Austrálii zaplaví uprchlíci? Vládnoucí strana prohrála hlasování o migraci

Australská vládnoucí strana dnes utrpěla historickou porážku v parlamentu, když se opozici za pomoci menších stran a nezávislých kandidátů podařilo prosadit zákon, který usnadňuje nemocným žadatelům o azyl drženým v detenčních zařízeních na tichomořských ostrovech přístup do nemocnic na australské pevnině. Informovala o tom agentura AP.

Dolní parlamentní komora schválila poměrem 75 ku 74 hlasům dodatek zákona, podle něhož budou propříště místo úředníků rozhodovat sami lékaři o tom, kteří žadatelé o azyl mohou být přepraveni do Austrálie k lékařskému ošetření. Podle AP je pravděpodobné, že ve středu dodatek k zákonu schválí i Senát.

"Je skvělé sledovat, jak australský parlament konečně hlasuje pro lidskost," prohlásil kurdský novinář původem z Íránu Behrúz Búčání. Pobývá v australském detenčním táboře na ostrově Manus, který patří Papui-Nové Guineji, a za svou knihu popisující tamní zážitky dostal nedávno australskou literární cenu.

Konzervativní menšinová vláda premiéra Scotta Morrisona je však přesvědčena, že zákon narušuje přísnou migrační politiku Austrálie. Na základě této politiky jsou žadatelé o azyl zadržení při pokusu dosáhnout australských břehů posíláni do detenčních táborů, které Austrálie provozuje v ostrovních státech Nauru a Papua-Nová Guinea. Canberra argumentuje, že odrazováním migrantů od cesty do Austrálie snižuje počet úmrtí na moři a bojuje proti převáděčům.

Our border protection framework works. We stopped the boats, stopped the deaths at sea, closed the detention centres, removed all children from detention and from Nauru. Tonight Labor have demonstrated again they just don’t understand how to protect Australia’s borders.

— Scott Morrison (@ScottMorrisonMP) 12. února 2019

Organizace pro lidská práva i OSN dlouhodobě upozorňují na špatné podmínky, v nichž jsou migranti v táborech na ostrovech drženi. Podle lékařů nemají tyto tábory adekvátní zdravotnická zařízení.

Organizace Lékaři bez hranic loni v říjnu informovala o alarmujícím psychickém stavu migrantů. Uvedla, že za uplynulý rok měla v Nauru v péči mimo jiné 78 pacientů z řad migrantů, kteří se k jejím lékařům dostali kvůli sebepoškozování, pokusům o sebevraždu či sebevražedným myšlenkám. Situaci v táboře označila za zoufalou. Někteří žadatelé o azyl se v minulosti pokusili upálit, na protest se pořezali, spolykali chemikálie nebo si sešili ústa. Byly mezi nimi i děti ve věku sedmi až 12 let.

Tlak veřejnosti po zveřejnění těchto zpráv donutil australskou vládu k evakuaci více než stovky dětí a jejich rodin z Nauru na australskou pevninu. Obhájci lidských práv ale upozorňují, že podobné problémy se dál vyskytují zhruba u 1000 dospělých migrantů, kteří na ostrovech Nauru a Manus zůstávají, uvádí BBC.

Podle agentury AFP je to poprvé od roku 1929, co australská vláda prohrála hlasování v parlamentu o významném zákonu. Pro premiéra Morrisona je porážka tím nepříjemnější, že v průzkumech veřejného mínění před letošními parlamentními volbami jeho vládnoucí konzervativní koalice značně zaostává.

Související

Policie Austrálie

Pobodal 16 lidí za pouhé tři minuty. Vrah v Austrálii zabil i batole

Joel Cauchi potřeboval podle BBC pouhé tři minuty na to, aby smrtelně pobodal šest lidí a dalších deset zranil během vražedného běsnění v oblíbeném nákupním centru v Sydney. Podrobnosti hrůzného řádění odhalilo vyšetřování útoku, které probíhá před soudem Nového Jižního Walesu.

Více souvisejících

Austrálie migrace Scott Morrison (australský premiér) Lékaři bez hranic uprchlíci

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy