Náhlá rezignace amerického ministra obrany Jamese Mattise vzbudila obavy mezi spojenci v Asii a Tichomoří. Tamní vládní představitelé a analytici oceňují snahu penzionovaného generála o budování vzájemné důvěry a mírnění izolacionistických sklonů šéfa americké administrativy Donalda Trumpa, uvedla dnes agentura Reuters.
Region, který zahrnuje pevné spojence Spojených států Japonsko, Jižní Koreu a Austrálii, je domovem některých celosvětově významných ohnisek nestability. Obavy tam vyvolává především vysoce napjatá situace na Korejském poloostrově a militarizace Jihočínského moře.
Mattis, který pečoval o tradiční americká spojenectví, řekl, že odchází kvůli neshodám s prezidentem Trumpem ohledně zahraniční politiky. Jednou z nich bylo překvapivé Trumpovo rozhodnutí, oznámené tento týden, stáhnout americké vojáky ze Sýrie a zřejmě i zahájení odchodu části amerických jednotek z Afghánistánu.
"Obecně byl považován za jednoho z dospělých členů Trumpovy administrativy," řekl australský senátor Jim Molan novinám The Australian. Uvedl také, že jeho odchod je znepokojivý, protože se tím rozhodování Spojených států stane ještě "mnohem více nepředvídatelné.
I spoke to @RadioLukeGrant on @2GB873 last night about @realDonaldTrump announcing US withdrawal from Syria. #auspol https://t.co/aWxLuC0MdL
— Senator Jim Molan (@JimMolan) 21. prosince 2018
Mattis byl kritikem čím dál silnější přítomnosti Číny v Jihočínském moři, ale zároveň dbal na to, aby napětí nepřerostlo v otevřený konflikt. "Byl představitelem kontinuity a otvíračem dveří do americké administrativy, na něhož se nejvíce spoléhalo, že bude krotit Trumpovy instinkty, které jsou daleko více izolacionistické a jasně skeptické vůči... spojeneckým závazkům," řekl zahraničněpolitický analytik z australské univerzity La Trobe.
S Mattisovou rezignací ztratila rovněž Austrálie klíčového spojence v Trumpově administrativě. Nejmenovaný zdroj z americké diplomacie sdělil, že "Austrálie si vždy s Mattisem dobře rozuměla".
Austrálie má zhruba 800 vojáků na Blízkém východě, nejvíce v Iráku, kde od roku 2014 bojují proti radikálům z organizace Islámský stát (IS), a v Afghánistánu, kde jsou součástí mezinárodní koalice bojující tam už od roku 2001 proti radikálnímu hnutí Tálibán.
Trump ve středu oznámil stažení amerických vojsk ze Sýrie. Americký vládní činitel navíc ve čtvrtek řekl, že Trump se chystá stáhnout alespoň 5000 ze 14.000 amerických vojáků v Afghánistánu. Mattis naopak obhajoval silnou vojenskou přítomnost USA, která by podpořila v Sýrii mírové rozhovory.
Vojenský analytik z Federace amerických vědců Adam Mount řekl, že Mattisův postup v otázce Severní Koreje byl předvídatelný a významně pomáhal vyhnout se válce. "Mattis vyléval vodu z pomyslné lodi spojenectví nabouranou nevypočitatelným prezidentem, zlepšoval vztahy se Severní Koreou a čím dál asertivnější Čínou," řekl Mount. "Jeho snažení udrželo spojenectví na hladině, ale bude muset být vyřešena spousta problémů, aby zůstalo pevné," dodal.
1. listopadu 2024 16:19
"Nezájem." Čína se konečně vyjádřila k nasazení severokorejských vojáků na Ukrajině
Související
Blízký východ na pomezí války. Irák kvůli Izraeli vyhrožuje útokem na americké základny
Stažení amerických vojáků z Iráku způsobí rozšíření íránského vlivu
Americká armáda (U.S. ARMY) , Austrálie , James Mattis , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 10 minutami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 38 minutami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 2 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák