V Indii začnou volby. Módí opět premiérem? Pomohl mu teror v Kašmíru

Favoritem parlamentních voleb v Indii, které začnou ve čtvrtek 11. dubna, je vládnoucí koalice premiéra Naréndry Módího. Vyplývá to z průměrných výsledků získaných ve čtyřech průzkumech veřejného mínění, o nichž dnes informovala agentura Reuters. Podle nich má koalice vedená Módího Indickou lidovou stranou (BJP) šanci získat těsnou většinu 273 křesel v 543členném parlamentu. V minulých volbách Módího aliance získala více než 330 mandátů.

Většina institutů provádějících průzkumy veřejného mínění uvedla, že při rozhodování voličů očividně převážily obavy o bezpečnost země nad tématy týkajícími se každodenního života občanů, jako je zaměstnanost či ceny zemědělských produktů.

Módímu podle agentur pro výzkum veřejného mínění pomohlo zvýšit popularitu nedávné napětí mezi Indií a jejím rivalem Pákistánem, které vzniklo, když při sebevražedném atentátu zahynulo v únoru v konfliktním indickém státě Džammú a Kašmír 44 členů indické polovojenské policie. Indie obviňuje Pákistán, že podporuje islamistické hnutí, které se k útoku přihlásilo. Islámábád to ale popírá.

"Je to možná poprvé v moderních dějinách Indie, kdy bezpečnostní otázky získávají převahu nad otázkami základní obživy," uvedla agentura CV. "Indická lidová strana se nedokázala dostatečně odlišit od Indického národního kongresu v části svého programu zaměřené na každodenní problémy řadových občanů a ekonomické zájmy... Ohledně reakce na hrozby násilí ale stejná skupina respondentů viděla jasný rozdíl," dodala agentura CV.

Hlavní opoziční strana Indický národní kongres (INK) a její spojenci by podle průzkumů veřejného mínění měli v nadcházejícím hlasování více než zdvojnásobit počet svých křesel na zhruba 141.

Shadow of Fascism #Modi ?#GoBackFascistModi pic.twitter.com/kOyyx7Yl44

— நித்யா (@nithya_shre) 9. dubna 2019

Agentura Reuters nicméně připomíná, že předvolební průzkumy s tisíci respondentů jsou v Indii poměrně nespolehlivé vzhledem k populaci země. Ta dosahuje 1,3 miliardy lidí, z nichž 900 milionů jsou oprávnění voliči.

Indický národní kongres obviňuje Indickou lidovou stranu, že použila odvetné nálety na údajné cíle radikálů v sousedním Pákistánu jako politický nástroj. INK místo toho zdůrazňuje jako hlavní body svého programu vytvoření pracovních míst, řešení nespokojenosti zemědělců a podporu práv žen. Pro nejchudší rodiny slibuje Indický národní kongres roční příspěvek 72.000 rupií (přes 23.000 Kč).

Volby se uskuteční v sedmi etapách - 11., 18., 23. a 29. dubna a 6., 12. a 19. května. Sčítání hlasů je plánováno na 23. května, kdy by podle Reuters měly být jasné i výsledky.

Související

Naréndra Módí dorazil na návštěvu Ukrajiny. (23.8.2024)

Módí napsal historii, když přijel do Kyjeva. Zelenského vyzval k jednání s Putinem

Na Ukrajinu v pátek poprvé od začátku plnohodnotné ruské invaze do sousední země zavítal indický premiér Naréndra Módí. Setkal se s prezidentem Volodymyrem Zelenským, jehož vyzval k jednání s ruským protějškem Vladimirem Putinem. Zároveň zdůraznil, že Indie je připravena aktivně přispět k mírovému úsilí. Informovala o tom agentura Reuters. 

Více souvisejících

Naréndra Módí (indický premiér) volby v Indii Indie

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy