Znepokojivé pozadí incidentu ministryně Novákové. Tchaj-wan nakupuje zbraně od USA, Čína se bouří

Tchaj-wan hodlá nakoupit od Američanů stíhačky F-16 a tanky M1. Ve středu to oznámila prezidentka země Cchaj Jing-wen. Čínské ministerstvo obrany varovalo USA, že podpora Tchaj-wanu je „velmi nebezpečná“ a že Čína nepřipustí jakékoliv možné ohrožení své politiky jedné Číny. Podle USA se Čína modernizací své armády chystá na možné násilné začlenění ostrova.

Zbraně získané od USA dle Cchaj „výrazně vylepší naše zemní a vzdušné schopnosti, posílí vojenskou morálku a ukáží světu závazek USA vůči tchajwanské obraně.“ Prezidentka Tchaj-wanu oznámila, že země vezme „agresivnější postoj“ jako obranu proti „ infiltraci naší společnosti a naší ekonomiky čínskou vládou“ a „jejich intervence v našich domácích záležitostech“, uvádí hongkongský list The China Morning Post.

„ Jsme silně proti prodejům zbraní USA Tchaj-wanu a vojenskému kontaktu USA s Tchaj-wanem“,  řekl mluvčí čínského ministerstva obrany Wu Quian. Peking považuje Tchaj-wan za čínskou vnitřní záležitost, které se týkají klíčové čínské zájmy a proto nedovolí žádnou vnější intervenci, ohlásilo ministerstvo obrany.

„Politika jedné Číny je politický základ čínsko-amerických vztahů…jakákoliv akce nebo poznámky, které [to] narušují, nepochybně otřesou základem čínsko-amerických vztahů…a to je velmi nebezpečné“, varoval Wu Spojené státy. Ačkoliv dle mluvčího zájem o unifikaci Tchaj-wanu a Číny mírumilovnou cestou, „proti externím silám a těm tchajwanským separatistům za nezávislost my přijmeme veškerá opatření nezbytná k ochraně naší suverenity a územní celistvosti“.

Invaze na Tchaj-wan?

Tato ostrá výměna názorů přichází poté, co v lednu USA varovaly, že Čína modernizuje svoji armádu, aby mohla válčit v regionálních konfliktech na územích jako je Tchaj-wan, poukazuje stanice CNN. „Dlouhodobý zájem Pekingu donutit Tchaj-wan se znovu sjednotit s pevninou a odradit jakýkoliv pokus Tchaj-wanu o vyhlášení nezávislosti posloužil jako primární hybatel čínské vojenské modernizace," uvedla Defense Intelligence Agency (DIA) ve své zprávě.

Podle Ian Eastona z think-tanku Project 2049, zaměřujícího se na dění ve východní Asii, Čína úmyslně vyzdvihuje své vojenské schopnosti. Při případné vojenské invazi by se však potýkala s nedostatkem lodí, helikoptér, výsadkářů a dalších sil nezbytných pro úspěšné obsazení nepřátelské země. Čína však usilovně pracuje na tom, to změnit.

Co se týče obranných schopností Tchaj-wanu, země dle svých odhadů potřebuje na odražení úderu Číny 188 000 dobrovolných vojáků. Nyní je 81%, do konce roku 2020 chce Tchaj-Wan číslo zvýšit na 90%. Jak však upozorňuje server Channel NewsAsie, získávání rekrutů do armády je stále složitější. Mladí lidé k ní mají spíše odpor, částečně díky historii Tchaj-wanu jako vojenské diktatury.

Podle Eastona je však Tchaj-wan z vojenského hlediska poměrně podceňovaný. Tvrdí, že pravidelné pohotovostní mobilizační systémy mají „působivé výsledky“ a dokáží do zbraně povolat značný počet lidí během poměrně krátké doby. Pokud tedy Tchaj-wanu bude o čínské invazi zpraven v dostatečném předstihu, dokáže se na ni rychle připravit.

Sílící napětí mezi oběma stranami ilustruje i včerejší incident z pravidelného setkání ministerstva průmyslu a obchodu s zahraničními diplomaty. Čínský velvyslanec měl požádat o odchod tchajwanské delegace. Ta skutečně po výzvě ministryně Marta Novákové jednací sál opustila. Podle Novákové se tím podařilo předejít „diplomatické roztržce“.

Podle serveru Hlídací Pes měl čínský velvyslanec svou žádost odůvodňovat varováním, že neuposlechnutí by mohlo ohrozit hladký průběh cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny. Na ministryni se za rozhodnutí snesla vlna kritiky. Pirátský poslanec Jan Lipavský ji osočil, že se chová jako „slov v porcelánu“. Dle něj je Tchaj-wan v ČR větším investorem než Čína, protože zde od roku 1993 „vytvořil 23 000 pracovních míst, zatímco Peking si koupil televizi, stadion a pár politiků." 

Související

Více souvisejících

Tchaj-Wan Čína F-16

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy