Příprava na válku? Čínská armáda překvapila celý svět

Pokud by teď došlo ke konfliktu většího rozsahu, americké námořnictvo by to čínské podle všeho bez problémů porazilo. Čína dlouhá léta v tomto směru zaostávala. Jenže v poslední době si Peking své slabší postavení uvědomuje a pokouší se s tím něco udělat. A zdá se, že se mu daří.

Peking se dlouho potýkal s nerealistickým tréninkem, který není vhodný pro boj - nyní se to ale mění, píše server National Interest. Námořnictvo čínské lidové osvobozenecké armády nemá žádné nedávné bojové zkušenosti a rozhodně nemůže v globálním měřítku konkurovat americkému námořnictvu. Americké námořnictvo převyšuje a překonává čínské lodě v prakticky každé kategorii - nejen technologicky.

Američtí námořníci jsou podle amerického serveru lépe vyškoleni a mají mnohem větší praktické zkušenosti, což jim poskytuje výhodu v případě budoucího konfliktu.

Peking se ale rozhodně nevzdává a neustále se zlepšuje, trénuje své námořníky a provádí námořní cvičení. Dokonce vystavuje své vojáky většímu riziku než americké námořnictvo - a reformuje celou strukturu vedení.

„Jinými slovy, Čína tvrdě pracuje, aby se zlepšila v přípravě na válku. To je znepokojující pro Spojené státy, které již čelí  možnému  porážce nebo patové situaci v omezeném regionálním konfliktu  s Čínou,“ píše server.

O problematice nedávno psal v magazínu námořnictva i kapitán amerického námořnictva Dale Rielage. Jako šéf zpravodajců pacifické divize amerického námořnictva o čínské armádě ví opravdu hodně. V minulém desetiletí podle něj „došlo k významnému zlepšení v rozsahu a složitosti výcviku“ Klíčovým tématem jsou podle něj námořní bojové úkoly jako je zásah flotily proti zahraničnímu námořnictvu, které bude zasahovat proti zájmům Číny. 

Peking má podle něj k dispozici nové vybavení. Válečné lodě a zbraně. Alr o, jak je bude nasazovat, pokud opravdu dojde k vypuknutí války, tak jasné není, varuje Rielage. „Jedna loď, natož flotila, je komplikovaný stroj obsazený stovkami nebo tisíci lidských bytostí ... které jsou náchylné k předsudkům a chybám. Války jsou neodmyslitelně matoucí a nepředvídatelné - to je důvod, proč se vojáci spoléhají na časem otestované taktiky a procedury, aby věděli, co mají dělat ve skutečném boji,“ vysvětluje kapitán.

Vybudovat armádu podle něj trvá desítky let. A pokud jde o taktiku, Čína za USA stále zaostává. Čínští důstojníci podle něj sice často mají k dispozici moderní systémy velení a řízení - díky velkému rozpočtu na obranu z Pekingu - ale využívají starší a méně účinné metody, takže nejsou tolik efektivní. To si ale podle něj vedení armády už také uvědomuje. A díky tomu se začíná zlepšovat.

Podle Rielage Peking nyní častěji využívá válečné lodě jako "opoziční" síly v cvičeních. Nyní klade větší důraz na cvičení se skutečnými střelami a cvičení, při nichž vojenská jednotka nezná počty a schopnosti svých protivníků.

„Samozřejmě, že americké námořnictvo po celou dobu využívá podobné techniky, ale to je proto, že americké námořnictvo je  profesionální vojenská armáda připravená na válku. To, co Peking dělá, není revoluční, ale potřebné, pokud chce napadnout Ameriku na moři. Čína také klade mimořádný důraz na výcvik v elektromagnetickém boji – na rušení radarů, radiostanic a satelitních systémů ... a obranu proti tomu,“ píše kapitán,

Čínské námořnictvo se v tomto směru při cvičeních nebojí riskovat. Vysoce postavené komunisté, kteří mají mimořádný vliv na vojenský výcvik, dokonce odměňují velitele za porušování pravidel, pokud takové chování vedlo k vítězství. „V některých případech je tito velitelé chválí za to, že porušili parametry cvičení, aby vyhráli,“ zdůrazňuje.

Klíčovým rozdílem však zatím podle serveru je, že americké námořnictvo má mnohem více zkušeností v oblasti výcviku a skutečné války. Je možné, že Čína bude klást větší prioritu na reálná cvičení a bude se pohybovat až na hraně - alespoň ve srovnání se Spojenými státy. „Je možné, že Peking vyřeší některé ze svých problémů a přizpůsobí se moderním systémům velení a řízení. Ale to nikdy nebudeme vědět, pokud nepřijde skutečná válka. A doufáme, že to se nikdy nestane a my to nezjistíme,“ dodává server.

Související

Čínská armáda, ilustrační foto

Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl

Konflikt na Ukrajině se pro Čínskou lidovou osvobozeneckou armádu (PLA) stal klíčovým zdrojem inspirace. Více než jen sledování válečného dění jde o detailní analýzu taktik, technologií a strategií, které PLA přizpůsobuje vlastním potřebám. 
stíhačka A J10 čínské armády

Čínská armáda obklíčila Tchaj-wan

Tchaj-wan během rozsáhlého vojenského cvičení Číny zaznamenal rekordní počet 153 čínských letadel v blízkosti svého území, uvedlo tchajwanské ministerstvo obrany. 

Více souvisejících

Čínská armáda Americká armáda (U.S. ARMY) Americká armáda (U.S. Navy)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

včera

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

včera

26. prosince 2024 21:53

Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky

Na začátku prosince vypršela výjimka z evropského zákazu dovozu ruských fosilních produktů do České republiky. Ropovodem Družba ale i přesto nadále proudí ropa. Experti nevidí důvod k jejímu dalšímu nákupu, resort průmyslu a obchodu ale má vysvětlení.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy