Strach z Číny roste. Tchaj-wan koupí 66 amerických stíhaček, zřejmě i "neviditelnou" F-35

Tchaj-wan chce od Spojených států nakoupit nové stíhačky, které by mu umožnily lépe "čelit současným nepřátelským hrozbám". S odvoláním na dnešní prohlášení tchajwanského ministerstva obrany o tom informovala agentura AP. Žádost přichází v době zvýšeného napětí mezi ostrovním státem, podporovaným USA, a Čínou, která neuznává nezávislost Tchaj-wanu a je proti ní podle dřívějších vyjádření odhodlána bojovat zřejmě i silou.

Podle AP je ve hře nákup stíhaček F-15, F-18, F-16 a možná i supermoderních F-35. "V naší žádosti jsme nezmínili žádný z těchto typů," řekl tchajwanský náměstek ministra obrany Chuang Wen-čch'. "Bude záležet na tom, jaké modely nám Spojené státy nabídnou, my si z nich pak vybereme."

Ministerstvo krok zdůvodnilo nutností posílit vzdušnou obranu země. Peking od roku 2017 stupňuje tlak na Tchaj-wan a často podniká letecké mise v blízkosti ostrova. Čínský prezident Si Ťin-pching v lednu odmítl vyloučit použití síly proti snahám o nezávislost ostrova.

Tchajwanská média uvedla, že nejpravděpodobnější je teď nákup až 66 amerických stíhaček F-16V. Cena za tyto stroje se má pohybovat kolem 13 miliard dolarů (přes 296 miliard Kč). Ministerstvo však tyto informace nepotvrdilo.

Jakýkoliv prodej amerických zbraní Tchaj-wanu nese Čína vždy velice nelibě, poznamenal japonský deník Nikkei. Nynější zakázka by proto mohla dál zvýšit napětí mezi Washingtonem a Pekingem. Americké námořnictvo v únoru rozmístilo dvě válečné lodě do Tchajwanského průlivu s cílem čelit čínské expanzi v Jihočínském moři. Od roku 2010 Pentagon poskytl Tchaj-wanu zbraně za 15 miliard dolarů (342 miliard Kč).

Související

Více souvisejících

Tchaj-Wan Americká armáda (U.S. AIR FORCE) F-35 Joint Strike Fighter Čína

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy