Strategie „trojího boje“. Jak se Čína rozhoduje, na koho a jak bude cílit?

Čína je považována za supervelmoc. Toto vnímání je reflektováno i v jejích základních dokumentech. Zákony o národní bezpečnosti stanovují, že národním ohrožením je cokoliv, co prakticky podrývá její ekonomické i vojenské akce doma i v zahraničí. Na základě tohoto pojetí tedy může přistupovat k strategii „trojího boje“ a posilovat zahraniční vliv, poukazuje australská zpravodajská síť ABC News.

V čínském zákonu o národní bezpečnosti, revidovaném v roce 2015, stojí, že „národní bezpečnost znamená relativní nepřítomnost mezinárodních nebo domácích ohrožení státní moci vládnout, suverenity, jednoty a územní celistvosti." Podle bývalého analytika CIA Petera Mantise, se tato definice národní bezpečnosti se v mnohém liší od těch v jiných částech světa.

Tím, že národní bezpečnosti charakterizuje jako „absenci hrozeb“ Čína prakticky tvrdí, že je třeba odstranit jakékoliv pokusy o ohrožení legitimity čínské Komunistické strany ještě předtím, než se v podstatě vůbec objeví.

Podle Jiana Zhanga, profesora mezinárodních studií na University of New South Wales at the Australian Defence Force Academy (UNSW Canberra), národní bezpečnost je jedna z hlavních částí čínských národních zájmů. Tou druhou je národní rozvojový zájem. Rovnocenné národní postavení národní bezpečnosti a národního rozvojového zájmu znamená, že Čína v zásadě vnímá zajištění národní bezpečnosti jako klíč k zajištění národního rozvoje a naopak.

Za ochranu národního zájmu se tedy nyní považuje cokoliv, co by mohlo ohrozit zemi nejen z bezpečnostního, ale i ekonomického hlediska. Čína se na základě této pozice stále častěji angažuje v zahraničí, protože to považuje za klíčové pro její ekonomický rozvoj, přičemž okamžiku místní rezistence přistupuje k obranné reakci.

Kauza Huawei může sloužit jako příklad této čínské strategie. Technologický gigant představuje vlajkovou loď čínské ekonomiky, jehož rozvoj je v centru národního zájmu. Odpor řady zemí – ať se jedná o Austrálii či Nový Zéland, které vypověděli účast Huawei na tvorbě sítí 5G, nebo ČR či Polsko, které vnímají čínské telefony jako bezpečností hrozbu – Čína vnímá jako centrální ohrožení, kvůli kterému je ochotna přistoupit k drastickým opatřením – např. k hackerským útokům na Austrálii či americké společnosti či k temným varováním vůči české vládě a českým podnikům, že jejich obchodní kontrakty mohou být výrazně poškozeny.  

„Trojí boj"

Aby dostála své hlavní misi, kterou je ochrana čínských národních zájmů, Čínská lidová osvobozenecká armáda rozpracovala strategie „trojího boje“. Má se tím na mysli boj o veřejné mínění, psychologický boj a legální boj.

V případě prvního boje se Čína dlouhodobě pokouší prostřednictvím vlastních či spřátelených médií přesvědčit veřejnost, že její verze událostí jsou ty správné a pravdivé. Např. Tibet před čínským vpádem je v čínských a spřátelených médií vykreslován jako zaostalá a otrokářská teokracie. Čína tak vystupuje nikoliv jako agresor, ale jako osvoboditel země.

Psychologický boj míří většinou na ústřední představitele zemí, které se Čína snaží přesvědčit, že čínské zájmy jsou i jejich zájmy. Čína k tomuto psychologickému nátlaku, který je často doprovázen bojem o veřejné mínění, zvláště přistupuje v případě propagace jejího mamutího projektu Nové hedvábné stezky (oficiálně Jeden pás, jedna cesta – One Belt, One Road).

Čína se též pokouší, aby její sféry vlivu byli legálně zakotveny. Týká se to např. Jihočínského moře, nad kterým si Čína nárokuje „nespornou suverenitu“. Čína usiluje o to, aby tento nárok byl uznán i Úmluvou Organizace spojených národů o mořském právu, což by jí poskytlo legální ospravedlnění pro její působení v sporných vodách a smetlo námitky řady aktérů v oblasti – USA, Austrálie, Japonska, Vietnamu, Filipín či Tchaj-wanu.

Čína oficiálně se stále hlásí k politice neintervence v záležitostech cizích zemí, nicméně v důsledku svého výsadního postavení jako nové supervelmoci ji přísně odděluje od politiky „zahraničního vlivu“, upozorňuje Herve Lemahieu, ředitel programu Asian Power v Lowy Institute. Čína se nyní angažuje ve světě, přičemž tyto aktivity vnímá jako součást domácí politiky národní bezpečnosti a národního hospodářského rozvoje.

Související

Dovoz a vývoz zboží

Čína v tichosti zrušila odvetná cla ve výši 125 % na některé zboží z USA

Čína zřejmě tiše zrušila odvetná cla ve výši 125 % na určité druhy polovodičů vyrobených ve Spojených státech, informovaly tři dovozní agentury působící v technologickém centru Šen-čen. Opatření, které dosud nebylo oficiálně oznámeno, se podle nich týká integrovaných obvodů – tedy mikročipů či polovodičů.
Donald Trump

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla

Prezident Spojených států Donald Trump naznačil možný obrat v ostře vedené obchodní válce s Čínou, když prohlásil, že současná vysoká cla na čínské zboží „výrazně klesnou“, ačkoli „na nulu nepůjdou“. Tato slova zazněla v úterý během setkání s novináři v Oválné pracovně Bílého domu a vyvolala překvapení i pozornost světových trhů.

Více souvisejících

Čína Jihočínské moře Čínská armáda

Aktuálně se děje

včera

Vladimir Putin

Jednání Putina s Witkoffem trvalo tři hodiny. Podle Kremlu bylo konstruktivní

Setkání ruského prezidenta Vladimira Putina s americkým podnikatelem a prostředníkem Stevem Witkoffem, které v Moskvě trvalo tři hodiny, bylo podle prezidentského poradce Jurije Ušakova „konstruktivní“. Kromě samotného prezidenta a Witkoffa se schůzky zúčastnili i šéf Ruského fondu národního bohatství Kirill Dmitrijev a Ušakov sám.

včera

Kometa Brno porazila Dynamo Pardubice 4:2

Kometa zvládla klíčový duel v Pardubicích, po výhře 4:2 je krok od titulu

Páté finále play-off hokejové extraligy přineslo pořádné drama, které nakonec lépe zvládli hráči Komety Brno. V pardubické enteria areně vyhráli 4:2, a ve finálové sérii proti Dynamu vedou 3:2 na zápasy. Přestože domácí ve třetí třetině mohutně dotahovali, brněnský celek si vítězství zkušeně pohlídal a v poslední sekundě zpečetil výhru gólem do prázdné brány. Kometa je tak jedinou výhru od zisku mistrovského titulu.

včera

včera

včera

Sergej Lavrov

Jsme ochotni uzavřít dohodu o ukončení války, prohlásil Lavrov

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že Moskva je stále ochotná uzavřít dohodu, která by ukončila válku na Ukrajině — navzdory čtvrtečnímu ničivému leteckému útoku na Kyjev, při němž zahynulo nejméně 12 lidí a dalších více než 70 bylo zraněno.

včera

včera

Donald Trump

Krym zůstane Rusku, Zelenskyj to chápe, prohlásil Trump, zatímco Witkoff jedná s Putinem

Ruský prezident Vladimir Putin se v pátek setkal v Kremlu s americkým podnikatelem a vyslancem prezidenta Donalda Trumpa Steveem Witkoffem. Informaci potvrdil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Jednání se podle státní agentury TASS zúčastnili i prezidentův poradce pro zahraniční politiku Jurij Ušakov a investiční zmocněnec Kirill Dmitrijev, který se s Witkoffem setkal již dříve v tomto měsíci.

včera

včera

Bachmut je Ukrajina.

USA předložily konečný návrh mírové dohody. Kyjev a Evropa s ním nesouhlasí, zveřejnily vlastní

Agentura Reuters dnes přinesla informace o důvěrném dokumentu, který má představovat „konečný návrh“ mírové dohody mezi Ruskem a Ukrajinou, jak jej Spojené státy nabídly oběma stranám. Obsah dokumentu odhaluje širokou škálu návrhů na ukončení války, především prostřednictvím okamžitého příměří, nových bezpečnostních garancí a komplexního politicko-teritoriálního uspořádání. 

včera

včera

Dovoz a vývoz zboží

Trumpových 15 vyvolených? Švýcaři prozradili, jak budou USA postupovat v řešení cel

Spojené státy plánují vést privilegovaná jednání o nových amerických clech se skupinou 15 zemí, mezi nimiž se nachází i Švýcarsko. Uvedla to švýcarská prezidentka Karin Keller-Sutter v rozhovoru pro veřejnoprávní televizi SRF s tím, že po návštěvě Washingtonu a setkání s americkým ministrem financí Scottem Bessentem je s průběhem jednání spokojená.

včera

včera

včera

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Papež František porušil tradici. Proč nebude pohřben ve Vatikánu?

Papež František, který zemřel na Velikonoční pondělí, se rozhodl porušit více než stoletou tradici a nebude pohřben ve Vatikánu, jak bývá u papežů obvyklé. Místo toho bude spočinout v bazilice Santa Maria Maggiore (Panny Marie Větší), která se nachází v centru Říma, několik kilometrů od Vatikánu.

včera

Dovoz a vývoz zboží

Čína v tichosti zrušila odvetná cla ve výši 125 % na některé zboží z USA

Čína zřejmě tiše zrušila odvetná cla ve výši 125 % na určité druhy polovodičů vyrobených ve Spojených státech, informovaly tři dovozní agentury působící v technologickém centru Šen-čen. Opatření, které dosud nebylo oficiálně oznámeno, se podle nich týká integrovaných obvodů – tedy mikročipů či polovodičů.

včera

Donald Trump

Trump přiznává, že je z chování Ruska nešťastný

Americký prezident Donald Trump se ostře vyjádřil k smrtícím ruským útokům na Kyjev, při nichž přišlo o život nejméně 12 lidí a dalších 90 bylo zraněno. Přestože útok označil za „zbytečný“ a vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby přestal, zatím neuvedl, zda USA zvažují jakékoliv konkrétní kroky proti Moskvě.

včera

včera

Aktualizováno 24. dubna 2025 23:17

Protivládní protesty v Bratislavě (24.4.2025) Prohlédněte si galerii

"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou

Ve čtvrtek večer se v několika slovenských městech i v zahraničí konají protestní shromáždění pod názvem Slovensko je Európa. Demonstrace se zaměřují zejména na odpor proti novele zákona o neziskových organizacích, kterou nedávno schválil slovenský parlament. Podle organizátorů tento zákon ohrožuje svobodu občanské společnosti a přibližuje Slovensko k autoritářskému modelu správy státu.

24. dubna 2025 22:02

Lidé už dostávají klíčové informace k dani z nemovitostí. Lhůta je v červnu

Blíží se lhůta pro úhradu daně z nemovitosti. Finanční správa v tuto chvíli začala s rozesíláním informací o výši daně, informoval úřad ve středu na webových stránkách. Poplatníci by měli částku znát nejpozději na konci května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy