V průběhu prosince zadrželi Číňané třináct kanadských občanů. Podle většiny komentátorů se jednalo o odvetu za zadržení Meng Wan-čou, finanční ředitelky společnosti Huawei, kanadskými úřady. O tom, proč právě na Kanadu dopadne odplata Pekingu, přestože Ottawa jednala v souladu s mezinárodními smlouvami na žádost Washingtonu, napsal pro americký magazín odborník na Čínu Uday Khanapurkar.
Uday Khanapurkar je výzkumníkem na Institutu pro čínská studia v Novém Dillí. Jeho analýzu zveřejnil magazín The Diplomat, který se zabývá děním v oblasti Asie a Pacifiku. Čínské úřady podle kanadského ministerstva zahraničí od prvního prosince 2018 zadržely třináct kanadských občanů. Osm z nich již bylo propuštěno, kroky Pekingu jsou však vnímány jako jednoznačná odplata za zadržení Meng Wan-čou, která je finanční ředitelkou společnosti Huawei a zároveň dcerou jejího zakladatele.
Podle Khanapurkara nicméně „trápení Kanady pravděpodobně potrvá a může se ještě zhoršit.“ A to přesto, že Ottawské úřady pouze v souladu se smlouvou o vydávání, kterou mají uzavřenu s Washingtonem, zadrželi ženu na přímou žádost Spojených států. (Důvodem žádosti o zadržení mělo být obcházení protiíránských sankcí ze strany společnosti.) Mohou za to dva faktory.
Prvním je podle výzkumníka pozice společnosti Huawei v Číně. Ta je zdrojem národní hrdosti, a pro vládu v Pekingu je proto důležité udržet její status. Proto se uchyluje k taktice, která je v mezinárodních vztazích známá jako „costly signaling“. Velmi zjednodušeně řečeno jde o to odradit aktéry od nějakého jednání pomocí hrozby ex-post opatření. V tomto případě se „Čína zavázala ke zhoršení bilaterálních jednání s Kanadou,“ pokud by mělo dojít k vydání Meng Wan-čou do Spojených států.
Druhým faktorem, kvůli kterému je podle Khanapurkara hlavním cílem odplaty Kanada, jsou napjaté vztahy mezi Pekingem a Washingtonem. Čína usiluje o to vyřešit pokračující obchodní spory s USA. Vláda v Pekingu se obává, že by otřesy způsobené dalším zhoršením vztahů, mohly poškodit její ekonomiku. Proto zaměřuje odvetná opatření na Kanadu místo na Spojené státy. „Pokud by nebylo této hrozby, byla by Kanada jen stěží primárním cílem čínského jednání,“ myslí si výzkumník.
Čína má navíc v potenciálním diplomaticko-ekonomickém konfliktu s Kanadou výhodu. Není na vzájemných obchodních vztazích zdaleka tak závislá, jako v případě USA. V roce 2017 představoval kanadský import z Číny 12,6 % z celkového objemu dovozu. Peking naopak z Kanady dovážel jen 1,1 %. Číňané také nejsou závislí na žádných surovinách kanadské provenience. „Pouze v případě řepkového oleje je Kanada největším dovozcem, ale této suroviny produkuje Čína sama obrovské množství,“ dodává Khanapurkara. Ani investice Pekingu v Kanadě nejsou v porovnání s dalšími zeměmi nijak vysoké. V letech 2016 až 2017 představovaly pouhé 2 % z celku.
Podle Udaye by Kanadu v případě vydání Wan-čou do USA, mohla od odvety ochránit jen silná reakce mezinárodní komunity, která by „vyjádřila neochvějný závazek k vládě práva a svázala reputaci Číny v dlouhodobém horizontu s jejím chováním.“ Takové podpory se však zatím Ottawě nedostává.
1. listopadu 2024 16:19
"Nezájem." Čína se konečně vyjádřila k nasazení severokorejských vojáků na Ukrajině
Související
"Nezájem." Čína se konečně vyjádřila k nasazení severokorejských vojáků na Ukrajině
Němci odhalili čínskou špionku. Informace získávala na citlivém místě
Čína , Kanada , Meng Wan-čou (Huawei) , Huawei , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 37 minutami
Rusko přišlo s bizarní teorií, proč v Moldavsku vyhrála prozápadní prezidentka
před 1 hodinou
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
před 1 hodinou
Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu
před 2 hodinami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 2 hodinami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 3 hodinami
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 3 hodinami
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 3 hodinami
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 3 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 4 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 4 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 4 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 6 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
Policisté budou od pondělního večera pomáhat s odstřelem přemnožených divočáků v části Libereckého kraje. Informovalo o tom ministerstvo zemědělství. Důvodem je šíření afrického moru prsa. Odstřel bude probíhat v honitbách Rádlo na Jablonecku a Vratislavice na Liberecku až do 12. prosince. V ohraničeném území tak bude omezen volný pohyb osob.
Zdroj: Jan Hrabě