Jak volí negramotní? Zajímavosti a zvláštnosti největších voleb na světě

Tento týden započnou největší a nejpočetnější demokratické volby na světě. Ve více jak miliardové Indii má právo volit 900 miliónů lidí, jedna osmina lidstva. Volby proto budou trvat 40 dní.

Indie je rozsáhlá země s obrovským množstvím lidí, kteří hovoří více než 22 oficiálními jazyky a tisíci dialekty. Mezi obyvateli Indie existují obrovské rozdíly, co se týče ekonomického statusu a vzdělání. Mnozí z nich žijí v kmenových společnostech bez tekoucí vody či elektřiny, jeden ze čtyř Indů stále neumí číst.

Voliči v Indii mají k dispozici více než 800 000 volebních stanic. Starat se o hladký průběh voleb má asi 11 miliónů lidí, včetně federálních bezpečnostních služeb, o kterých se věří, že je obtížnější je podplatit. Celková cena voleb je více než 5 miliard liber.

Každý indický občan nad 18 let má právo volit, pokud není ve vězení, nebyl prohlášen za „mentálně neschopného“ nebo nebyl usvědčen z volebních zločinů jako je podplácení. Právo volit má tedy 900 miliónů lidí, z toho pro 84 miliónů lidí to bude vůbec první volba v životě.

Podle indických zákonů nesmí žádný Ind kvůli volbám být nucen jít více než 2 kilometry. Vzhledem k rozsáhlosti země to představuje velkou logistickou výzvu. Aby se volby zvládly, trvají 40 dní, přičemž během tohoto úseku se vždy konají v jiné oblasti.

V roce 2004 se stalo, že v distriktu Kérala byl pouze jeden člověk registrován jako volič. Úředníci se jej pokoušeli přesvědčit, aby odešel volit do nejbližšího volebního okrsku. Muž to odmítl a tak tým šesti lidí musel ustanovit hlasovací stánek jen pro něj. Muž je nechal čekat pět hodin, než se objevil.

Indičtí voliči odevzdávají své hlasy prostřednictvím baterií napájeného elektronického hlasovacího zařízení. Po každém hlasování je prst voliče označen nesmazatelným inkoustem, aby nemohl volit znovu.

Strany si neustále stěžují, že tyto zařízení lze snadno hacknout a že jsou naprogramovány tak, aby favorizovaly stranu u moci. V roce 2017 byly vyzvány, aby se pokusily o hacknutí zařízení – žádné straně se to nepodařilo.

Výzvou pro indické volby je 300 miliónů Indů, kteří neumějí číst. Indie to řeší tím, že každé straně je přisazen jistý symbol – např. ruka, lotosový květ či slon. Tato praxe někdy může být v rozporu s zákazem propagace symbolů stran uvnitř volebních místností. V roce 2010 si jeden nezávislý kandidát vybral za symbol chladící ventilátor. Aby nedošlo k porušení zákona, jeden horlivý úředník požadoval odstranění chladících ventilátorů z volební místnosti – při teplotách 42 ° C.

Indické volby po britském vzoru probíhají stylem relativní většiny. Ten, kdo získá v daném obvodě nejvíce hlasů, je prohlášen za vítěze, i když nemá náležitých 50%. Podle kritiků to vede k významným nesrovnalostem mezi podílem hlasů, které strana obdržela a podílem křesel, které dostane v parlamentu. Např. minulé volby získala vládní strana Bharatiya Janata party (BJP) 31% národních hlasů a 282 křesel – o 114 více křesle než by měla, pokud by indický volební systém byl poměrového zastoupení (jako je tomu v ČR). Hlavní opoziční strana, Indický národní kongres, získal 19% národních hlasů, avšak jen 44 křesel – o 66 méně, kdyby by indický volební systém jinak postaven.

Výsledky indických voleb by měly být známy 23. května. Favoritem je opětovně BJP, která v minulých volbách dokázala získat bezprecedentní nadpoloviční většinu. Indickou politiku do té doby provázelo obtížné navazování koaličních spojenectví. Podle průzkumů by však tentokrát BJP nemusela dosáhnout takového úspěchu a bude muset při svém pravděpodobném vítězství utvořit menšinovou či koaliční vládu.  

Související

Letadla, ilustrační foto

"Na palubě je nálož..." Indii paralyzují bombové hrozby

Indie zažila v uplynulém týdnu vlnu více než 70 falešných bombových hrozeb zaměřených na domácí i mezinárodní lety. Tyto výhrůžky vyvolaly znepokojení mezi cestujícími a způsobily zpoždění letů, informují indická média s odkazem na agenturu AFP. Podle informací zveřejněných v neděli se hrozby týkaly letů různých leteckých společností, přičemž mnoho letů muselo být odkloněno.

Více souvisejících

Indie volby v Indii

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 12 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy