V průběhu prosince zadrželi Číňané třináct kanadských občanů. Podle většiny komentátorů se jednalo o odvetu za zadržení Meng Wan-čou, finanční ředitelky společnosti Huawei, kanadskými úřady. O tom, proč právě na Kanadu dopadne odplata Pekingu, přestože Ottawa jednala v souladu s mezinárodními smlouvami na žádost Washingtonu, napsal pro americký magazín odborník na Čínu Uday Khanapurkar.
Uday Khanapurkar je výzkumníkem na Institutu pro čínská studia v Novém Dillí. Jeho analýzu zveřejnil magazín The Diplomat, který se zabývá děním v oblasti Asie a Pacifiku. Čínské úřady podle kanadského ministerstva zahraničí od prvního prosince 2018 zadržely třináct kanadských občanů. Osm z nich již bylo propuštěno, kroky Pekingu jsou však vnímány jako jednoznačná odplata za zadržení Meng Wan-čou, která je finanční ředitelkou společnosti Huawei a zároveň dcerou jejího zakladatele.
Podle Khanapurkara nicméně „trápení Kanady pravděpodobně potrvá a může se ještě zhoršit.“ A to přesto, že Ottawské úřady pouze v souladu se smlouvou o vydávání, kterou mají uzavřenu s Washingtonem, zadrželi ženu na přímou žádost Spojených států. (Důvodem žádosti o zadržení mělo být obcházení protiíránských sankcí ze strany společnosti.) Mohou za to dva faktory.
Prvním je podle výzkumníka pozice společnosti Huawei v Číně. Ta je zdrojem národní hrdosti, a pro vládu v Pekingu je proto důležité udržet její status. Proto se uchyluje k taktice, která je v mezinárodních vztazích známá jako „costly signaling“. Velmi zjednodušeně řečeno jde o to odradit aktéry od nějakého jednání pomocí hrozby ex-post opatření. V tomto případě se „Čína zavázala ke zhoršení bilaterálních jednání s Kanadou,“ pokud by mělo dojít k vydání Meng Wan-čou do Spojených států.
Druhým faktorem, kvůli kterému je podle Khanapurkara hlavním cílem odplaty Kanada, jsou napjaté vztahy mezi Pekingem a Washingtonem. Čína usiluje o to vyřešit pokračující obchodní spory s USA. Vláda v Pekingu se obává, že by otřesy způsobené dalším zhoršením vztahů, mohly poškodit její ekonomiku. Proto zaměřuje odvetná opatření na Kanadu místo na Spojené státy. „Pokud by nebylo této hrozby, byla by Kanada jen stěží primárním cílem čínského jednání,“ myslí si výzkumník.
Čína má navíc v potenciálním diplomaticko-ekonomickém konfliktu s Kanadou výhodu. Není na vzájemných obchodních vztazích zdaleka tak závislá, jako v případě USA. V roce 2017 představoval kanadský import z Číny 12,6 % z celkového objemu dovozu. Peking naopak z Kanady dovážel jen 1,1 %. Číňané také nejsou závislí na žádných surovinách kanadské provenience. „Pouze v případě řepkového oleje je Kanada největším dovozcem, ale této suroviny produkuje Čína sama obrovské množství,“ dodává Khanapurkara. Ani investice Pekingu v Kanadě nejsou v porovnání s dalšími zeměmi nijak vysoké. V letech 2016 až 2017 představovaly pouhé 2 % z celku.
Podle Udaye by Kanadu v případě vydání Wan-čou do USA, mohla od odvety ochránit jen silná reakce mezinárodní komunity, která by „vyjádřila neochvějný závazek k vládě práva a svázala reputaci Číny v dlouhodobém horizontu s jejím chováním.“ Takové podpory se však zatím Ottawě nedostává.
Související
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
Čína , Kanada , Meng Wan-čou (Huawei) , Huawei , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák