Šokující roztržka: Australský premiér zkritizoval Erdogana, omluvu velvyslance nepřijal

Australský premiér Scott Morrison dnes odsoudil jako "nerozvážné, hanebné a hluboce urážlivé" výroky tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a pohrozil Turecku dalšími, zatím blíže neupřesněnými kroky. Uvedla to agentura AFP a australská televize ABC.

Erdogan podle ABC označil masakr v mešitách v novozélandském městě Christchurch, spáchaný australským extrémistou, za součást spiknutí proti islámu a Turecku. Erdogan také varoval Australany a Novozélanďany, že se z Turecka mohou do vlasti vrátit v rakvích jako jejich předci, bojující za první světové války na tureckém poloostrově Gallipoli.

"Shledávám tyto komentáře naprosto šokujícími," řekl premiér Morrison televizi ABC ještě před schůzkou s tureckým velvyslancem, kterého si kvůli Erdoganovým výrokům povolal. Velvyslancovo vysvětlení jej neuspokojilo. "Nepřijímám omluvy, nabídnuté za tyto výroky," řekl.

Chce, aby zmíněné výroky byly odvolány a státní televize v Turecku přestala zkreslovat australskou politiku.

"Počkám na reakci turecké vlády, než rozhodneme o dalších opatřeních, ale mohu ujistit, že všechny možnosti jsou na stole," prohlásil Morrison. O reakci jednal s vůdcem opozice a je také ve spojení s vládou Nového Zélandu.

Vybídl také Australany k opatrnosti při cestách do Turecka. Austrálie kvůli Erdoganovým výrokům přehodnotí doporučení pro své občany při cestách do Turecka, premiér však neupřesnil, dokdy se tak stane.

Erdoganovy výroky pobouřily také na Novém Zélandu, kde vicepremiér a ministr zahraničí Winston Peters protestoval proti politickému zneužití masakru v Christchurch a prohlásil, že Erdoganovo počínání může "naprosto nespravedlivě" ohrozit Novozélanďany v zahraničí.

Erdogan objížděl zemi před regionálními volbami a voličům ukazoval jako důkaz rostoucí nenávisti a předsudků vůči islámu ve světě část videozáznamu, který natočil útočník během střelby ve dvou mešitách v Christchurch. Masakr si vyžádal 50 mrtvých, desítky dalších lidí vyvázly se zraněním. Z vražd je obviněn Australan Brenton Tarrant. Australan v minulosti dvakrát Turecko navštívil a ve svém manifestu psal, že Turci by měli být vytlačeni z evropské části Turecka za Bospor.

Turecký prezident při této příležitosti připomněl vylodění australského a novozélandského expedičního sboru (ANZAC) v dubnu 1915 na tureckém poloostrově Gallipoli a tvrdil, že důvodem tohoto pokusu o ovládnutí strategického Dardanelského průlivu bylo zaměření proti muslimům. "Vaši prarodiče sem přišli a vrátili se v rakvích. Bezpochyby vás pošleme domů jako vaše prarodiče," vzkázal Erdogan Australanům a Novozélanďanům s protimuslimským cítěním. Tvrdil také, že Turecko udělalo chybu, když před 15 lety zrušilo trest smrti, a dodal, že Nový Zéland by měl zajistit, aby střelec z Christchurch čelil hrdelnímu trestu.

Související

Policie Austrálie

Pobodal 16 lidí za pouhé tři minuty. Vrah v Austrálii zabil i batole

Joel Cauchi potřeboval podle BBC pouhé tři minuty na to, aby smrtelně pobodal šest lidí a dalších deset zranil během vražedného běsnění v oblíbeném nákupním centru v Sydney. Podrobnosti hrůzného řádění odhalilo vyšetřování útoku, které probíhá před soudem Nového Jižního Walesu.

Více souvisejících

Austrálie Turecko velvyslanectví Recep Tayyip Erdogan Scott Morrison (australský premiér)

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy