho snažení udrželo spojenectví na hladině, ale bude muset být vyřešena spousta problémů, aby zůstalo pevné," dodal.

Související

Pete Hegseth

Trumpův muž pro Pentagon. Ministrem obrany má být moderátor Fox News

Budoucí americký prezident Donald Trump jmenoval ministrem obrany svého oblíbence Peta Hegsetha. Opozice má z jeho přístupu obavy, neboť existuje riziko, že se pokusí tradičně neutrální armádu politizovat a dostat na svou stranu tak, ať mu pomáhá s likvidací seznamu nepřátel. Lidé z Trumpova okolí jsou k jeho výběru údajně rovněž skeptičtí.  
Donald Trump

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

Více souvisejících

Americká armáda (U.S. ARMY) Austrálie James Mattis USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy