Denuklearizace KLDR? Jižní Korea nabídla Kimovi "odměnu"

Jihokorejský prezident Mun Če-in dnes vyzval KLDR, aby podnikla jasnější kroky v oblasti jaderného odzbrojení, které by Spojené státy mohly odměnit uvolněním restrikcí namířených proti severokorejskému režimu. Soul bude také prosazovat výjimky ze sankcí, které umožní obnovit pozastavenou hospodářskou spolupráci se severem, informovala agentura AP.

Mun řekl, že vyřešení severokorejské otázky závisí na tom, jak rychle bude Pchjongjang pokračovat v denuklearizaci a zda mu za to Washington recipročně vyjde vstříc v podobě uvolnění sankcí. Dodal, že tato témata budou v popředí očekávaného druhého summitu mezi Kimem a prezidentem Donaldem Trumpem.

"Severní Korea ví, že musí učinit jasné kroky vedoucí k denuklearizaci, aby byly odstraněny mezinárodní sankce. Spojené státy rovněž zjišťují, že je zapotřebí na tyto kroky KLDR odpovědět," řekl Mun.

"Vítáme úmysl Severní Koreje pokračovat (v denuklearizaci) bez podmínek a kompenzací. Má administrativa bude spolupracovat s mezinárodním společenstvím, včetně Spojených států, abychom co nejdříve vyřešili zbývající otázky, jako jsou mezinárodní sankce," dodal jihokorejský prezident.

Podle některých expertů by částečné uvolnění sankcí proti Pchjongjangu ještě předtím, než to schválí Washington, poškodilo vztahy Jižní Koreje se Spojenými státy. Jiní říkají, že Mun učinil pouze symbolické smířlivé gesto vůči Severní Koreji.

Mun hovořil jen několik dnů poté, co severokorejský vůdce Kim Čong-un v novoročním poselství sdělil, že je připraven obnovit dva hlavní zablokované projekty vzájemné spolupráce obou Korejí. Kim zároveň řekl, že je připraven vydat se "jinou cestou" v případě, že Spojené státy budou dále prosazovat jednostranné sankce vůči jeho režimu a stejně tak širší sankce uvalené Radou bezpečnosti OSN.

Zmíněnými dvěma společnými projekty jsou organizované zájezdy Jihokorejců do Diamantových hor, které leží v Severní Koreji poblíž společné hranice a společný průmyslový komplex Kesong. Oba projekty, které patřily ke klíčovým zdrojům valut pro KLDR, byly spolu s dalšími zastaveny v uplynulých letech kvůli napětí kolem severokorejského jaderného programu.

Liberální prezident Mun, který se ujal úřadu v roce 2017, provozuje kyvadlovou diplomacii, která USA a KLDR umožňuje vést jednání o jaderném odzbrojení a která pomohla zprostředkovat singapurský summit Trumpa s Kimem v červnu. Mun zároveň čelí kritice konzervativců v Jižní Koreji i ve Spojených státech, že severokorejskému režimu činí příliš velké ústupky a že mu pomáhá změkčit Amerikou zavedené sankce. Trump trvá na tom, že sankce budou zrušeny až ve chvíli, kdy se KLDR zcela vzdá jaderného programu.

Související

Mun Če-in

Jižní Korea a KLDR znovu obnovily přerušené "horké linky"

Soul a Pchjongjang obnovily "horké linky", přerušené před rokem. Oznámily to dnes tiskové agentury s odvoláním na komuniké z kanceláře jihokorejského prezidenta Mun Če-ina. Obnovení komunikačních kanálů od dnešního rána ohlásila také Severní Korea.

Více souvisejících

Mun Če-in Jižní Korea Severní Korea (KLDR) Jaderné zbraně Severokorejské zbraně sankce

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy