Čínská firma sledovala Ujgury 24 hodin denně. Citlivé údaje byly volně dostupné na internetu

Čínská bezpečnostní firma SenseNet nechala 24 hodin sledovat 2,5 miliónů Číňanů. Citlivé údaje byly volně dostupné na internetu, zjistil uznávaný nizozemský kybernetický výzkumník Victor Gevers. Případ odhaluje, jak rozšířené je v Číně sledování osob.

Databáze obsahovala uživatelské profily s informacemi, jako jsou jména, čísla průkazů totožnosti, datum vydání dokladu totožnosti, datum vypršení platnosti průkazu totožnosti, pohlaví, národnost, adresa bydliště, datum narození, fotografie či jméno zaměstnavatele, uvádí server ZDnet.

Ke každému sledovanému jedinci byl taktéž přisazen seznam souřadnic uvádějící, kde se zrovna nachází a kde zrovna byl. Databáze rovněž obsahovala seznam sledovacích zařízení a příslušných GPS souřadnic. Tyto údaje zřejmě označovali umístnění veřejných kamer, z nichž pocházely videa zachycující sledovaného jedince.

Výzkumník uvádí, že SenseNet vysílala 24 hodinový záznam takřka 6,7 miliónů GPS souřadnic. K údajům byly připsány popisná jména typu „ mešita“, „hotel“, „politická stanice“, „internetová kavárna“, které stanovovaly, kde byly asi umístěny veřejné kamery.

Gevers upozornil SenseNet, že jejich databáze je nezbezpečněná. Firma ji ihned zablokovala před nečínskými návštěvníky. Na otázky médií neodpovídá. Gevers nyní lituje svého činu a tvrdí, že by média měla sledovat a upozorňovat tyto případy porušování práva na soukromí.

SenseNet uvádí, že se specializuje na rozpoznávaní obličejů, zvláště pak v davu. Podle ZDnet je firma pravděpodobně vládní dodavatel, který úřadům napomáhá špehovat čínské občany, spíše než privátní subjekt prodávající svůj produkt jinému privátnímu subjektu. Jinak si nelze vysvětlit, že by privátní firma měla přístup k informacím dostupným jen pro policii.

Takřka všichni sledovaní jedinci byli příslušníci muslimské komunity Ujgurjů a údaje pocházeli z čínské provincie Sin-ťiang, kde většina z nich žije. Média o oblasti hovoří jako o jakési „digitální laboratoři“, kde Čína testuje sledovací systém „Velkého bratra“.

Sin-ťiang je prošpikován kamerami a monitorovacími kontrolními body, kde jsou lidé vystavěni policejním kontrolám včetně rentgenové inspekce. V hotelech, čerpacích stanicích a bankách jsou snímače obličeje. Kuchyňské nože bývají opatřeny QR kódy, které uvádí informace z průkazu totožnosti kupujícího, uvádí server The Quartz.

Čína zvýšenou pozornost věnovanou Ujgurům odůvodňuje tím, že muslimská komunita představuje bezpečností hrozbu Číně. Kromě islamistického radikalismu zmiňuje i separatistické tendence Ujgurů. Asi milión Ujgurů je v převýchovných táborech. Západ je označuje za koncentrační tábory a kritizuje Čínu, že prakticky provádí genocidu Ujgurů.

Jedna z nejostřejších kritik táborů přišla nicméně z Turecka. Ujgurové hovoří jazykem, který je příbuzný turečtině a turečtí muslimové je považují za své "bratry a sestry", kteří trpí pod útlakem ateistického režimu. Turecko oficiálně vyzvalo Čínu, aby zavřelo tábory kvůli údajné smrti oblíbeného ujgurského hudebníka, uvězněného v jednom z táborů. Čína to odmítla jako neopodstatněnou spekulaci.

Čínský Velký bratr 

Čína dlouhodobě pracuje na rozvoji sofistikovaných sledovacích systémů. Odhaduje se, že už nyní je v ní na 170 miliónů kamer, přičemž do tří let chce Čína přidat dalších 400 miliónů. Pro srovnání, v USA je nyní asi 50 miliónů kamer.

Zvláště velké obavy, a to i mezi čínskými občany, vzbuzuje postupně zaváděný systém „sociálního kreditu“. Na základě údajů z webových aplikací či kamer chce Čína dávat každému občanovi bodové hodnocení, které určí jeho přístup k veřejným službám.

Související

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

Více souvisejících

Čína Ujgurové Bezpečnostní kamery internet Kybernetická bezpečnost

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 53 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy