Noční bitvy v Afghánistánu: Tálibán útočil na vojáky, řada mrtvých či pohřešovaných

Útok radikálního hnutí Tálibán na kontrolní stanoviště v severním a západním Afghánistánu si v noci na dnešek vyžádal životy nejméně osmi příslušníků bezpečnostních složek. S odvoláním na místního guvernéra o tom informovala agentura AP.

První útok, který se stal v severní provincii Saripúl, byl zahájen v neděli večer a pokračoval do dnešních brzkých ranních hodin. Kromě pěti mrtvých byli dva příslušníci bezpečnostních složek zraněni a šest vojáků ozbrojenci podle místního guvernéra Zabíhulláha Amáního unesli. Krátce poté, co členové Tálibánu uprchli, dorazily na místo posily a opět nad kontrolními stanovišti převzaly kontrolu. Osud unesených příslušníků bezpečnostních sil je ale nejasný.

K útoku se sice zatím nikdo nepřihlásil, místní guvernér nicméně z činu obvinil hnutí Tálibán, které je v provincii aktivní a v poslední době své útoky na bezpečnostní složky znásobilo.

Příslušníci Tálibánu dnes útočili také v západoafghánské provincii Badghís, kde se zmocnili kontrolního stanoviště a zabili tři vojáky, uvedl mluvčí místního guvernéra s tím, že se další čtyři vojáci pohřešují. K tomuto útoku se Tálibán již přihlásil.

Hnutí Tálibán, které v roce 2001 svrhla mezinárodní koalice vedená Spojenými státy, bojuje proti cizím vojskům v Afghánistánu a snaží se svrhnout Západem podporovanou afghánskou vládu.

Vláda v Kábulu má pod kontrolou čím dál menší část afghánského území. Podle zprávy, kterou na konci ledna zveřejnil úřad amerického zvláštního generálního inspektora pro obnovu Afghánistánu (SIGAR), držela vláda asi 54 procent ze 407 okresů. Zbytek Afghánistánu je buď pod přímou kontrolou Tálibánu, nebo se o něj bojuje.

Americký vyslanec pro Afghánistán Zalmay Khalilzad mezitím dnes na twitteru informoval, že dorazil do Kábulu a setkal se s představiteli afghánské vlády. "Hovořili jsme o nutnosti docílit pokroku ve vnitroafghánském dialogu," napsal.

Glad to be back in #Kabul. I started my morning by meeting with #Afghan government representatives with responsibility for the #AfghanPeaceProcess, including the President’s Chief of Staff Rahimi & SE Daudzai. We discussed the urgency of making progress on intra-Afghan dialogue. pic.twitter.com/tJXzNqbci4

— U.S. Special Representative Zalmay Khalilzad (@US4AfghanPeace) 1. dubna 2019

Khalilzad vedl již několik kol jednání s Tálibánem, který odmítá vést přímé rozhovory s afghánskou vládou. Poslední jednání se uskutečnilo minulý měsíc v Kataru a podle prohlášení v něm byl zaznamenán posun. Přesto Tálibán i nadále skoro každý den útočí na afghánské vojáky.

Související

Více souvisejících

Tálibán Teroristické útoky v Afghánistánu Afghanistán

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Počasí: Předpověď na pracovní dny. Nejtepleji bude hned na úvod

Pondělí má být nejteplejším dnem pracovního týdne, který právě začíná, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V úterý mohou v Česku opět udeřit bouřky, naznačili meteorologové.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy