Teroristická hrozba v roce 2019: Největší nebezpečí nepochází z Blízkého východu

V roce 2018 byl terorismus jednoznačně na ústupu v kontrastu s předchozími lety. Velký podíl na tom měla porážka Islámského státu. Rok 2019 však může přinést další kolo teroristických útoků v Evropě a jinde. Magazín Foreign Policy varuje, že teroristická hrozba tentokráte nepochází z Blízkého východu, ale z post-sovětských republik ve střední Asii.

Už během války s Islámským státem se začaly objevovat kontury tohoto trendu, kdy rusky mluvící muslimští radikálové z post-sovětských republik či Ruska se stávaly jedněmi z nejangažovanějších a nejradikálnějších bojovníků, které měla teroristická organizace k dispozici. Zahraniční bojovníci z Uzbekistánu, Kyrgyzstánu, Tádžikistán či Turkestánu byli nasazováni do těch nejtěžších bojů a byli mezi prvními, kdo se hlásil do sebevražedných akcí.

Byli to též obyvatelé těchto zemí, kteří v minulých letech stáli za některými smrtící útoky. Osamělí vlci, kteří spáchali uskutečnili útoky nákladovými vozy v New Yorku a Stockholmu byli uzbekistánského původu. Bombový útok na istanbulském letišti byl spáchán skupinou rusky mluvících jedinců z post-sovětských republik a silvestrovský masakr v istanbulském klubu na začátku roku 2017, který šokoval celý svět, byl spáchán uzbekistánským nájemným vrahem.

Muslimští radikálové z post-sovětských republik jsou zocelení bojem s domovskými autoritářskými režimy a díky svým zkušenostem jsou vyhledávanými bojovníky všemi teroristickými skupinami. Konflikty na Blízkém východě jim poskytly příležitost k jejich praktickému využití, k získání výdělku, svobody i životního smyslu. Odhaduje se, že okolo 8500 lidí z post-sovětských republik odešlo bojovat za IS do Sýrie a Iráku.

Porážka IS, zinscenovaná z velké části Západem, jejich sny o islámském chalífátu zničila. Je zcela pravděpodobné, že tito bojovníci svůj hněv obrátí právě tímto směrem. Ahmed Chataev, velitel ruské sekce IS a strůjce útoků na letišti v Istanbulu, původně plánoval, že napadne západní cíle. Dá se očekávat, že nyní budou mít tito radikálové dostatek důvodů, proč plánovat své útoky právě na Západě.

 

Jejich hrozbu není omezena jen na Západ, ale týká se i Ruska, které vzhledem k rozsáhlé populaci ekonomických migrantů z post-sovětských oblastí a jazykové i geografické dostupnosti představuje jeden z prvních terčů, kde by mohli tito bojovníci zaútočit. Právě obavu z navrátivších rusky mluvících bojovníků uvádí Rusko jako jeden z hlavních důvodů, proč se zapojilo do války v Sýrii. Svým angažmá na straně sunnitskými radikály nenáviděného Bašára Al-Asada se však stalo ještě větším terčem než bylo předtím.

Radikálové z post-sovětských republik mají nad svými „bratry“ z blízkovýchodních států obrovskou výhodu v tom, že jsou zatím spíše podceňovanou hrozbou z hlediska bezpečnostních služeb. Je pro ně mnohonásobně lehčí odcestovat do jiných zemí, aniž by se museli příliš obávat pečlivému dohledu, který je aplikován na blízkovýchodní radikály.

Západ zatím nepůsobí, že by byl na tuto hrozbu připraven. Většina programů na boj proti terorismu se zaměřuje na arabský svět- Ruština je v porovnání s arabštinou poměrně málo vyučována a existuje silný nedostatek specialistů na post-sovětské republiky. Zatímco bezpečnostní služby dokáží docela efektivně eliminovat arabsky či anglicky psanou extremistickou propagandu džihádistů na internetu, v případě té ruské mají velké limity.

Aby Západ mohl účinně proti bojovat, bude muset dle Foreign Policy jednoznačně navázat spolupráci s Ruskem a vládami post-sovětských republik. Vzhledem k dnešnímu napětí mezi Západem a Ruskem se však nedá čekat, že by k tomu došlo v brzké době a že by taková spolupráce měla dostatečnou hloubku. V případě vlád post-sovětských republik může být značným problémem nízká kvalita jejich informačních zpráv, kdy domácí opozice často bývá z politických důvodů považována inherentně za teroristy, i když je zcela mírumilovná.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Terorismus uzbekistán Asie Rusko

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 5 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy