Čínská firma sledovala Ujgury 24 hodin denně. Citlivé údaje byly volně dostupné na internetu

Čínská bezpečnostní firma SenseNet nechala 24 hodin sledovat 2,5 miliónů Číňanů. Citlivé údaje byly volně dostupné na internetu, zjistil uznávaný nizozemský kybernetický výzkumník Victor Gevers. Případ odhaluje, jak rozšířené je v Číně sledování osob.

Databáze obsahovala uživatelské profily s informacemi, jako jsou jména, čísla průkazů totožnosti, datum vydání dokladu totožnosti, datum vypršení platnosti průkazu totožnosti, pohlaví, národnost, adresa bydliště, datum narození, fotografie či jméno zaměstnavatele, uvádí server ZDnet.

Ke každému sledovanému jedinci byl taktéž přisazen seznam souřadnic uvádějící, kde se zrovna nachází a kde zrovna byl. Databáze rovněž obsahovala seznam sledovacích zařízení a příslušných GPS souřadnic. Tyto údaje zřejmě označovali umístnění veřejných kamer, z nichž pocházely videa zachycující sledovaného jedince.

Výzkumník uvádí, že SenseNet vysílala 24 hodinový záznam takřka 6,7 miliónů GPS souřadnic. K údajům byly připsány popisná jména typu „ mešita“, „hotel“, „politická stanice“, „internetová kavárna“, které stanovovaly, kde byly asi umístěny veřejné kamery.

Gevers upozornil SenseNet, že jejich databáze je nezbezpečněná. Firma ji ihned zablokovala před nečínskými návštěvníky. Na otázky médií neodpovídá. Gevers nyní lituje svého činu a tvrdí, že by média měla sledovat a upozorňovat tyto případy porušování práva na soukromí.

SenseNet uvádí, že se specializuje na rozpoznávaní obličejů, zvláště pak v davu. Podle ZDnet je firma pravděpodobně vládní dodavatel, který úřadům napomáhá špehovat čínské občany, spíše než privátní subjekt prodávající svůj produkt jinému privátnímu subjektu. Jinak si nelze vysvětlit, že by privátní firma měla přístup k informacím dostupným jen pro policii.

Takřka všichni sledovaní jedinci byli příslušníci muslimské komunity Ujgurjů a údaje pocházeli z čínské provincie Sin-ťiang, kde většina z nich žije. Média o oblasti hovoří jako o jakési „digitální laboratoři“, kde Čína testuje sledovací systém „Velkého bratra“.

Sin-ťiang je prošpikován kamerami a monitorovacími kontrolními body, kde jsou lidé vystavěni policejním kontrolám včetně rentgenové inspekce. V hotelech, čerpacích stanicích a bankách jsou snímače obličeje. Kuchyňské nože bývají opatřeny QR kódy, které uvádí informace z průkazu totožnosti kupujícího, uvádí server The Quartz.

Čína zvýšenou pozornost věnovanou Ujgurům odůvodňuje tím, že muslimská komunita představuje bezpečností hrozbu Číně. Kromě islamistického radikalismu zmiňuje i separatistické tendence Ujgurů. Asi milión Ujgurů je v převýchovných táborech. Západ je označuje za koncentrační tábory a kritizuje Čínu, že prakticky provádí genocidu Ujgurů.

Jedna z nejostřejších kritik táborů přišla nicméně z Turecka. Ujgurové hovoří jazykem, který je příbuzný turečtině a turečtí muslimové je považují za své "bratry a sestry", kteří trpí pod útlakem ateistického režimu. Turecko oficiálně vyzvalo Čínu, aby zavřelo tábory kvůli údajné smrti oblíbeného ujgurského hudebníka, uvězněného v jednom z táborů. Čína to odmítla jako neopodstatněnou spekulaci.

Čínský Velký bratr 

Čína dlouhodobě pracuje na rozvoji sofistikovaných sledovacích systémů. Odhaduje se, že už nyní je v ní na 170 miliónů kamer, přičemž do tří let chce Čína přidat dalších 400 miliónů. Pro srovnání, v USA je nyní asi 50 miliónů kamer.

Zvláště velké obavy, a to i mezi čínskými občany, vzbuzuje postupně zaváděný systém „sociálního kreditu“. Na základě údajů z webových aplikací či kamer chce Čína dávat každému občanovi bodové hodnocení, které určí jeho přístup k veřejným službám.

Související

Více souvisejících

Čína Ujgurové Bezpečnostní kamery internet Kybernetická bezpečnost

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 35 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy